kizariklik.gen.tr https://www.kizariklik.gen.tr Kızarıklık, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kizariklik.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/kizariklik.html Fri, 16 Nov 2018 06:58:02 +0000 Kızarıklık,genellikle çevresel faktörlerle oluşabileceğinden dolayı alerjik olan reaksiyona bağlı bir sonuç olarak görüldüğü bilinmektedir. Fakat buna bağlı olarak kızarıklık ve kaşıntı sonrası kızar
Kızarıklık,genellikle çevresel faktörlerle oluşabileceğinden dolayı alerjik olan reaksiyona bağlı bir sonuç olarak görüldüğü bilinmektedir. Fakat buna bağlı olarak kızarıklık ve kaşıntı sonrası kızarıklık gibi farklı etkilerin meydana geldiği alan, kızarıklığın görüntüsü, şişme veya döküntü ile beraber görülüp görülmediği gibi farklı unsurlar olarak nedeni hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur. Alerjik durumlar dışında deri üzerinde kızarıklığa bağlı olarak farklı durumlarda da kızarıklıklar meydana geldiği bilinmektedir. Vücut üzerinde oluşan bu kızarıklıklar bazen geçici bir durum olurken bazende kalıcı hastalık belirtileri bırakabilir durumda olabilmektedir. Çok ciddi kızarıklık durumunda uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi şarttır. Geçici olan kızarıklıklar ise, güneş yanması sonucunda oluşan dış faktörlere bağlı olan kızarıklıklar olarak bilinmektedir. Bu kızarıklıklar için evde yapılan doğal maskelerle bile çok büyük hasar görmeden kurtulmak oldukça mümkündür. 

KızarıklıkKızarıklığa Sebep Olan Faktörler,

Alerji

Vücutta deri üzerinde oluşan kızarıklıklar bir alerji olunan eşya, yiyecek veya toz gibi direk temas sonucunda meydana gelen etkilere bağlı olarak ve kaşıntıyla devam eden ikili ile beraber buna bağlı olarak kızarıklık sonucunda şişlik de görülebilir. Alerjiyi daha çok tetikleyen sebeplerle birlikte temastan hemen sonra ya da yaklaşık olarak bir gün sonrasında kaşıntı başlaması beklenmektedir. Bu durumda genel olarak  herhangi bir müdahale yapılmadan yaklaşık olarak ortalama bir iki gün içerisinde kızarıklıklar ve kaşıntının hafiflediğini ve aynı zamanda yaklaşık olarak  yedi gün sonra ise tamamen hiç kalmadığı bilinmektedir. Özellikle kaşıntı yaşanılan dönemde cildi tahriş ederek ve buna bağlı olarak kanamaya yol açabileceğinden dolayı  kızarık olan bölgeyi mümkün olduğunca daha az kaşımak her zaman için daha doğru olacaktır. Kaşıntı olan bölgede kızarıklığı engellemek için hemen soğuk bir temiz havlu yardımıyla ya da soğuk suyla güzelce bir duş alarak hafifletici yöntemler uygulamak her zaman için daha doğru olacaktır. 


Mantar Enfeksiyonu

Genellikle toplum arasında ayakta ve elde daha sık rastlanan mantar enfeksiyonu, kızarıklığa neden olduğundan dolayı en sık rastlanan durumlar arasında yer aldığı bilinmektedir ve ayrıca oldukça dikkat edilmesi gereken enfeksiyonlar içerisinde en ciddi olanlar arasında yer almaktadır. Bu farklılık gösteren mantar enfeksiyonu ilk olarak vücut derisinin etrafında kırmızımsı renkte halkalar oluşturarak kendi şeklini belirlemeye başlar. Daha sonraları ise  rahatsızlığın ilerlemesi durumunda buna bağlı olarak cilt üzerinde kaşıntı artmaya başlar ve deri üzerinde pul pul şekiller oluşmaya başlayarak kızarmaya yol açar. Vücudun el derisi üzerinde ve ayak parmak derisinde, genital bölgenin yüzeyinde ve iç bölgesinde aynı zamanda saç derisinin içerisinde oldukça fazla mantar enfeksiyonu meydana geldiği görülmektedir.

Kuru Cilt 

İnsan vücudu oldukça hassas olan bir vücut şekli olduğundan dolayı dış etkilere karşı derinin fazla kuruması veya kuru olması, kızarıklık sorunun sebepleri altında yatan gizli bir etki olarak kabul edilmektedir. Genellikle yaşamsal ortamın nemsiz ve aşırı kuru olduğu yerlerde yaşayan insanların kuru olmasından kaynaklı olarak vücutta derisinde oluşan ve çıkmaya başlayan kızarıklıklar gibi durumlara oldukça fazla rastlanılan bir durum haline gelmiş. Nemlendirici krem veya evde rahatlıkla hazırlayacağınız maskeler sayesinde nemlendirici merhemler yardımı ile cildin üzerinde oluşan kuruluğun daha nemli kalmasını sağlayarak bu sebepten dolayı oluşabilecek kızarıklık gibi rahatsız edici durumdan kurtulmak oldukça mümkün hale gelebilmektedir. 

Bunlara bağlı olarak  ve farklı olarak kızarıklıklar, sedef hastalığı gibi çok önemli bir cilt hastalıklarının habercisi o]]> Alerji Vucutta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/alerji-vucutta-kizariklik.html Fri, 16 Nov 2018 09:22:06 +0000 Alerji vücutta kızarıklık, Alerji hayatımızı çekilmez duruma getiren ve üşütme, karıncalanma, ellerde kızarıklık, ateş, solgunluk yada morarma yaparak ortaya çıkar. Alerji vücutta yediğimiz ve içtiğimiz besi Alerji vücutta kızarıklık, Alerji hayatımızı çekilmez duruma getiren ve üşütme, karıncalanma, ellerde kızarıklık, ateş, solgunluk yada morarma yaparak ortaya çıkar. Alerji vücutta yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden, çevresel faktörler de oluşabilir. Alerjik reaksiyonu olaraktan görülebilir. Alerjinin olduğu vücuttaki bölge de kızarıklık, kaşıntı, şişme, deri döküntüsü olaraktan gösterebilir. Vücuttaki alerji önce türünü ve şeklini bilmek gerekir. Her kızarıklık ve kaşıntı alerji durumundan ziyade mantardan da oluşa bilir. Alerji deride oluşan kızarıklar da bir alerjenle direk olarak temas sonucu meydana da gelebilir. 

Alerji vücutta kızarıklığı tetikleyen unsurlar 

Alerjiyi tetikleyici unsurlar olabilir. Alerji genellikle bir müdahaleye gerek yoktur ortalama bir kaç gün içerisinde geçebilir. Eğer geçmeyip devam ediyor ise bir doktora giderek tedavi yapılması gerekebilir. Alerji vücudu sararak ta kaşıntı devam eder. Kaşıntı döneminde vücudumuz  tahriş olabilir  bu yüzden kanamaya da yol açacağı için kaşıntının olduğu bölgeye soğuk havlu sararak kaşıntının geçmesini sağlarız. Vücudumuzun kızarıklığı ve kaşıntısı kullandığımız çamaşır deterjanlarından da kaynaklana bilir. Bunu öğrenmek içinde bir alerji testi yaptırmak gerekir. Bazen cildin kurumasından dolayı da oluşan kızarmalar kaşıntılar olabilir bu yüzden vücudu nemli tutmakta fayda vardır. Alerji her şekilde oluşabilir, bu sedef hastalığının belirtisi de olabilir yada mantar hastalığının o yüzden oluşan kızarıklığı, kaşıntıyı bilmek gerekir.  Alerji ve kaşıntı devam ediyorsa reçetelik spreyler ve merhemler kullanıla bilir alerjinin önce neyden kaynaklandığını bilmek ve bulmak gerekir. Alerji ve kaşıntı olduğu zaman vücudun diğer bölgelerinde de reaksiyon yaratabilir özellikle çocuklarda daha çok gözükmektedir. Bu nedenle çocukların vücutları daha hassa olduğu için doktora götürerek alerji testinin yapılması gerekir. Vücuttaki kızarıklık, kaşıntı hemen akla alerjiyi getirse de vücuttaki başka hastalığın habercisi de olabilir.

Alerji Vucutta KızarıklıkAlerji vücutta kızarıklık tedavisi 

Alerji bazen artık bunalıma sokacak  şekilde bizi  bezdirir. Bu nedenle alerjiyi neyden olduğunu ve neden olduğunu bulmak çok önemlidir. Alerjinin nedenleri saymakla bitmeyecek şekilde çoktur. Bu nedenle alerjimiz için önce alerji testimizi ve tetkiklerimizi yaptırmalıyız, sonra ise neye karşı olduğunu bilmeliyiz, ve doktorumuzun tedavisine uyarak ilaçlarımızı kullanıp alerjik kızarıklıklardan kurtulmalıyız. Mutlaka doktora gidi tedavimize ve diyetimize uyarak bu alerjik vücut kızarıklığında kurtulmalıyız. 

]]> Kızarıklık Nasıl Geçer https://www.kizariklik.gen.tr/kizariklik-nasil-gecer.html Fri, 16 Nov 2018 23:10:22 +0000 Kızarıklık Nasıl Geçer, Yanak ile yüzde oluşan kızarıklığı geçirebilmeniz ve tedavisi için yapmanız gereken şey öncelikle günlük rutin kontroller yapmaktır. Yapmamanız gereken şeylerden bahsedecek olur isek;  Kızarıklık Nasıl Geçer, Yanak ile yüzde oluşan kızarıklığı geçirebilmeniz ve tedavisi için yapmanız gereken şey öncelikle günlük rutin kontroller yapmaktır. Yapmamanız gereken şeylerden bahsedecek olur isek; 
 • Eğer yüzünüze dikkatli bir şekilde baktığınızda kızarıklığın sebebi kılcal damarlardan kaynaklı ise bir cerrahi operasyon geçirmelisiniz.
 • Vücut ısısını sabit tutmanız gerekir. Yani aşırı sıcak ortamdan soğuk bir ortama girmemeniz gerekmektedir. Özellikle de ılık ortamda durmanız yanak ile yüz kızarmasına oldukça iyi gelen bir ısıdır. 
 • Yüz ile yanak kızarıklığı eğer heyecanlandığınızda oluşuyor ise bu tamamen bireyin ruh halleri ile ilgilidir. Bu durumu engellemek için kendi kendisini kontrol altına alması gerekmektedir. 
 • Cildinizde oluşan kızarıklığın sebebi eğer sıcak havalar yada soğuk havalardan kaynaklanıyor yani hava koşullarından kaynaklanıyor ise bunun tedavisi çok daha kolay olmaktadır. Kullanacağınız koruyucu ve nemlendirici kremler ile yanak ile yüz kızarıklığını önleyebilirsiniz. 
 • Yüz kızarmasına sebep olan bir diğer husus ise alerjik durumlardır. Neye alerjiniz olduğunu eğer bilmiyor iseniz mümkün olduğunca size alerji yapabilecek şeylerden uzak durmanız gereklidir. Giysilerden besinlere eşyalardan polenlere kadar temastan kaçınmalısınız. Hatta bir cildiyeci uzmanına gözükmeniz de sizin için iyi olacaktır.
Kızarıklık Nasıl GeçerKızarıklığın Nedenleri Ve Önlemleri

Duygusal Faktörlere Bağlı Oluşan Kızarıklık: Bu tip oluşan kızarıklıkların tedavisi oldukça zordur. Cilt üzerinde oluşan kızarıklık eğer duygusal geçişlerden kaynaklanmakta ise bunu ilaç kullanarak tedavi etmek yerine psikolojik yardım alarak tedavi etmeniz daha faydalı olmaktadır. Ciltte duygusal etkene bağlı oluşan kızarıklık en çok da genç erişkinlerde ve ergenlerde görülür. Duygusal yönden oldukça hassas olan bu yaş grubundaki kişiler psikolojik tedavi yöntemi ile oldukça iyi sonuçlar alabilirler.

Yiyecekler: Aşırı derecede mayalı yiyecek tüketen kişilerde kızarıklığa rastlanmaktadır. Mayalı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda  vardır. Ayrıca acılı ve baharatlı yenmesi de kızarıklığa sebep olmaktadır. Yine alerjik reaksiyon olan bireylerde alerji yapabilecek yiyecekler tespit edilerek tüketimi azaltılmalı hatta tamamen yenmemelidir. 

Dış Faktörlere Bağlı Oluşan Kızarıklık
 • Kahve ve alkol kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Oldukça fazla soğuk yada sıcak yiyecekler gibi etkenler kişilerde yüz yani cilt kızarmasına yol açmaktadır. Bu gibi maddeler tüketilmekte ise sınırlanması gerekmektedir.
Hastalığa Bağlı Oluşan Kızarıklık

Ciltte oluşan bazı kızarıklıklar vücuttaki diğer bir hastalığın habercisi olması gibi hastalıların tedavisinde kullanılacak olan ilaçlarda ciltte kızarıklığa sebep olmaktadır. Mesela; prostat kanseri, diyabet, kemik hastalıkları, meme kanseri, osteoporoz, anjina ile hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazıları ciltte kızarmaya yol açmaktadır.
]]>
Çocuğun Vücudunda Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/cocugun-vucudunda-kizariklik.html Fri, 16 Nov 2018 23:32:59 +0000 Çocuğun Vücudunda Kızarıklık, Çocukluk zamanları rahatsızlıkların çok çabuk yaşandığı evrelerdir. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak kendilerini koruyacak düzeyde gelişmemiştir. Bundan dolayıdır ki ço Çocuğun Vücudunda Kızarıklık, Çocukluk zamanları rahatsızlıkların çok çabuk yaşandığı evrelerdir. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak kendilerini koruyacak düzeyde gelişmemiştir. Bundan dolayıdır ki çocuklar kişisel bakımlarını tam olarak yerine getirememektedirler. Bulundukları ortamların kalabalık olması (okul, sokak, yuva vb.) hastalıkları kapmalarını kolaylaştırmaktadır. Çocukların vücutları çok hassas olduğu için çok çabuk tahriş olabilmektedir. Bundan dolayıdır ki vücudunda çeşitli kızarıklıkların meydana gelmesi doğaldır. Peki bu kızarıklıkların sebepleri neler olmaktadır Bunların birçok sebebi vardır. Alerjilerden kaynaklı kızarıklıklar, enfeksiyonlardan kaynaklı kızarıklıklar veya çeşitli hastalıkların belirtileri olan kızarıklıklar çocukların vücutlarında kızarıklık yapabilir. Bu kızarıklığın nedeni olan hastalıkların birkaçını ele alalım. Kurdeşen, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, mantar enfeksiyonları, kızıl gibi vücutta kızarıklık ve kırmızı lekeler oluşturan hastalıklar.

Çocuğun Vücudunda KızarıklıkÇocuğun Vücudunda Meydana Gelen Kızarıklıkların Nedenleri

 • Suçiçeği hastalığı virüslerden kaynaklanan bir hastalık olup çocukların vücutlarının her yerinde kırmızı lekeler meydana getirir. Bu kırmızı lekeler vücudun her yerine yayıldığı için çok kaşınma meydana getirir. Çocuklar o kızaran yerleri daha fazla kaşıyarak yara bile yapabilirler. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için önem verilmelidir. Anneler çocuklarının ılık su ile yıkamalıdır.
 • Kızamık, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüslerden kaynaklanmaktadır. Kızamıkta da vücudun belli yerlerinden başlayan kırmızı lekeler oluşur. Kaşınmalar meydana getirerek kızarıklığın çoğalmasına neden olur.
 • Kurdeşenlerde de vücutta belli aralıklarda belirip kaybolan kızarıklıklar ya da kırmızı lekeler meydana gelmektedir. Kurdeşen olan çocuklara anneleri kızaran yerleri ıslak bezlerle silerek o kaşınmalarını engelleyebilir.
 • Çocukların vücutlarında bazen kırmızı lekeler oluşur. Bu isilikten de kaynaklanabilir.,
 • Ciltte meydana gelen kızarıklığın büyük çoğunluğu çevreden kaynaklı unsurlardan meydana gelen alerjilerdir. Çocukların cildinde meydana gelen kızarıklığın oluştuğu alanın biçimi, şişliğin oluşup oluşmadığı veya ardından döküntü meydana getirip getirmediğine bakmamalıyız. Çocukların vücudunda birden oluşan kızarıklıkların bir alerjenle doğrudan temas etmesi sonucunda oluşabilir. Bu kızarıklıklar şişlik oluşturabilir. Bu süreç hemen olduğu gibi bazı durumlarda birkaç gün sonrada kızarıklık meydana gelebilir. Çocuklarda bu durumu pek anlayamadıkları için kaşınan yerleri çok şiddetli kaşıyarak o bölgede kızarıklık meydana getirebilir. Anneler bu durumu engellemek adına çocuklarının kaşınan ve kızaran yerlerini ıslak ve soğuk havlu sararak ya da o bölgeyi silerek o kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Kızarmaların bir sebebi de giyilen giysilerin pamuklu olup olmadığıdır. Çocuğun cildi narin olduğu için pamuklu giysiler tercih edilerek kızarmaların önüne geçilebilir. Ve en önemlisi de çocukların alerjisi olan besinlerin tüketilmesi engellenmelidir. Çocuklarına alerji testleri uygulanarak bu kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Çocukların vücutlarında meydana gelen kızarıklığın bir başka sebebi mantar enfeksiyonu kapmış olmasından kaynaklanabilir. Mantar enfeksiyonu kapan kişilerin derilerinde özellikle de ayak ve ellerde aşırı kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmektedir. Çocukların ayakları gün boyu ayakkabı içerisinde olduğu için hava almamaktadır. Bundan dolayıdır ki mikrop kapma olasılığı çok fazladır. Bu durumda mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Derinin etrafında kırmızı kırmızı kızarıklıklar oluşmaya başlar. Bu mantarlar çocukların genital bölgelerinde de meydana gelmektedir. Çünkü çocuklar kendilerini temizleme konusunda problem yaşadıkları için o bölgeleri kirli kalmaktadır. Kirli kaldığı içinde bakteriler birikir ve ardında kızarıklıklar ve ka]]> Ayakta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/ayakta-kizariklik.html Sat, 17 Nov 2018 15:46:41 +0000 Ayakta kızarıklık, çoğu insanda çok şikayet edilen bir duruma gelmiştir. Kılcal damar şeklindeyse ve vücudun her döngüsü normal bir şekilde çalışıyorsa varislerden dolayı olabilir. Kılcak damar genişlemesine bağlı olara Ayakta kızarıklık, çoğu insanda çok şikayet edilen bir duruma gelmiştir. Kılcal damar şeklindeyse ve vücudun her döngüsü normal bir şekilde çalışıyorsa varislerden dolayı olabilir. Kılcak damar genişlemesine bağlı olarak morumsu bir değişim gözlendiyse bu da varislerden kaynaklı olabilir. Ayaklarda kızarıklıkla birlikte künt bir ağrıya, yanma hissine, ağıraşma hissine ve bileklerde şişliklere sebep olabilir. Uzun süre ayakta kalma ve ayakları sarkıtma nedeniyle toplar damarlardan kanın geri dönmesi zorlaşır ve varisler çok daha belirginleşir. Bu durum daha çok cerrah, öğretmen, berber gibi meslek gruplarında gözlenir. Tedavisi olarak sabah kalkmadan varis çorabı giyilmesi, ilaç tedavisi ve çok ciddi durumlarda da cerrahi tedavi yapılabilir. Durumun çok ciddi olup olmadığını anlamak için bir kalp damar cerrahına başvurulması önerilir. Fakat sadece kızarıklık olup deride kabarıklık yok ve damar şeklinde değilse cildiye doktoruna görünmek daha faydalı olacaktır. Eğer hastanın şekeri yüksek çıkıyor ve ayaklarında kızarıklık varsa bu şeker hastalığının bir belirtisi olabilir. Eğer durum böyle ise bir hastanenin diyabet veya endokrinoloji polikliniğine başvurulmasını ve o zamandan itibaren hastanın düzenli bir takibe alınmasın önerilir. Diyabetin tedavisinde en önemli iki durumdan biri diyete uyup düzenli beslenmesi diğeri düzenli egzersiz yapılmasıdır. Özellikle obez derecesinde kilolu hastalar bu iki durumu dikkate alıp gerçekleştirirlerse kilo verip insülin direncinde ciddi bir azalma gerçekleştirebilirler. Kan şekerleri de daha kolay kontrol edilebilir hale gelir. Bu durum sayesinde diyabet şiddetini en aza indereceklerdir. Diyabet şiddeti azaldığı için de ayaktaki kızarıklıklar zamanla geçmeye başlayacaktır. 

  Ayakta KızarıklıkAyaktaki Kızarıklıkların Farklı Nedenleri ve Tedavileri: 

  Başka bir nedenlerinden biri alerjik reaksiyonlardır. Alerjenler herkeste farklılık gösterebilse de, sonuçları hemen hemen her bünyede aynıdır. Alerji genelde kısa sürelidir ve zamanla kendiliğinden geçer. Kesin önlem ve tedavi için alerjiye neden olan maddeler belirlenmeli, bu maddelerden uzak durulmalıdır. Bunun yanında ilaç tedavisi de verilebilir. Ayaktaki kızarıklığın başka bir nedeni mantar enfeksiyonları olabilir. Bu mantar enfeksiyonları daha çok ayak bölgesinde görülür ve en bilindik belirtileri kaşıntı ve kızarıklıktır. Mantar enfeksiyonunun ilerlemesi durumunda deride pullaşma ve kaşıntı seviyesinde artış gözlenir. Tedavisi için uzman bir doktora görünülmelidir. Ciltteki kızarıklıkların başka bir nedeni de cilt kızarıklıklarıdır. Bazı zamanlar bu cilt hastalıkları sedef hastalığı gibi ağır hastalıklar çıkabileceğinden ihmal edilmeden acilen doktora görünülmelidir. Uzman doktorlar tarafından yapılan incelemede kesin olarak tanı konur ve hasta tedavi sürecine sokulur. Eğer cilt aşırı kuruysa gene ciltte kızarıklıklar görülebilir. Cildin kuru olmasından dolayı görülen bu kızarıklıklar, merhemlerle ve nemlendirici kremlerle giderilebilir. 
  ]]>
  Bebeklerde Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerde-kizariklik.html Sun, 18 Nov 2018 15:45:50 +0000 Bebeklerde kızarıklık, vücudunun çeşitli bölgelerinde etkili olabilir. Yüzünde, kol ve bacaklarında, göğsünde, koltuk altında, poposunda, genital bölgede, gözlerinde kızarıklık en fazla görülenleridir. Bunların he Bebeklerde kızarıklık, vücudunun çeşitli bölgelerinde etkili olabilir. Yüzünde, kol ve bacaklarında, göğsünde, koltuk altında, poposunda, genital bölgede, gözlerinde kızarıklık en fazla görülenleridir. Bunların her biri çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bebeklerin hassas cildi her zaman özen ister. En küçük bir ihmal bile cildin tahriş olmasına kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Ailelerin en fazla tedirgin olduğu sorunlardan biri budur. Çünkü bebeklerde kızarıklık bazen ciddi sorunların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle her türlü kızarıklığın nedeni belirlenmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

  Bebeklerde kızarıklık neden olur

  Pişik: Bebeklerin vücudunda görülen kızarıklığın en bilinen nedenlerinden birisi pişik sorunudur. Pişik nedeniyle oluşan kızarıklık genellikle bez bölgesinde idrar ve dışkının neden olduğu tahrişten, ishal yüzünden oluşan tahrişten, kandida mantarı denilen mantar enfeksiyonundan ya da aşırı terleme nedeniyle oluşabilir. Bu bebeklerde oldukça yaygın görülür. Mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşan pişik daha çok popo ve genital bölgede etkili olur. Eğer ağız bölgesini etkilerse buna aft ya da pamukçuk adı verilir.

  Bebeklerde Kızarıklıkİsilik, egzama, sıcak döküntüsü: Bebeklerde sıcağın etkisiyle görülen terleme yüzünden ortaya çıkan döküntü gibi kızarıklıklar oldukça rahatsız edici olur. Bunlara kaşıntı sorunu da eşlik edebilir. Sıcak havalarda bebeklerin kat kat giydirilmesi de bu sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu tür kızarıklıklara engel olmak için bebekleri ortama uygun giydirmek, sıkça banyo yaptırarak serinlemelerini sağlamak ve cildini kuru tutmak gerekir. Giysilerinin pamuktan olması, cildini nemlendirecek kremlerin, losyonların kullanılması da önemlidir. Bu önlemler alınmadığı takdirde kızarıklık alevlenir ve kaşıntılı hale gelebilir. Bazı kızarıklıklar hastalık belirtisi olarak ta oluşabilir. Bebeğinizde böyle bir durumun varlığından şüphe duyarsanız hemen doktora götürmeyi ihmal etmemelisiniz.

  Kurdeşen (Ürtiker): Bebeklerin cildinde ortaları kabarık ya da kabarık olmayan kırmızı lekeler şeklinde kızarıklıklar oluşursa, bunun nedeni ürtiker olabilir. Bu tür kızarıklıklar oldukça kaşıntılı olur. Sebebi ise besinler, ilaç alerjileri ya da enfeksiyonlar olabilir. Bebeklerde kızarıklık sebebi ürtiker olursa, hemen tedavisi yapılmalıdır. Ancak bu tür kızarıklıklar kısa sürede kendiliğinden de yok olabilir.

  Enfeksiyonlar: Bebeklerde kızarıklık enfeksiyonlar sonucunda gelişebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından etkilendikleri zaman bebeklerin gözlerinde kızarıklık, burun çevresinde, yüzünde yanaklarında kızarıklık oluşabilir. Bu tür kızarıklıklar soğuk hava nedeniyle de oluşabilir.

  Darbe, travma, çizik gibi nedenler: Bu tür etkenlerde bebeklerde kızarıklık sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bebekler bu dönem sıkça düşebilir, vücudunun herhangi bir yerinde bu yüzden kızarıklık oluşabilir. Tırnakları uzun olursa, endi cildini çizebilir, kızarıklığa neden olabilir. Önemli olan kızarıklığın sebebinin belirlenmesidir. Şiddetli darbelere maruz kalırsa, bu bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

  Bebeklik dönemi hastalıkları: Bu çağda özellikle kızamık, su çiçeği gibi bulaşıcı hastalıklar nedeniyle oluşan kırmızı döküntüler kızarıklığa neden olabilir. Bunlar hastalık belirtisi olduğundan, bebeklerin doktora götürülmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerde kızarıklık her zaman ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu nedenle aileler dikkatli olmalıdır.
  ]]>
  Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerde-yanaklarda-kizariklik.html Sun, 18 Nov 2018 18:19:01 +0000 Bebeklerin yanaklarında kızarıklık, günlük yaşantılarını bozmayacak şekilde ortaya çıkabilir. Bu tür durumlara en sık koyulan tanı egzama (atopik dermatit) olarak adlandırılır. Bebeklerin %80 inden fazlasında egzama y Bebeklerin yanaklarında kızarıklık, günlük yaşantılarını bozmayacak şekilde ortaya çıkabilir. Bu tür durumlara en sık koyulan tanı egzama (atopik dermatit) olarak adlandırılır. Bebeklerin %80 inden fazlasında egzama yüzünden ortaya çıkar. Egzama, alerjik eğilimli bebekleri yakalamayı sever. Böyle bebeklerin ailelerinde de alerjik hastalıklar bulunabilir. Bebeğe de aileden kalıtım yoluyla geçmiş bir alerjik hastalık olabilir. Bu hastalığa yakalanabilen bebeklerin ciltleri çok hassastır. Üstüne bir de anne sütünden mahrumlarsa öncelikle hızlı bir şekilde yanaklarda ve sonra vücudun diğer yerlerinde kaşıntılı, üzeri pullanan kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Bebeklerde egzamayı oluşturan etmenler arasında; bebeğin temizliğinde kullanılan sabunlar, parfümlü-kolonyalı ıslak mendiller, giysilerin yıkanmasında kullanılan deterjanlar, bebeğin giydiği giysilerin türü, bebeğe anne sütü noksanlığında verilen mamalar gösterilebilir. Mümkünse bebeğin anne sütü ile beslenmesi önerilir. Uzmanlar bebeğin temizliğinde sabun içermeyen bakım ürünleri kullanılmasını, parfümlü-kolonyalı mendillerle vücudunun silinmemesini, giysilerinin ütülenmesini ve pamuklu olmasını, bebek yıkanırken bol suyla gerekirse iki kez durulanmasını öngörmektedir. Genellikle egzama oluşmuş bebeklerde ilaç tedavisi önerilir. Fakat ilaç tedavisi egzamanın teşhisi kesin konduktan sonra bile egzamanın niteliğine, şiddetine, birlikte neyin olup olmadığına göre belirlenir. Tabii ki de bebeklerin yanaklarındaki kızarıklığın tek nedeni egzama yani atopik dermatit değildir. Fakat bebek yaş grubundaki çocukların hemen hemen hepsinde egzama görüldüğü için en büyük nedeni egzama kabul edilir. 

Egzamanın yanında başka bir neden olarak bebeğin anne sütüne alerjisi olduğundan dolayı yanaklarda kızarıklık belirtisi verip bebeklerde huysuzluk yapabilir. Her iki durumda da uzman bir doktora danışılmalıdır. Egzamanın tam olarak olma nedeni cildin yağ katsayısında ve içeriğinde değişimler olmaya başlar. Cildin yapısında bu değişimlerin olmasıyla birlikte deriden su kaybı olmaya başlar. Su kaybının başlamasıyla dirençli kaşıntı da birlikte gelir. Böylece cildin yapısı bozulur. Cildin yapısının bozulmasıyla birlikte alerjik gıdalar ve çeşitli kimyasal maddeler cilde daha fazla zarar vererek iltihaplı hücrelerin cilt bölgesinde toplanmalarına neden olur. Bu olaylar sonucunda ciltte egzamanın belirtileri ortaya çıkmış olur. Egzamanın büyümesinde genetik çok büyük rol oynar. Filaggrin mutasyonu denilen genetik bozukluk egzamanın oluşumunda da rol oynar. Bu genetik bozukluk sonucu cildi dış etkenlerden koruyan bariyerlerin yapısında bozulma görülmektedir. Bebeklerde egzamanın oluşumunda en büyük rol oynayan etmen gıda alerjisidir. Egzamalı çocuklara genellikle çeşitli kremler ve kortizonlu merhemler verilir. Düzelir görünümü alır fakat düzelmez. Bunun nedeni sadece dış görünüş kapatılmış olur. Asıl egzamaya sebep olan alınan gıdaların alerjisidir. Aynı gıdalar alındıkça sorun bir türlü düzelmeyecektir. Kısaca dış görünüşteki sorun halledilecek ve içteki sorun devam edecek böylelikle de egzama devam edecektir. Bu yüzden bebeğin beslenme şekline önem verilmelidir. 

Bebeklerde Yanaklarda KızarıklıkBebeklerin Yanaklarında Kızarıklığın Genel Belirtileri: Bebeklerde en büyük belirtisi denildiği gibi yanaklarda ve vücudun bazı bölümlerindeki kızarıklıklardır. Ebeveynler genellikle bunun çocuğun suratından çok öpülmesinden dolayı olduğunu düşünürler. Kimi zaman çok azalan bu kızarıklıklar kimi zamanlar çok belirginleşir. Bu aslında alerjik bir durum olduğunun ilk belirtisidir. Bebeğin zamanla gelişmesiyle boyun altlarında, kol ve bacakların dış yüzeylerinde kızarıklıklar oluşmaya başlar. Bebek daha fazla büyümeye devam ettikçe kızarıklıklar eklem yerlerine doğru taşınırlar. Bebeğin cildi kurur. Kaşıntı ve huzursuzluk da bunlarla birlikte gelir.
]]>
Ensede Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/ensede-kizariklik.html Mon, 19 Nov 2018 07:07:47 +0000 Ensede kızarıklık, Vücudun herhangi bir kısmında oluşabilen kızarıklıklar çoğunlukla ense bölgesinde görülmektedir. Bu kızarıklıklar ense dışında göğüs, göğsün üst kısmında ve yüzde de oldukça sık görülmekte Ensede kızarıklık, Vücudun herhangi bir kısmında oluşabilen kızarıklıklar çoğunlukla ense bölgesinde görülmektedir. Bu kızarıklıklar ense dışında göğüs, göğsün üst kısmında ve yüzde de oldukça sık görülmektedir. Vücudun kızarıklıklarının oluştuğu kısımlarda sıcaklık, ısı artışı ve kaşıntı şiddetli bir şekilde hissedilir. Ensede kızarıklıkların oluşması ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildir. Bazen sıcaktan oluşan ensede ki kızarıklıklar bazende psikolojik olarakta oluşmaktadır. Aşırı stres, utanma, sinir gibi şiddetli hissedilen duyguların etkisi vücutta fiziksel olarak çıkabilmekte ve bunun sonucu olarakta ensede kızarıklıklar görülebilmektedir. 

Ensede kızarıklıklarfizyolojik sebeplerin yanı sıra sağlıksız ve düzensiz beslenmekle de doğrudan ilişkisi vardır. Daha çok baharatlı acılı ve Bol baharatlı yiyecekler tüketen kişilerde ense kısımlarında küçük kabarcıklar halinde kızarıklıklar görülebilmektedir. Çok sık rastlanmamakla beraber bazen yemek yaparken acı bibere vurduğumuz elimizi yanlışlıkla ensemize vurabiliriz, bu durumda da ensemizde kızarıklıklar oluşabilir. Bunun dışında eğer herhangi bir yiyeceğe karşı kişinin alerjisi varsa bu yiyeceğin tüketilmesi durumundada vücudun sadece ense bölümünde değil vücudun her yerinde bu kızarıklıkların olması muhtemeldir. 

Ensede ki bu kızarıklıklar kaşıntı ve yanma hissi verebilir. Kızarık bölgede oluşan bu kaşıntı isteği, kaşınmayla beraber kabarıklıkların ve su toplanmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kızarık olan bölgeyi Kaşımamaya özen gösterelim.

Ensede KızarıklıkEnsede Kızarıklık Nedenleri Nelerdir
 • Alerji hastalıkları
 • Gıdalardan kaynaklı alerji rahatsızlıkları
 • Ciltte aşırı kuruluk oluşması
 • Aşırı sıcak suya maruz kalma 
 • Yoğun hissedilen duygular(öfke, utanma gibi..)
 • Cilt hastalıkları
Ensedeki Kızarıklık Nasıl Geçer

Ensedeki kızarıklıkların oluşmasının bir çok nedeni olabilmektedir. Ancak bu kızarıklıklar daha çok alerji hastalıklarından kaynaklandığı için tedavi yapılmadan iyileşmektedir. Ancak bunun yanı sıra ciltteki bir rahatsızlıktan kaynaklı ensede kabarcık ve kızarıklıklar meydana gelmişse bu durumda iyileşme süresi uzanmaktadır. Bu gibi durumlarda, uzun süredir ense bölgesinde kızarıklık problemi yaşıyorsanız, mutlaka uzman bir cildiyeciye görünmelisiniz. Bazen önemsemediğimiz bazı cilt rahatsızlıkları, kişilerde ciddi sıkıntılar yaratabilir. Her zaman ne diyoruz erken teşhis hayat kurtarır, yada küçük bir kızarıklığın basit bir kremle geçebilecekken önemsemeyerek çok geniş bir alana yayılmasına sebebiyet vermekte sıkıntılarımızı arttıracaktır. 

]]>
Bacakta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/bacakta-kizariklik.html Mon, 19 Nov 2018 12:59:03 +0000 Bacakta kızarıklık, Allah biz insan oğlunu o kadar farklı ve özel yaratmıştırki kimse buna anlayamaz ve çözüm veremez. Biz insanlar her zaman vücudumuzdaki sorunları sürekli şikayet eder ve rahatsız oluruz. Vücu Bacakta kızarıklık, Allah biz insan oğlunu o kadar farklı ve özel yaratmıştırki kimse buna anlayamaz ve çözüm veremez. Biz insanlar her zaman vücudumuzdaki sorunları sürekli şikayet eder ve rahatsız oluruz. Vücudumuzdaki şikayetler genellikle ağrı, kaşıntı, kızarıklık, morarma, deri döküntüsü ve bir çok şekilde oluşur. Bu şikayetler bacaklarda, kollarda, kasıklarda, ellerde, saç derisinde ve vücudun bir çok yerinde ortaya çıkar. Bacaklardaki kızarıklıklar dermatolojik hastalıklar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bacaklardaki kızarıklık genellikle bağışıklık sistemi hücreleri ve bu hücrelerin salgıladığı kimyasal maddelerin birikmesi sonucu oluşan iltihaba bağlı cilt kızarıklığı anlamına gelir.  

Bacaktaki kızarıklık nedenleri

Bacaklarımızdaki kızarıklık böcek sokması, ısıya maruz kalma, enfeksiyonlar, alerji, güneş ışığı, tümöreler gibi bir çok neden oluşa bilir. Bakacaklardaki kızarıklık deri altındaki yağ dokusu enfeksiyonundan görülebilen bir sorunda olabilir. Deri altı enfeksiyonu kullandığımız ilaçlardan da kaynaklı olabilir. Bacaklardaki kızarıklık bazen sinir sistemine bağlı olarakdan atak gösterebilir, ve bacaklarda kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bacaklardaki kızarıklık genelde yaş ortalamasına görede değişir buda ortalama 50-60 yaşlar arasında olması daha yüksektir. Bacaklardaki kızarıklıklar mantar, egzama ve birçok deri hastalığından da oluşur. Bacaklardaki kızarıklık vücudun diğer organlarından da kaynaklanabilir. Bunlar genelde safra taşı enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, hormon bozuklukları gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bazen hastalığın yani kaşıntının neden olduğu saptanamamış olabilir. Deri hastalıkları genelde bacaklarda ve kollarda oluşur. Bacaklardaki kaşıntı karaciğerden de gelen bir hastalıkla ilgili olabilir. Bu nedenle önce hastalığın nereden kaynaklandığını bilmek gerekir. Doktorlar bacak kaşıntılarında genellikle perhiz vererek kaşıntının nedenini bulmakla işe koyulurlar. Bacaktaki kaşıntı cilt kanserlerinden de olabilir.

Bacakta KızarıklıkBacaktaki kızarıklık tedavisi 

 Bacaktaki kızarıklıklar enfeksiyondan, cilt hastalıklarından, içten gelen sorunlardan ve sinirsel olarak oluşur. Bu nedenle bacaktaki sorunlar yani kızarıklık geçmesi için ortalama iki günle on arasında değişir. Bacak kızarıklığı bazen kendiliğinden geçer bazen ise altındaki sorunları bulup doktor gözetimi altında araştırmak gerekir. Kızarıklıkların geçmesi olmuyor yada daha kötüye gider ise, bir doktora giderek doktorun verebileceği  merhem yada haplarda  kullanarak atlatabiliriz..

]]>
Avuç İçinde Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/avuc-icinde-kizariklik.html Tue, 20 Nov 2018 12:30:15 +0000 Avuç İçinde Kızarıklık:Kızarıklık, damarların genişlemesi sonucu meydana gelen kanın o bölgeye toplanması sonucu oluşur. Elin iç yüzeyinde oluşan kızarıklıklar pembe, kırmızı ve kıpkırmızı  şekild Avuç İçinde Kızarıklık:Kızarıklık, damarların genişlemesi sonucu meydana gelen kanın o bölgeye toplanması sonucu oluşur. Elin iç yüzeyinde oluşan kızarıklıklar pembe, kırmızı ve kıpkırmızı  şekilde birtakım farklı renklerle meydana gelmektedir.Benekli ve simetrik şekilde elin iç yüzünde dağılmaktadır. Bu durum çoğu kişide görülmektedir. Özellikle gebe kalan bayanlarımız da çok sık rastlanılan bir durumdur. Korkulacak yada endişe edilecek bir durum içermemektedir.Tedavi edilecek bir durum yoktur. Hamile bayanlarda yaklaşık % 50-55 görülen bir durumdur. Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu kızarıklık doğum sonrasında kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu kızarıklığın nedeni ise hamile bayanlarda oluşan östrojen, arteriyorel ve venöz oranın çoğalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.
 Hamilelik dışında oluşan avuç içinde kızarıklık tıbbi dilde palmar eritam olarak adlandırılan bu kızarıklık bazı kişilerde riskli sonuçlar doğurmaktadır.Kişilerde riskli sonuçlar doğurmaktadır.Karaciğer hastalığına yol açan bu durum kişide en can sıkıcı nedenlerden biridir. Kişide tırnak yapısında farklılık varsa, parmaklarda çoraklaşma, kalınlaşmış tırnak ve beyaz tırnak gibi farklılıklar görüyorsanız en kısa zamanda mutlaka  doktora başvurmalısınız, çünkü bu durum kişide riskli sonuçlar doğurabilir. Kan tetikleri ile karaciğer fonksiyon testleri yapılmasında yarar vardır.Göz ardı edilmemelidir.

Avuç İçinde KızarıklıkAvuç İçinde Kızarıklığın Nedenleri:
 • İlaçların yan etkisi kızarıklığa yol açan etken nedenlerden biridir. (özellikle kemoterapide kullanılan ilaçlar)
 • Kimyasal madde içerikli deterjanlar, sabunlar yol açabilir. (Bulaşık yıkarken eldiven kullanma tavsiye edilir)
 • Sistemik hastalıklar neden olabilir.
 • Kişinin yediği ve içitiği besinler alerjik etkenlere yol açıp kızarıklığa yol açan durumlardan biridir.
 • Tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon olan kişilerde bazen görülen bir durumdur.)
 • Enfeksiyonlar ve diğer nedenler yol açabilmektedir.
 • Aşırı alkol içen kişilerde de görülmektedir.
 • Psikolojik rahatsızlık durumunda da kızarıklığa yol açan durumlardan biridir.
 • Bayanların hamilelik ve menopoz dönemlerinde yaşanan bir durumdur. Özellikle en çok hamilelik döneminde görülen bir durumdur.Bu durum genellikle geçici bir rahatsızlıktır.
 • Yüksek ateşlenmede kişide oluşan avuç içinde kızarıklık bazen geçici bir durum oluşurken bazen riskli sonuçlar doğurabilmektedir.Kızarıklığın renk değiştirdiğini fark ettiğiniz zaman hemen mutlaka kalp ve damar cerrahisine göstermek gerekir.

]]>
Kasıkta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/kasikta-kizariklik.html Wed, 21 Nov 2018 05:11:13 +0000 Kasıkta kızarıklık, kasık diye isimlendirilen alanda olan fazla kızarıklıkla kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kasık mantarı bu kızarıklık hastalığının meydana çıkmasındaki en önemli etkendir. Metabolik Kasıkta kızarıklık, kasık diye isimlendirilen alanda olan fazla kızarıklıkla kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kasık mantarı bu kızarıklık hastalığının meydana çıkmasındaki en önemli etkendir. Metabolik çalışma bozuklukları sonucu olarak meydana gelebilmekte ve kısa zaman içerisinde kişiyi çok huzursuz edici boyutlara ulaşabilmektedir. 

İsminden anlaşılabileceği gibi bu rahatsızlık kasıkta, deri katları içinde ya da anüste yanma ve kaşıntı biçiminde başlar. İç kasıklar ve genital alanda da görülebilir. Etkilenmiş bölge kızarık ya da kahverengi olabilmektedir, deride dökülme soyulma ve çatlama görülebilir. İnflamasyon kasığın yerinde, genellikle her iki tarafta, tahmini bir cm büyüklüğünde bir alan şeklinde başlar. Sonrasında alternatif başka sahalar da meydana çıkar. Kızarıklık deriden fazla, kabuk benzeri bir tabaka şeklindedir, kenar hudutları bariz olur, içi su toplayıp sızabilir. Enfeksiyonun dağılması şeklinde kasık içinden aşağıya gerçek ilerler. İlerleyen kenar daha önce enfekte olmuş kısma mukayese ile daha kızarık ve yüksektir, kabuklu yüzeyinin altından sıvı/akışkan sızabilir. Genişleyen inflamasyon sahasının ortada kısımları kırmızı-kahverengi olur ve kabuğunu kaybeder. Kenarlarda sivilce ya da apse benzeri minik kabarıklıklar görülebilir. Bunların da ortası kırmızı olup üstelerinde minik kabuklar olabilmektedir. 

Kasıkta KızarıklıkKasıkta kızarıklık olmasının semptomları 
 • Kasık kısmında kızarıklık 
 • Kasık kısmında uzunca müddetli kaşıntı 
 • Kasık kısmında yanma duygusu 
 • Kasık kısmında pullanan, soyulan ya da çatlayan ten 
 • Egzersiz ya da aktiviteyle kötüleşen döküntü 
 • Cilt renginde değişim olması  
Kasıkta kızarıklığa sebep olan başka vaziyetlerde şöyledir: 
 • Sabun, çamaşır tozları ve birtakım boyaların sebep olduğu kaşıntılar 
 • Yün ya da naylon giyeceklerin sebep olduğu kaşıntılar 
 • Bazı kimyevi maddelerin sebep olduğu kaşıntılar 
 • İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan benzeri birtakım besinlerin yol açtığı kaşıntılar 
 • Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar 
 • Şeker hastalığı, karaciğer hastalığı ve böbrekte hastalık ya da löseminin neden olduğu kaşıntılar 
 • İshal ya da kabızlığın sebep olduğu kaşıntılar 
 • Sinirlilik ve ruhi problemlerin sebep olduğu kaşıntılar  
Kasıkta kızarıklık nedenlerinden  
Kasık mantarı, immun sisteminin zayıflaması durumlarında sıkça görülmektedir ve önemli komplikasyonlara sebep olabilir. Candida albicans da kasık bölgesi dahil olmak üzere olmak amacıyla katlanmış deriler içinde deri enfeksiyonu oluşmasına yol açar, bu intertrigo olarak isimlendirilir. İntertrigoda enfeksiyonu kasık mantarından daha kırmızı ve nemli görünür ve penise de yayılabilir. Kasık kaşıntısına sebep olan mantarlar çoğunlukla cildinizde doğal olarak yaşar. Fakat bir egzersiz ya da mücadeleden daha sonra terli kaldığınızda neme uzunca müddetli maruz kalma mantarlarınızın süratle çoğalmasına neden olabilmektedir. Kasık bölgenizde mantarlar çoğaldığı zaman kasık kaşıntısı enfeksiyona neden olur. Çok şişman olanlarda bunun gelişim ihtimali çok fazla yüksektir. Çünkü; mantar terlemeye yatkın olan ten kısımlarında çoğalabilir. Kasık kaşıntısının giysilerden sürtünme ya da uzunca süre neme maruz kalması ile tetiklenebilmektedir. Atletlerde bu durum için rizikonun daha fazla olduğu doğrudur zira daha uzunca süre ve ekstra terleme eğilimindedir. Sıkı elbiseler giymek kasık kaşıntısına kapı aralamaktadır. Bu durum kasıkta kızarıklık sorununun yaşanmasına neden olur.
]]>
Göz Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/goz-kizarikligi.html Wed, 21 Nov 2018 10:37:54 +0000 Göz Kızarıklığı, rahatsızlığının bir diğer namı da ''göz kanlanması'' dır ve doğruluk payı daha fazla olan da budur. Günümüz insanlarının neredeyse hepsi göz kızarıklığı hastalığı ile karşıla
Göz Kızarıklığı, rahatsızlığının bir diğer namı da ''göz kanlanması'' dır ve doğruluk payı daha fazla olan da budur. Günümüz insanlarının neredeyse hepsi göz kızarıklığı hastalığı ile karşılaşabilir. Gözlerin kızarması, gözün beyaz olan dış yüzeyindeki damarların şişmesi, genişlemesi veya açılması ile meydana gelir. Gözün kızarması rahatsızlığı yanı sıra; göz ağrısı, kaşıntı, göz akıntısı, göz şişkinliği, bulanık görme gibi problemleri getirebilir. Bu belirtilerin bulunmadığı zamanlarda ise göz kızarıklığı kişiye hiç rahatsızlık vermez. Bu rahatsızlık zamanla ortaya çıkabildiği gibi, gözdeki yaralanma veya alerjilerden dolayı aniden de ortaya çıkabilir.

Göz KızarıklığıGöz kızarıklığı (göz kanlanması) nedir

Göz kızarıklığı, gözün beyaz olan dış yüzeyinde bulunan damarların şişmesi veya açılması ile oluşan kırmızılığı nitelendirmek için kullanılan bir durumdur. Ayrıca göz kızarıklığı şu üç durumu da ifade etmek için kullanılır:
 • Konjunktival kanama: göz akında bulunan damarlarda çatlama
 • Blefarit: İltihaplı göz kapağı
 • Arpacık: Göz kapağındaki kırmızı bir şişlik 
Gözdeki kızarıklığın ciddiliği, şiddetine göre değişebilir. Gözün beyaz kısmında sadece bir iki genişlemiş damar da olabilir, parlak kırmızı bir renkle birlikte gözün bütün beyaz kısmını kaplamış da olabilir. Gözde oluşan bu kızarıklık genel olarak alerjiler, göz yorgunluğu, kontakt lenslerin aşırı ve yanlış kullanımı ya da konjoktivit (göz nezlesi) gibi gözde oluşan enfeksiyonlar sebebiyle de oluşabilir.

Bu durumlarla birlikte, göz kanlanması uveit (inebe yangısı) ya da glokom gibi çok daha ciddi durumda olan bir hastalığa yol açabilir. Eğer bu göz kızarıklığı geçmiyor ise veya daha da şiddetleniyor ise düzgün bir teşhis ve doğru tedavi için bir göz doktoruna başvurulması gerekir.

Göz Kızarıklığı nedenleri

Gözlerdeki damarların belirginleşmesi, göze kan oturması, gözün iç kısmının kanlanması gibi birden çok şekillerde kendini gösterebilecek göz kızarıklığı birbirinden farklı birçok nedenden dolayı oluşabilir. En yaygın olan nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Kirpik köklerinin iltihaplanması
 • Güneşe maruz kalmak
 • Kontakt lenslerin uzun süreli kullanımı
 • Uykusuzluk
 • Yüksek tansiyon
Tedavisi: Göz, çok hassas bir organ olduğundan dolayı bu rahatsızlık ortaya çıkmadan önce önlem almak çok daha iyidir. Bu konuda hijyen çok önemlidir, gözümüze dikkat etmeli, her zaman temiz tutmalıyız. Yüzü suyla yıkamak, uyku düzeni, yeterince su içmede bu rahatsızlığın tedavisinde çok önemli uygulamalardandır. Eğer gözdeki kızarıklık rahatsızlığının yanı sıra, bulanık görme, şişlik, siyah noktalar görme, ışığa karşı hassasiyet gibi durumlar ortaya çıkıyor ise kesinlikle bir uzman doktora başvurulmalı.
]]>
Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer https://www.kizariklik.gen.tr/agda-sonrasi-kizariklik-nasil-gecer.html Thu, 22 Nov 2018 08:29:42 +0000 Ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer, oldukça aslında basit çözümü olan bir kızarıklık olmasına rağmen bayanlar tarafından oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmiştir. Ağda, tüm bayanların bir türlü kurtulamadığ Ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer, oldukça aslında basit çözümü olan bir kızarıklık olmasına rağmen bayanlar tarafından oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmiştir. Ağda, tüm bayanların bir türlü kurtulamadığı tüylerden kısa süreliğine uzaklaşmak ve temiz kalmak için uyguladıkları işlemdir. Bu işlem süresince oldukça zor anlar yaşanmasıyla birlikte aynı zamanda cilt üzerinde geçici de olsa kızarıklık olması normaldir. Tabi bu süre içinde acil bir akşam yemeği veya önemli bir davete katılmış olmanız işinizi zorlaştırıyor olabilir. Bu tarz kızarıklıklardan hemen kurtulabilmek için ilk olarak ağda yapılan bölgeyi ağda temizleme yağı ile iyice temizlemiş olarak ağda lekelerinden kurtularak yarım saat sonra kısa süre arayla tekrar tekrar yıkayıp kurulama yaparak temiz tutmak gereklidir. Daha sonra ise tam dört  farklı kürü deneyerek bu kızarıklıktan hemen kurtulma şansınız olabilir. Gelin bu kürleri birlikte hazırlayalım.

Ağda sonrası kızarıklık için pudra maskesi: Öncelikle seçilen pudranın tamamen doğal olması gereklidir. Bebek pudrası işimize oldukça yarayacak olan pudra seçeneği olarak bilinir. Ortalama 2 yemek kaşığı pudraya kremsi bir kıvam alana kadar alkol içermeyen gül suyu ilave edilir. Kullanılan malzeme miktarı uygulanacak olan bölgeye göre iki katına çıkartılarak maske doğal kıvama getirilir. Daha sonra ağda yapılmış olan bölgeye sürülerek ortalama 15 dakika kadar bekletilir ve bol su ile yıkanarak temiz bir havlu yardımıyla kurulanır. İki saat sonra tüm kızarıklıkların gitmiş olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde sivilceler de gitmiş olacaktır.

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl GeçerAğda sonrası kızarıklık için karbonat maskesi: Tahriş olmuş cildi ve kızarıklık derecesi belli olan cildi önlemek veya oluşan kızarıklıklardan kurtulmak için bacaklara ve cilde karbonat maskesi uygulanarak bu şikayet en aza indirilebilir. Cildi oldukça fazlasıyla rahatlatan bir maske olduğundan dolayı herkes tarafından beğenilen bir maske tarifidir. Öncelikle yarım kase yoğurt ve karbonat karışımı kremsi kıvam alana kadar iyice karıştırılır ve daha sonra içerisine 1 çay kaşığı şeker ilave edilerek tekrar karışıma devam edilir. Daha sonra ise  ağda yapılan ve kızarmış olan bölgeye sürülerek yaklaşık olarak ortalama 10 dakika kadar bekletilir ve sonrasında temiz ılık su ile yıkanır. Kuru bir bez yardımıyla kurulandıktan sonra parmak uçları ile masaj yapılarak vücut rahatlamaya çalışılacak şekilde kan dolaşımı harekete geçirilir.

Ağda sonrası kızarıklık için aloe vera maskesi: Aloe vera oldukça etkili bir bitkidir. Bu bitkiyi genel olarak etrafta oldukça çok fazla görebilirsiniz. Aloe vera çiçeğinin dalını keserek ortasından jele benzer akışkan bir sıvı çıkacaktır. Bu akışkan olan sıvıyı kızarıklık olan bölgeye sürerek yaklaşık yarım saat bekletebilir ve temiz ılık su yardımıyla yıkayarak kurulama yapabilirsiniz. Birkaç saat sonra kızarıklıktan eser kalmayacak duruma gelecektir. Aynı şekilde cildin rahatlayıp ferahlatıcı özelliğini hissetmiş olacaksınız.

Ağda sonrası kızarıklık için şeker ve limon maskesi: Ağda sonrasında oluşan ve kalıcı etkisi olmayan kızarıklık ve sivilce önleyici maske olarak da bilinmesi ile birlikte oldukça çok kullanılan bir yöntem haline gelmesi herkes tarafından farklı kıldığı anlamına gelmektedir. Bu kür hem ağda öncesi hemde ağda sonrası uygulanabilecek doğal bir maske olması tercihler arasında ilk sırada yer almasını sağlıyor. Öncelikle 1 yemek kaşığı kadar şeker ve 1 tatlı kaşığı limon suyu özenle karıştırılarak ağda yapılan bölgeye iyice yedirilmesi şartıyla detaylı bir şekilde el yordamıyla sürülür. Daha sonra aradan yaklaşık 15 dakika geçtikten sonra temiz bir suyla yıkanarak iyice kuruma yapılır. Bu maske hem tahrişi hemde sivilce gibi aknelerin giderilmesinde oldukça fayda sağladığı bilinmektedir. Ayrıca cildi ol]]> Deride Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/deride-kizariklik.html Fri, 23 Nov 2018 08:09:40 +0000 Deride Kızarıklık, Derinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen kızarıklık durumu genellikle çevre ile ilgili etken olan alerji ile ilgili durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Derinin alerjiye sebep olan maddeyle temas et Deride Kızarıklık, Derinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen kızarıklık durumu genellikle çevre ile ilgili etken olan alerji ile ilgili durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Derinin alerjiye sebep olan maddeyle temas etmesinin bir sonucu olan alerjik reaksiyon durumu oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, deride meydana gelen tüm kızarıklıklar alerjik reaksiyon sebebi ile oluşmamaktadır.

Deride kızarıklık genellikle alerjik reaksiyon ile ilgili olmaktadır. Derinin alerji oluşumuna neden olan herhangi bir madde ile temas etmesi sonucu vermiş olduğu tepkiye alerjik durum adı verilmektedir. Alerji oluşumunu tetikleyen ana maddeye ise alerjen adı verilmektedir. Alerjik reaksiyonların başta gelen belirtilerinin başında deride kızarıklık ve kaşıntı olması gelmektedir. Fakat deride oluşmuş olan kızarıklıkların hepsinin nedeni alerji olmamaktadır. Derideki kızarıklığın hangi sebepten dolayı meydana geldiğinin anlaşılması açısından kızarıklığın hangi şekilde olduğu, deride kızarıklık haricinde şişlik ya da dökülme olup olmadığı ve benzeri ayrıntılarda çok fazla önemli olmaktadır.

Deride Kızarıklık

Deride Meydana Gelen Kızarıklıkların Sebepleri Nelerdir

Deride kızarıklık oluşumunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Bu sebepler şunlardır;

 • Mantar Enfeksiyonu: İnsanlarda daha çok vücutlarının ayak kısımlarında meydana gelen mantar enfeksiyonu sonucunda deride kızarıklık meydana gelebilmektedir. Mantar enfeksiyonu rahatsızlığında enfeksiyonun ilk belirtisi deride oluşan etrafı kırmızıya yakın halkalardır. Rahatsızlık ileri evreye ulaştığında ise deri üzerinde kaşıntıların atması ve deri dökülmeleri görülmektedir. Mantar enfeksiyonu kişinin en çok el ile ayak parmaklarında, genital bölgesinde ve saçların deri kısımlarında oluşmaktadır. Deride kızarıklık meydana gelmesi rahatsızlığının sebebi mantar enfeksiyonundan kaynaklı olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için genellikle reçete ile satılan kremler ya da merhemler kullanılmaktadır. Bu sebeple de kişinin hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurması gerekmektedir.
 • Alerjik Reaksiyon: Derinin alerjiye yol açma olasılığı olan alerjen maddeyle temas etmesi durumunda kişide alerjik reaksiyon olma olasılığı bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon olmasına sebep olan alerjen maddeler her kişide farklı olabilmektedir. Ancak alerjik reaksiyon rahatsızlığından kaynaklanan sonuçlar neredeyse her kişide aynı olmaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olan alerjen maddeler deterjan, günlük yaşamda ev temizliğinde kullanılan temizlik maddelerinden herhangi biri, şampuan ya da sabun olabilmektedir. Deride kızarıklıklar ya da kaşıntıların olması bu hastalıkta başta gelen belirtiler arasında yer almaktadır. Alerji sebebi ile oluşan derideki kızarıklar çoğunlukla bir ya da iki saat sürmekte, daha sonra ise kendiliğinden yok olmaktadır. Bu sebeple oluştuğu düşünülen kızarıklıkların daha uzun süre devam etmesi ve deri üzerinde şişlik ya da deride dökülme gibi belirtilerin de mevcut olması halinde kişinin hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurması gerekmektedir.
 • Derinin Aşırı Kuru Olması: Derinin normalden fazla kuruması ya da kişinin kuru bir cilde sahip olması durumu deride kızarıklık sorununun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Özellikle de kişinin çok fazla nemsiz ve kuru bir ortamda bulunması sebebi ile deride kızarıklık oluşumu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumun son bulması için kişi nemlendirme özelliği olan krem ya da merhemler kullanıp, cildin nemli kalmasını ve bu şekilde kızarıklıkların oluşmamasını sağlayabilmektedir.  
 • Deri Hastalıkları: Deride kızarıklıkların mevcut olması sedef hastalığı ve benzer deri hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Deride meydana gelen bu kızarıklıklar tek başına herhangi bir deri hastalığının belirtisi olmamaktadır. Bununla birlikte deride var olan başka belirtilerinde hastalı]]> Ciltte Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/ciltte-kizariklik.html Fri, 23 Nov 2018 22:18:04 +0000 Ciltte Kızarıklık, Cilt üzerinde oluşan kızarıklığın birçok çeşitli nedeni vardır. Açık tenli kişilerde daha çok görülmekte olan bu durumun kılcal damarların yüzeye daha yakın olması ve hızlanan kan dolaş
  Ciltte Kızarıklık, Cilt üzerinde oluşan kızarıklığın birçok çeşitli nedeni vardır. Açık tenli kişilerde daha çok görülmekte olan bu durumun kılcal damarların yüzeye daha yakın olması ve hızlanan kan dolaşımı ile ilgili olduğu söylenmektedir. Bazı yiyecekler (baharatlar), buhar, sıcak, stres, soğuk ve kullanılan bazı ilaçlar cildin kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Kan damarlarının yüzeye çıkması durumu ya yapısal yada sonradan oluşan bir durumdur. Özellikle de açık tenli kişilerde genetik olarak birtakım hassasiyetleri olanlar var ise çevresel etkenler cildinize daha fazla zarar vermektedir. Cildin çok sayıda çeşitli görevleri olan hücreleri vardır. Bu hücrelerden bazıları ise çevresel etmenlere karşı savaşarak ciltteki damarları ve diğer hücreleri korumaktadır. Çevresel etkenler arasında en önemli olanı ise bilindiği gibi güneş yani ultraviyole (UV) ışınlarıdır.   

Özellikle de UV cildin dermisine yani (damarlar ile hücrelerin bulunduğu tabakaya) kadar rahatlıkla inmektedir. Burada bulunan yapıları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden de cilt damarlar hasarlanır, kurur, lekelenir, kırışır ve cilt kanseri olabilir. Şayet stres ile sıkıntı ''flushing'' adı verilen kızarmalar birden ortaya çıkıyor ise herhangi bir hastalık ile ilişkilendirilmemiş ise (ani tansiyon yükselmeleri) ve benzeri durumlar cilt üzerinde oluşan kızarıklık kalıcı değilidir. Bireyin duygu durumlarını kontrolü altına alması, bazı dolaşımı düzenleme etkisine sahip olan kremleri kullanması tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda da ışık terapileri sayesinde tedavi süreci hızlandırılmaktadır. Şayet ciltte oluşan kızarıklık kalıcı ise; buna neden olan diğer etkenler mutlaka araştırılarak tedbir alınmalıdır. Genelde kalıcı olan kızarıklık olduğu zaman ''rozasea'' hastalığından şüphe edilmektedir.

Ciltte KızarıklıkCiltte Kızarıklık Sebepleri

Rozasea hastalığı ülkemizde de sık olarak görülen bir hastalık türüdür. Bu hastalık genelde açık ten cilt rengine sahip olan kişilerde görülmektedir. Saymış olduğumuz çevresel etkenler ile yakından ilişkili olan hatta bazende mide rahatsızlıkları ile de kendini gösteren bir cilt problemidir. Bu hastalık çoğu zaman kişide estetik korkular uyandırmakta olan rozaseanın; cilt dışında gözlerde kuruma ve kızarıklık olabilen formundan yalnızca ciltte kızarıklıkla kendini gösteren formuna akne ve benzeri sivilcelerinde olaşan kızarıklığa eşlik ettiği formdan burunda görülen büyüme ile (rinofima) sonlanan formuna kadar görülen birçok çeşitli tipleri vardır. Rozasea hastası olan kişilerin genetik yatkınlıklarının yanı sıra birde ırksal (Akdeniz Kuzey Avrupa) gibi yatkınlıklarının da olduğu bilinmektedir. Bu hastalık otuz kırk yaş arasında ve bayanlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Demodeksi adı verilen bir parazitin ve birlikte yaşadığı bazı özel bakterilerinde rozasea hastalığına neden olduğu bilinmektedir. 

Ayrıcada hücresel savunmanın da azaldığı durumlarda ise serbest halde bulunan radikallerin rozaseya yol açtığı son yıllarda bildirilmektedir. ROzasea hastalığı ve ciltte oluşan kızarıklığın tedavisinde izlenilmesi gereken ortak nokta çevresel etkenleri uzaklaştırmak olmalıdır. Özellikle de güneş koruyucularda oldukça fazla miktarda oktinoksat ve çinko oksit içerikler UVA'yı tam bloke edebilen güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Gıdalardan ise kafein içeren mayalı içeceklerin alınmasına ve özellikle de alkol tüketimine son derece dikkat edilmelidir. Aynı zamanda da çok sıcak içecek içmek ve yemek yemek gözden geçirilmelidir. Kişi duygusal iniş ve çıkışlarını kontrol altına almalıdır. Bütün bunların yanında intense pulsed light (IPL) tedavi yöntemi yada damar lazerleri yardımı ile kızarık olan bölgeler hafifletilmektedir. Özellikle de rozasea hastalığı için kullanılması gereken kremler içinde metronidazol yada tetrasiklin, doksisklin antibiyotikleri içere]]> Ellerde Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/ellerde-kizariklik.html Sat, 24 Nov 2018 18:05:29 +0000 Ellerde kızarıklık, bazen bir hastalık habercisi olarak ortaya çıkabilir, bazen de alerjik bir etki nedeniyle oluşabilir. Hatta beslenme hataları, stres gibi farklı sebepleri de olabilir. Ellerde kızarıklık genellikle geçici olur. Ellerde kızarıklık, bazen bir hastalık habercisi olarak ortaya çıkabilir, bazen de alerjik bir etki nedeniyle oluşabilir. Hatta beslenme hataları, stres gibi farklı sebepleri de olabilir. Ellerde kızarıklık genellikle geçici olur. Ancak uzun süreli kızarıklıklarda mutlaka doktora gidilmelidir. Ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıktıysa, hemen altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Ellerde kızarıklık etkisine bazen yanma, kaşıntı gibi başka cilt sorunları da eşlik edebilir.

Ellerde kızarıklık neden olur

Aşırı stres yaşama: Stres nedeniyle yaşanan hislerden kaynaklı ellerde kızarıklık sorunu yaşanabilir. Bu tür durumlarda kişinin yüzünde de kızarıklık ve yanma gibi etkiler ortaya çıkabilir. Stresin neden olduğu gerginlik kişilerde başka olumsuzluklara da neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Kişilerin alerjenlere verdiği tepki farklılık gösterse de, sonucu birbirine yakındır. Besinler, giysiler ya da diğer alerjen etkenler yüzünden ellerde kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bazı kişiler soğan, biber gibi malzemelere dokunduğunda bile ellerinde kızarıklık etkisi oluşabilir.

Şeker hastalığı: Şeker hastalarında ellerde ve ayaklarda yanma ve kızarıklık sıkça görülebilir. Bu etkilerin yanında kaşıntı da ortaya çıkabilir.

Tiroit bezi hastalıkları: Tiroit bezi hastalıkları sonucu ellerde kızarıklık olabilir. Ancak bu tek başına tiroit bezi hastalıklarının belirtisi olmaz. Buna eşlik eden diğer belirtilerde değerlendirilmelidir.

Damar hastalıkları: Kan dolaşımında ve damarlarda oluşan rahatsızlıklar, el bölgesindeki damarlardan kaynaklanırsa ellerde kızarıklığa neden olabilir. Bu etki kaşıntı ve yanma sorununu da beraberinde getirir.

Vitamin eksikliği: Beslenmede yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan vitamin eksikliği başka sorunları da tetikleyebilir. Bunlardan birisi ellerde kızarıklık sorunudur. Bu etki en fazla B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkar.

Raynaud hastalığı: Bu rahatsızlık el ve ayak parmaklarındaki simetrik dolaşım bozukluğuna neden olur. Orta yaş üzerindeki kadınları daha fazla etkileyen bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak belirtileri arasında elde, parmaklarda kızarıklık, mor renge yakın renk kaybı oluşması bulunur.

Karpal tünel sendromu: Bu rahatsızlık elin uzun süre kullanımı sonucunda tendonların kalınlaşmasıyla sinirlerde sıkışma oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Ellerde kızarıklık, his kaybı, hareketlerde zorluk gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bağ doku hastalıkları: Bu hastalıklarda ellerde kızarıklık doku ve kaslarda ortaya çıkan rahatsızlık nedeniyle oluşur. Hastalıkların belirtisi olarak ilk dışa vurum bu şekilde olabilir. İlerlemesi de yavaş olabilir.

Ellerde KızarıklıkEllerde kızarıklık tedavisi

Bu sorunun tedavisi altta yatan etkene göre belirlenir. Kızarıklık tek başına bir hastalık olmasa da, bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastalık dışı etkenlerde ise, sağlıklı beslenme, B12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi, stresten uzak kalmak, alerjen maddelerden korunmak gibi önlemler alınabilir. Şeker hastalığı, raynaud, damar hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklarda ise hemen uygun tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Bebek Vücudunda Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/bebek-vucudunda-kizariklik.html Sun, 25 Nov 2018 14:00:24 +0000 Bebek vücudunda kızarıklık, sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerin narin cildi en küçük bir etkenden bile olumsuz etkilenebilir. Kızarıklıklar küçük kırmızı noktalar şeklinde ya da yaygın kırmızılık gibi olabil Bebek vücudunda kızarıklık, sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerin narin cildi en küçük bir etkenden bile olumsuz etkilenebilir. Kızarıklıklar küçük kırmızı noktalar şeklinde ya da yaygın kırmızılık gibi olabilir. Bunun bilinen çok sayıda sebebi vardır. Bazen basit bir nedenden, bazen de ciddi bir hastalıktan bebek vücudunda kızarıklık oluşabilir. Bu nedenle aileler bebeklerini bir doktora götürmeyi ihmal etmemelidir. Vücudundaki kızarıklığın nedeni tespit edilerek, gecikmeden tedaviye başlanmalıdır.

Bebek vücudunda kızarıklık sebepleri nedenleri

İsilik: Bebeklerde daha çok yaz döneminde terleme ve sıvı kaybı nedeniyle oluşan bu tür kızarıklıkların görünümü genellikle kırmızı noktacıklar şeklindedir. Ancak tedavi edilmezse, uygun bakım koşulları sağlanmazsa vücudundaki kızarıklıklar daha belirgin hale gelebilir. Bebek vücudunda kızarıklık yayılabilir, geçmesi daha zor olur. İlk aşamada tedbirli olunursa, daha kolay geçer. Bebeğin çok rahatsız olduğu bu kızarıklıklar kaşıntılı da olur. Bu nedenle sıkça bebeğin yıkanması, sıcak ortamdan korunması gerekir.

Ateşli hastalıklar: Bebeklerin hassas cildinde ateşli hastalıkların ardından kızarıklık, kırmızı noktacıkların oluşması yaygındır. Bu tür kızarıklık vücudun her yerine yayılmış haldedir. Özellikle göğsünde ve sırtında yoğunlaşabilir. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilir. Bu bir tür vücudun ateşe verdiği bir tepkidir. Bebeklerde ateşin ardından ortaya çıkabilir, etkisi 2 gün kadar devam eder. Ancak yinede tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bebeği bu süreçte korumak ve kızarıklığın verdiği rahatsızlığın azaltılması için, vücudunun temiz tutulması gerekir.

Bebeklik sivilcesi: Bu sorun bebeğe annesinden geçen hormonların etkisiyle oluşur. Biline sivilceler gibi olur ve bebek vücudunda kızarıklığa neden olur. Ancak tedavi gerektirmeden 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Tek yapmanız gereken bebeğinizin vücudunu her zaman temiz ve kuru tutmanızdır.

Bebek Vücudunda KızarıklıkÇilek görünümlü kızarıklıklar: Bebeklerde görülen bu tür kızarıklıklar doğumsal olur. Ergenlik dönemine kadar düzelmeyebilir. Görünümü çilek gibi olur. Ergenlikle birlikte kendiliğinden geçer.

Pişik: Bebek vücudunda kızarıklık en fazla pişik nedeniyle oluşur. Pişik ise idrar ve dışkıyla meydana gelen tahriş sonucunda ya da mantar nedeniyle oluşur. Özellikle bebeklerin poposunda ve genital bölgesinde pişik nedeniyle kızarıklık oluşur. Mantar yüzünden ağız bölgesinde bile kızarıklık oluşabilir. Enfeksiyon meydana gelebilir. Ağız bölgesine sirayet ettiğinde buna pamukçuk adı verilir.

Bebek vücudunda kızarıklık yapan hastalıklar

Su çiçeği: Herpes virüsünün neden olduğu bu hastalık bebek vücudunda kızarıklığa neden olur. Hastalığın bulaşıcı olduğu süreç döküntülerin ortaya çıkmasından 12-24 saat öncedir. Boyun, göğüs ve kafada kırmızı noktacıklar oluşur. Bunlar kabuklanarak, kaşıntıyla birlikte bütün vücudu kaplar. Daha sonra kendiliğinden yok olurlar.

Kızamık: Bu hastalıkta bebeklik çağında yaygın görülen bulaşıcı özelliktedir. Ateş, titreme gibi etkilerin yanında vücutta kızarıklığa neden olur. Bebekte bunlar dışında nezle, öksürük gii belirtilerde görülür.
]]>
Alerji Kaşıntı Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/alerji-kasinti-kizariklik.html Sun, 25 Nov 2018 20:42:39 +0000 Alerji kaşıntı kızarıklık, özellikle çevresel faktörlere bağlı gelişen alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Deride kızarıklık ve kaşıntının oluştuğu bölge, kızarıklığın yapısı, şişlik ve dök Alerji kaşıntı kızarıklık, özellikle çevresel faktörlere bağlı gelişen alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Deride kızarıklık ve kaşıntının oluştuğu bölge, kızarıklığın yapısı, şişlik ve döküntü gibi durumlar sorunun nedeni hakkında bilgi verebilir. Alerjilerin haricinde deride meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı mantar enfeksiyonları, egzama, sedef hastalığı, kuru cilt gibi farklı nedenlerden dolayı da oluşabilir.

Alerji: Ciltte meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık herhangi bir alerjen maddeye temas sonucu oluşabilir. Kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte şişlik ve döküntü görülebilir. Alerjen maddeye temas ettikten 1 gün sonra kaşıntı ve kızarıklık oluşabilir. Hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kaşıntı, kızarıklık ve alerjen ortadan kalkabilir. 1-2 hafta içinde şikayetler tamamen ortadan kalkabilir. Kaşıntılı dönemlerde cildi tahriş etmemek için mümkün olduğunca az kaşınmalıdır. Ayrıca ılık duş almak kaşıntıyı hafifletebilir. Bölgeye soğuk havlu sarmak, buz koymak yine faydalı olabilir. Alınan tüm önlemlere rağmen alerji, kaşıntı ve kızarıklık hafiflemiyor ve gün geçtikçe şiddetleniyorsa mutlaka doktora danışılmalı ve reçeteli ilaçlar hakkında bilgi alınmalıdır.

Alerji ve alerjiye bağlı gelişen kaşıntı ve kızarıklık, kullanılan deterjanlar, toz, kir, polen gibi pek çok etkenden dolayı oluşabilir. Bu gibi alerjenler korunmak için alerji testi yapılarak neye karşı alerjinin oluştuğu bilinmeli ve alerjenden uzak durulmalıdır.

Alerji Kaşıntı KızarıklıkMantar enfeksiyonları: Ayak mantarı gibi vücutta sık görülen mantar türleri ciltte kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Deri üzerinde halka şeklinde kızarıklıklar meydana gelir. Kızarıklıkların boyutu ve şeklinde farklılıklar görülebilir. Mantar ilerledikçe kaşıntı ve kızarıklığın şiddeti artar. Deri pul pul dökülmeye başlar. Saç derisinde, ayak parmaklarında, genital bölgede mantar enfeksiyonuna sık rastlanır. Mantar enfeksiyonu için mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli reçetenin düzenli kullanılması gerekir. Bölgede gelişen kaşıntı ve kızarıklık bölgenin hijyenine dikkat edildiğinde daha kısa sürede iyileşebilir.

Egzama: Cildin tahriş olmasına yol açan ve geceleri daha şiddetli yakınmalara neden olan bir hastalık türüdür. Vücudun farklı yerlerinde meydana gelebilir. Diz arkası, kollar en çok görüldüğü yerlerdir. Ciltte kızarık, kuru ve çatlak yaralar oluşur. Bazen yaraların içi su dolu olabilir. Ciddi anlamda kızarıklığa ve kaşıntıya yol açar.

Liken planus: Kronik olarak gelişen bir cilt hastalığıdır. Kol ve bilek iç kısımlarında kızarıklıkla beraber kaşıntıya yol açar.

Kontakt dermatit: Alerji ve farklı tahrişe yol açan maddeler sebebiyle meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve bölgede su toplanmasına neden olur.

Zona hastalığı: Daha önceden su çiçeği geçiren kişilerde su çiçeğine yol açan virüsün tekrar aktifleşmesiyle meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalıktan etkilenen bölgede kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma, uyuşma gibi şikayetler oluşur. Kaşıntı ve kızarıklığın oluştuğu yerlerde tıpkı su çiçeği gibi su toplanmaları oluşabilir. Yaralar zamanla patlayarak kurur.

Brakiyoradyal prurituz: Özellikle kollarda kaşıntı oluşabilir. Kaşıntı omuz ve kol üstüne doğru yayılabilir. Hastalık boyun omurundaki sinirlerde meydana gelen hasar nedeniyle oluşur. Cildin belli bir bölgesinde hakim olan bir cilt hastalığıdır.

]]>
Bebeklerde Göz Kapağı Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerde-goz-kapagi-kizarikligi.html Mon, 26 Nov 2018 03:02:31 +0000 Bebeklerde göz kapağı kızarıklığı, Bebekler bizim için vazgeçilmez ve anneliği bize tattıran küçük meleklerdir. Bebeğinizi anne karnında başlarız düşünmeye. Bebeklerimiz doğumdan itibaren bize gönderile Bebeklerde göz kapağı kızarıklığı, Bebekler bizim için vazgeçilmez ve anneliği bize tattıran küçük meleklerdir. Bebeğinizi anne karnında başlarız düşünmeye. Bebeklerimiz doğumdan itibaren bize gönderilen bir melektir. Bebeğimizin her şeyini anne karnındayken başlarız öğrenmeye ve araştırmaya. Bebeklerimiz  bizim için candan öte ve can parçamızdır. Bebeğimizin bizim üstümüzde bıraktığı iz bile bizim için çok özel ve çok anlamlı ve duygu yüklü bir anıdır. Bebeklerimizin her şeyiyle ilgilenir ve takip ederiz. Bebeğimizin her ihtiyacını, emmesini, ağlamasını, susmasını, yemesini, altına yapmasını, hastalıklarını biz anneler sürekli takip edip ona karşı olan sorumluluğumuzun bilir ve uygularız. Bebeklerimizi doğduğu andan itibaren vücut hareketlerini, vücuttaki değişiklikleri ve doğumda oluşan bir sorunu hem görür ve müdahale ederiz. Bazı bebekler anne karnında oluşan lekelerle doğar bazıları ise doğum sonrası oluşan lekeler yada yaralar olur. Her anne bebeğinin doğumda olacak olan sorunlarla karşılaşabilir bunlarda, bebekte morarma, doğum esnasında pislik yutma, herhangi bir yerinde çıkık oluşması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bazen de göz kapağı kızarıklığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Göz Kapağı KızarıklığıBebeklerde göz kapağı kızarıklığı 
Bebeğimiz her zaman bizim için vazgeçilmez bir mutluluktur. Bebeklerdeki göz kızarmaları genellikle bebeğin doğum esnasında mikrop kapmasından dolayı meydana gelmektedir. Bebeklerin vücudu çok hassa oldukları için en ufak enfeksiyonda hemen reaksiyon gösterebilir. Bebeklerin gözündeki kızarıklıklar genelde göz hastalıklarında ortaya çıkar, bebeğin göz sorunları ortalama bir yaşına kadar devam edebilir. bunların başında gözde çapaklanma, kayma, kızarıklık, akıntı, sulanma, kanama olarak ortaya çıkar. Bu gibi rahatsızlıklar bebekte doğar doğmaz görülürken bazı bebekte zamanla ortaya çıkar. Bebeklerin gözü kapağında  oluşan kızarıklık çeşitli nedenlerden olabileceği gibi konjonktivit diye oluşan enfeksiyondan da olabilir. Gözlerdeki kızarıklık bir kaza anında, dışarıya olan temasla, bahar aylarındaki oluşan polenlerle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle bir doktor gözetiminde olması gerekir. Bebeğin göz kapağındaki kızarıklık doğum esnasında mikrop kapmasından da meydana gelebilir.
]]>
Bacaklarda Kaşıntı Ve Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/bacaklarda-kasinti-ve-kizariklik.html Mon, 26 Nov 2018 18:35:23 +0000 Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntı, deride oluşan kızarıklık ve kaşıntının farklı sebepleri olmaktadır. Fakat kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölgede oluşan şişlik, döküntü ve kızarıklığın şek Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntı, deride oluşan kızarıklık ve kaşıntının farklı sebepleri olmaktadır. Fakat kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölgede oluşan şişlik, döküntü ve kızarıklığın şekli ile birlikte görüldüğü yada görülmediği gibi etkenler nedeni hakkında bilgi verir. Bacaklar çevresel etkenlerden oluşan birçok alerjen yada kimyasallara en fazla maruz kalan kısımdır. Kaşıntı kaşınma arzusunu uyaran bir duygudur. Bu kızarıklık ve kaşıntı şiddetli olduğunda uykusuzluğa ve gerginliğe de neden olur. Bu yüzden zaman zaman kızarıklık ve kaşıntı oluşmaktadır. Her ne kadar hayati faktörler olmasa da yinede hafife alınmaması gerekir. Çünkü bu lekeler bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Lekeler düz yada deriden yükselen yani kabarmış şekilde olabilir. Kaşıntılı yada tamamen ağrısız şekilde de görülebilir. Bu lekeleri izlemek ve doktorlarınıza doğru bilgi sunmak önemlidir bu leke vücutta dağılma da gösterebilir. Bu kızarıklık ve kaşıntı hastalıklarına verilen isimler Palmar eritem, eritema ap ıgne, eritema multiforme, nekrolitik migratuvar eritem, eritema anüler santrifüj gibi fgüre eritemler yani şekilli kızarıklıklardır. Normal hastalıklar olarak da eritem kızarıklık ve eritema nodosum denilir. 

Bacaklarda Kaşıntı Ve KızarıklıkBacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntının Belirtileri, hastalığın adında da olduğu gibi ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülür. Ağır hastalarda ise kabarcıklar ve yaradan akıntı görülür. Bu yerde sınırlı lezyonlarda görülür.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntının Nedenleri, bu nedenler arasında en yaygın hastalıklar tahriş sonucu oluşan kontakt dermatit, kıl köklerinin iltihaplanması sonucu oluşan folikülit, bazı cilt kanserleri ve genellikle cildin cilde temas etmesi sonucu oluşan en sık görülen nedenlerden atopik dermatittir. Bunların yanı sıra bazı alerjik reaksiyonlar, cildin kuruması ve mantar enfeksiyonu da görülür. Egzama, liken planuz, dabaz ve böcek sokması gibi dermatolojik hastalıklar. Vitamin ve demir eksikliği, tiroid, kan hastalıkları, böbrek ve parazit hastalıkları gibi bazı iç hastalıkları da neden olur. Yan etkisi olan ilaçlar ve streste sebepleri arasındadır. Yaygın olarak bilinmeyen hastalıklar olarak da vaskülit ve kurdeşen hastalıklarını söyleyebiliriz.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntının Tedavisi, bacaklarda kızarıklık ve kaşıntı görüldüğünde öncelikle doktorumuza başvurmalıyız. Doktorumuz kaşıntının yada kızarıklığın nedenlerini araştırdıktan sonra bu yönde bir tedavi uygulamaktadır. Doktorumuz dikkatli bir şekilde öncelikle cilt muayenesi yapar. Daha sonra kan testleri ve gerekirse biyopsi yapar. Kaşıntı kurdeşen ve egzama kaynaklı ise bu hastalıkların tedavisinin yapılması kaşıntıyı ve kızarıklığı da giderir. Kaşıntı ve kızarıklığın nedenleri bir iç hastalığa dayanıyorsa kaşıntı ve kızarıklık giderici haplar, merhemler ve ultraviyole tedavisi uygulanır. Evde uygulaya bileceğimiz tedavi yöntemleri arasında ilk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Hafif ince kıyafetler kaşıntıyı azaltır. Sabunlar derimizi kuruttuğu için hassas ciltler için yapılmış sabunları kullanmanız önerilir. Banyodan çıktıktan 2-3 dakika içerisinde nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Su çiçeği ve böcek ısırıklarına karşı oluşan hastalıklar da da kalamin içeren losyonlar iyi gelebilir. 

]]>
Makatta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/makatta-kizariklik.html Tue, 27 Nov 2018 09:32:04 +0000 Makatta kızarıklık: Makat bölgesinde oluşan kızarıklığın en büyük nedeni bu bölgenin temiz tutulmamasıdır. Makat bölgesinin temiz tutulması makatta kaşıntıya ve şiddetli kaşıntı yanma ve kızarıklığa neden olur. Maka Makatta kızarıklık: Makat bölgesinde oluşan kızarıklığın en büyük nedeni bu bölgenin temiz tutulmamasıdır. Makat bölgesinin temiz tutulması makatta kaşıntıya ve şiddetli kaşıntı yanma ve kızarıklığa neden olur. Makat bölgesinin tüylerinin temizlenmemesi yanma ve kızarıklığa neden olur. Makat bölgesi kızarıklığı en çok bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu bölgeye kullanılan kozmetik ürünleri de bu bölgede kızarıklığa neden olur. Makat bölgesinde vücuda giren mikroplar vücudun her yerinde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Makatta ki kızarıklığa oluşan kaşıntı neden olur. Bu bölgenin şiddetli kaşınması kızarıklığa neden olur.

Makatta KızarıklıkMakatta kızarıklık nedenleri:
 • Uzun süren ishal rahatsızlığı yanma ve kaşıntıya neden olur.
 • Sürekli kabız olmak kızarıklığa neden olur.
 • Makat bölgesine krem kullanmak kızarıklığa neden olur.
 • Yenilen baharatlı yiyecekler, turşu kızarıklığın nedenleri arasında yer alır.
 • Kaşıyarak makat bölgesine zarar vermek kızarıklığa neden olur.
 • Tuvaletten sonra peçete ile sert bir şekilde silmek kızarıklık nedenidir.
 • Makat bölgesine alınan darbeler kızarıklığa neden olur.
 • Zorla ilişkiye girmek makatta kızarıklığa neden olur.
Makatta oluşan kızarıklıklarda ilk tedavi bu bölgenin temiz tutulmasıdır. Temizlenen ve bakımı düzenli yapılan bu bölgede kızarıklık hala devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktora gitmeden herhangi bir ilaç yada krem kullanılmamalıdır. Çünkü kullanılacak krem yada ilaçlar yan etki yapabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde alınması gerekir.
]]>
Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir https://www.kizariklik.gen.tr/bogaz-kizarikligina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 16:41:25 +0000 Boğaz kızarıklığına ne iyi gelir; yutkunmakta zorlanma, boğazda başlayan ani ağrılar, öksürük, beyaz renkli iltihaplanma, uçuk benzeri kabarcıklarla oluşan boğaz kızarıklığını gidermek için yapılan bitkisel ted Boğaz kızarıklığına ne iyi gelir; yutkunmakta zorlanma, boğazda başlayan ani ağrılar, öksürük, beyaz renkli iltihaplanma, uçuk benzeri kabarcıklarla oluşan boğaz kızarıklığını gidermek için yapılan bitkisel tedavi ve ilaç tedavisiyle yapılan müdahalelerin tümüdür. Genellikle kronik bir hastalıktır. Viral sebeplerden oluşabileceği gibi bakteriyel nedenlerle de boğazda kızarıklık ortaya çıkmaktadır. Bakterilerle ortaya çıkan kızarıklar daha ağır sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
 
Boğaz Kızarıklığına Ne İyi GelirBoğaz kızarıklığı belirtileri;
 • Kuru öksürükler boğaz kızarıklığı belirtilerindendir.
 • Boğazda görülen yanma hissi, kuruluk, ağrı kızarıklık belirtilerinden.
 • Yorgunluk hali, bitkin düşme
 • vücutta ateşlenme, karıncalanma, ses tellerinde kısılma boğaz kızarıklığının diğer nedenleri arasındadır.
Boğaz kızarıklığı nedenleri,
 • Aşırı soğuk gıdaların tüketilmesiyle veya aşırı sıcak gıdaların tüketilmesiyle
 • Tütün ve tütün ürünleri, aşırı derecede alkol tüketimi
 • Kirli ve kuru havanın teneffüs edilmesiyle
 • Grip ve nezle gibi hastalıkların ilerlemesiyle
 • Solunum yolu hastalıkları sonucu boğazın iltihaplanmasıyla
 • Bazı hastalıkların romatizma, verem gibi boğaz kızarıklığına neden olması
Boğaz kızarıklığına ne iyi gelir; Tedaviye başlamadan önce mutlaka doğru teşhisin yapılması gerekmektedir. Uygulanan yöntemler hatalı olması durumunda kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu yüzden ilgili polikliniklere görünmek faydalı olacaktır.
 • Sigara kullanılmamalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar tüketilmemeli, alınan sıvılar ılık olmalıdır. Bu öneri sadece boğaz kızarıklığı için değil diğer üst solunum yolu hastalıkların hepsinde önerilmektedir.
 • Boğaz kızarıklığı olan kişiler yüksek sesle konuşmamalıdır, yüksek sesle konuşmak ses tellerine zarar verebilmektedir.
 • Asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
 • Baharatlı, acı ve ekşi gıdalar tüketilmemeli sıvı gıdalar daha fazla tüketilmelidir.
 • Bitki çayları tüketilmelidir, günde 3 4 bardak bitki çayı antiseptik özelliğinden dolayı kızarıklığın giderilmesini sağlayacaktır.
 • Zencefil ve bal ile hazırlanan karışım bitkisel tedavide etkilidir.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği boğaz spreyleri ve antibiyotikler boğaz kızarıklığının giderilmesini sağlayacaktır.
]]>
Vücutta Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/vucutta-kizariklik.html Wed, 28 Nov 2018 03:56:21 +0000 Vücutta Kızarıklık, Cilt üzerinde oluşan bir kızarıklık sorunu daha çok çevresel faktör olabilen alerjik durumların sonucu olarak bilinmektedir. Cildin alerjiye sebep olabilen bir maddeyle teması sonucunda alerjik reaksiyon prob Vücutta Kızarıklık, Cilt üzerinde oluşan bir kızarıklık sorunu daha çok çevresel faktör olabilen alerjik durumların sonucu olarak bilinmektedir. Cildin alerjiye sebep olabilen bir maddeyle teması sonucunda alerjik reaksiyon problemi meydana gelmektedir. Fakat vücutta oluşan her kızarıklığın sebebi alerjik bir reaksiyon olmayabilir. 

Vücutta Oluşan Kızarıklık Nedenleri Nelerdir

Aşırı Kuru Cilt
Cildin aşırı kuruması yada kuru olaması kızarıklık ve kaşıntı sorunlarını tetiklemektedir. Özellikle de bulunduğunuz ortamın fazla kuru ve nemsiz olmasından dolayı vücutta oluşan kızarıklıklar şikayetine oldukça sık rastlanmaktadır. Merhem yada nemlendirici kremlerin kullanımı ile cildin nemli kalması sağlanmalıdır. Bu neden ile oluşan kaşıntı ile kızarıklık sorunu önlenmektedir.

Vücutta KızarıklıkMantar Enfeksiyonu
Halk arasında en çok ayakta rastlanmakta olan mantar enfeksiyonu kızarıklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Enfekisyon ilk zamanlarda derinin çevresinde kırmızımsı halkalar şeklinde kendini belli etmektedir. Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda ciltte kaşıntı artarak deri pul, pul olmaktadır. Ayak ve el parmaklarında, saç derisinde ve genital bölgede mantar enfeksiyonu görülmektedir. Vücutta oluşan kızarıklıklar şikayetinin altında yatmakta olan sebebi mantar enfeksiyonu olmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde daha çok reçeteli merhemler yada kremler kullanıldığından en kısa zamanda bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

Cilt Hastalıkları
Gözle görülür kızarıklıklar sedef hastalığı gibi oldukça ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Vücutta oluşan kızarıklıklar tek başına cilt hastalılarının nedeni değildir. Beraberinde getirmiş olduğu bir diğer belirtiler de araştırılmalıdır. Şayet ciltte oluşan kızarıklıklar uzun süreli ise ve deride şişlik ve döküntü gibi bazı anormallikler görülmekte ise hiç geciktirmeden uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Alerjik Reaksiyon
Ciltte alerjiye neden olabilecek (alerjen) madde ile teması halinde alerjik reaksiyon baş göstermektedir. Alerjen maddeler kişiden kişiye farklılık gösterse bile alerjik durumların ortaya çıkardığı sonuçlar hemen, hemen herkes de aynıdır. Tercih edilen kıyafetler, şampuan, deterjan, evde kullanılan temizlik maddeleri ve sabun alerjen madde olabilir. Ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklık alerjinin en bilindik belirtileri içindedir. Alerji yüzünden oluşan kızarıklıklar genelde bir yada iki saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Ama oluşan kızarıklık eğer uzun süredir devam etmekte ise ve deri üzerinde pul, pul olma ve şişlik gibi anormallikler görülmekte ise biran önce doktora gidilmelidir.


]]>
Alerji Ciltte Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/alerji-ciltte-kizariklik.html Wed, 28 Nov 2018 18:09:29 +0000 Alerji Ciltte Kızarıklık, Deri üzerinde gerçekleşen kızarıklıkların temelinde, çevresel faktörlerden kaynaklı, alerjik reaksiyonların oluşması sonucunda cilt rahatsızlığı oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde Alerji Ciltte Kızarıklık, Deri üzerinde gerçekleşen kızarıklıkların temelinde, çevresel faktörlerden kaynaklı, alerjik reaksiyonların oluşması sonucunda cilt rahatsızlığı oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde kızarıklık ve kaşıntının çoğunlukla alerjinin oluştuğu bölgede görülmektedir. Kişilerde alerjinin oluştuğu bölgede ciddi anlamda kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve döküntüler görülmektedir. Bunun temel nedeni alerjinin cilt üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. Alerjinin oluştuğu bölge üzerindeki yoğun kızarıklık nedeni ile kişinin sosyal yaşantısını etkileyen olumsuz gelişmeler şişlik ve kaşınmalar sıklıkla görülen durumlardandır.

Alerjinin Oluşmasındaki Etkenler ve Kızarıklıklar ,

Alerjinin oluşmasında bir çok fiziksel ve çevresel etmen etkili olmaktadır. Aslında yapılan araştırmalarda bir kimsenin alerji olması oldukça basit olduğu görülmüştür. Öyleki psikolojik olarak bir nesneden etkilenen kişi hatırına gelen bu nesneden dolayı vücudunda kabarma ve şişlikler görülmüştür. Ancak ülkemizde en fazla yiyecek ve içecek tüketiminden kaynaklı olarak alerjik hastalıkların oluştuğu görülmüştür. Kişinin anatomik yapısı tüketilen besin ile zıt kutuplarda olması nedeniyle, kişinin bedeninde büyük şişlikler ve kızarıklıklar görülmektedir. Böylesi bir durumla karşılaşan kimse kesinlikle kendisine rahatsızlık veren besinlerden uzak durmalıdır. Ayrıca bir kısım alerjik rahatsızlıkların yanı sıra deri üzerinde bir kısım mantar enfeksiyonlarından kaynaklı olarak kızarıklıklar görülmektedir. Buna örnek verilmesi gerekir ise Sedef Hastalığı gibi rahatsızlıklar deri üzerinde ciddi anlamda kızarıklıklar oluşturmaktadır. Bu rahatsızlık mantar enfeksiyonlardan kaynaklı olarak cildin aşırı derecede kurumasından kaynaklıdır. 

Alerji Ciltte KızarıklıkAlerji Sonrası Ciltte Oluşan Kızarıklığın Tedavi Yöntemi,

Bir çok alerji türü hastalığı ve mantar hastalıkları derinin dökülmesi ve şişmesine neden olmaktadır. Bu döküntüler bir kısım kalıcı veya geçici cilt kızarıklıkları oluşmaktadır. Böylesi bir durumla karşılaşan kimse öncelikle giymiş olduğu elbiselere dikkat etmelidir. Çünkü bazen alerji gibi görünen durumların temelinde giyilen naylon veya yünlü kumaşların oluşturduğu tahribattan kaynaklı kızarıklıklar oluşmaktadır. Şayet bir kimse de kızarıklıklar giyimden kaynaklı olmayarak tüketilen besinlerden kaynaklı ise bu defa kişi kendisine zararlı olan ve alerji  yapan besinlerden uzak durmalıdır. Bununla birlikte kişi kişisel bakımına oldukça fazla dikkat etmelidir. Şayet bir kimse kişisel bakımına dikkat etmemesi halinde katiyetle mikrop ve bakteriler çoğalarak alerjik bir rahatsızlık oluşturarak kişinin cildinin kızarmasına neden olmaktadır. Yukarıda belirtilen bu hususların tamamı alerji sonrasında ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu nedenlerle bir kimsede alerjik bir rahatsızlıktan kaynaklı ciltte kızarıklık durumu söz konusu isi; Kişisel bakımına dikkat etmeli, vücudunda alerji yapan besinlerden uzak durması halinde bölgesel kızarıklıkların kısa süre içerisinde ortadan kalktığını göreceksiniz. Şayet bunlara rağmen bu rahatsızlık son bulmayıp sürekli ciltte kızarıklık oluşması halinde konu uzman hekime bildirilmeli ve uzman doktorun bildirdiği tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır. 
]]>
Yüzde Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/yuzde-kizariklik.html Wed, 28 Nov 2018 19:26:32 +0000 Yüzde kızarıklık; sempatik sistem hormonların fazla çalışmasıyla doğal nedenlerden oluşabileceği gibi ilaç ve bazı hastalıkların etkisiyle de oluşan yüzün belli bölgelerinin kızarmasıdır. Birincil nedenler yani doğal ne Yüzde kızarıklık; sempatik sistem hormonların fazla çalışmasıyla doğal nedenlerden oluşabileceği gibi ilaç ve bazı hastalıkların etkisiyle de oluşan yüzün belli bölgelerinin kızarmasıdır. Birincil nedenler yani doğal nedenler adrenalin hormonunun yükselmesiyle vücut ısısının artmasıyla oluşur. Birincil nedenlerle oluşan yüz kızarmaları heyecanlanma, kızgınlık, telaşlanma, utanma gibi duygusal sebeplerle olmaktadır. İkincil nedenlerde ise bazı hastalıkların yüzde kızarıklığa yol açması ilaçların yan etkileri yol açmaktadır. Yüzde kızarıklık nedenleri;
 • Alkol kullanılması, sigara kullanılması veya sigara içilen ortamlarda uzun süre bulunulması.
 • Aşırı derecede sıcak olan gıdaların tüketilmesi, baharatlı gıdaların tüketilmesi, sıcak içecekler ve acı yiyeceklerin tüketilmesi.
 • Ani hava değişimleri, spor yapmak vücut ısısını arttıracak hareketlerde bulunmak.
 • Hazır gıdalarda bulunan koruyucu maddelerin yüzde kızarıklığa neden olması.
 • Sivilce kremlerinin yüzde kızarıklık yapması, bazı hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olarak yüzde kızarıklıkların ortaya çıkması.
 • Roza hastalığının görülmesi; bu hastalık yüzde damarların genişlemesine neden olan bir cilt hastalığıdır.
 • Karsinoid sendrom hastalığının görülmesi; bu hastalık yüzde belirli anlarda kızarıklığa sebep olmaktadır.
 • Yüz bölgesindeki sinir bölgelerine fiziksel baskı uygulanmasıyla veya şeker diyabet gibi hastalıkların yüzdeki sinirlere etkileri sonucu yüzde kızarıklar oluşmaktadır.
Yüzde kızarıklık birincil nedenlerden değilse önem verilmesi gereken durumdur. Roza hastalığı bunun güzel bir örneğidir, halk arasında gül hastalığı olarak bilinen roza hastalığı yüzde yanma hissi damarların genişlemesiyle yüzde kızarıklığa neden olmaktadır. Erken teşhis edilip tedavi uygulanmadığında ise kalıcı yüz kızarıklığına neden olmaktadır.

Yüzde KızarıklıkYüzde kızarıklık belirtileri;
 • Roza hastalığı orta yaş grubunda görülmektedir, birincil nedenler dışında yüzde kızarma oluşması hastalığın belirtilerindendir.
 • Yüzde yanma hissi, iltihaplı sivilcelenme.
 • Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlardan sonra yüzde kızarıklık oluşmaya başlaması.
 • Yanaklardan başlayıp alın ve burun kısmına doğru yayılan kızarıklıkların görülmesi.
Yüzde kızarıklık tedavisi;
 • Doktorların önerdiği kremlerin kullanılması, İltihap dağıtıcı antibiyotiklerin kullanılması.
 • Lazer tedavisi; yüzde kızarıklığa neden olan damarlar genişlemesinin lazer yöntemiyle daraltılması veya tamamen yok edilmesidir.
 • Cildi tahriş edebilecek kozmetik ürünlerinden uzak durulmalı, son kullanım tarihi geçmiş cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Cildi hassas olanlar veya roza hastası olanlar sauna ve hamamlardan uzak durmalıdır.
 • Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Hastalar aldıkları besinlere dikkat etmeli ve düzenli beslenmelidir.
 • Cildi hassas olan ve yüzde kızarıklık sorunu görülenler; çok fazla terlemekten kaçınmalıdır.
]]>
Burun Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/burun-kizarikligi.html Thu, 29 Nov 2018 13:51:11 +0000 Burun Kızarıklığı, Kış aylarında soğuğun etkisi ile burunun dış etkilerden kaynaklı olarak kızardığı görülmüştür. Burun kızarıklığının temel nedeni soğuğun etkisiyle birlikte burunda mukus yapısının akması il Burun Kızarıklığı, Kış aylarında soğuğun etkisi ile burunun dış etkilerden kaynaklı olarak kızardığı görülmüştür. Burun kızarıklığının temel nedeni soğuğun etkisiyle birlikte burunda mukus yapısının akması ile silinme gereği duyulmuştur. Burun silindiğinden dolayı tahriş olarak bir takım cilt rahatsızlıkları ortaya çıkmasına neden olmuştur. Burun silinince önce burunun kızardığı akabinde ciddi deri soyulmaları görülmüştür. Hakeza aşırı derecede yağlı tüketiminden kaynaklı olarak burun bölgesinde oluşan sivilcelerin burunun etrafının kırmızı olmasına neden olmaktadır. Bu kırmızılık tedavi edilmemesi halinde burun bölgesindeki kızarıklık bölgesel olarak yüze kadar sirayet etmektedir. Bu nedenler ile nezle ve soğuk algınlığından dolayı oluşan kırmızılık ile sivilceden kaynaklı rahatsızlıklar ancak tedavi edilmesi halinde kronikleşmeden ortadan kaldırılır. 

Burun KızarıklığıBurun Kızarıklığı Tedavi Yöntemleri,

Burun kızarıklığı tıbbi bir takım pratik yöntemler ile giderilmektedir. Şayet grip ve soğuk algınlığından dolayı oluşan kızarıklığı gidermek amacıyla bir kısım ilaç ve bitki tedavileri ile bu durum düzeltilmektedir. Hakeza sivilce oluşumundan kaynaklı olarak oluşan sivilciler yağlı doku bir kısım belli bir takım krem tedavileri ve kil tedavileri sayesinde kişinin burnunda oluşan kızarıklık ve deri döküntüsü ortadan kalktığı görülecektir. Şayet bir kimse yapmış olduğu ilaç tedavileri ve kil tedavilerin rağmen bölgesel burun kızarıklığı gitmemiş ise bunun altında farklı hastalıklar yatabilir. Bu nedenlerden dolayı bu kızarıklıklar sürekli olarak devam etmekte ise konu uzman hekime bildirilmeli ve uzman doktorun bildirdiği tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlık ortandan kalkmış olur. 

]]>
Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerin-yuzundeki-kizarikliklar.html Fri, 30 Nov 2018 02:26:59 +0000 Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar, farklı nedenleri olabilir. Bebeklerin ciltleri, yetişkin kişilere göre çok daha farklıdır. Onlar daha bağışıklık sistemleri tamamlanmamış, savunmasız masum bebeklerdir. İşte tamda Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar, farklı nedenleri olabilir. Bebeklerin ciltleri, yetişkin kişilere göre çok daha farklıdır. Onlar daha bağışıklık sistemleri tamamlanmamış, savunmasız masum bebeklerdir. İşte tamda bu yüzden yetişkin ciltlerine göre farklı özellikler taşımaktadırlar. Bebeklerin ciltlerine çok fazla özen göstermemiz gerekmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerin ciltleri çok yumuşak olur, insan onlara dokunmamak için kendini zor tutar. Fakat onlara dokunmamamız gerekmektedir, çünkü onlar savunmasız bir cilde sahiptirler. Onlara çok fazla dokunur ve öpmeye çalışırsak, bu bir çok hastalıklara davetiye çıkartıyor olabilir. Özellikle anne ve babanın buna çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu cilt rahatsızlıkları öncelikle ailede başlar. Anne ve babanın kendilerinin dikkat etmeleri gibi bebeği dışarıya karşıda iyi korumaları gerekmektedir. Bu dokunuşların ve öpmelerin yanı sıra, bebeklerin özellikle çene kenarları, yanakları ve ağız çevresi, süte karşı çok hassas ve alerjik olur, bunun için özellikle bu bölgelerin sürekli kuru kalması sağlanmalıdır, bu bölgeler çok hassas olduğu için, her ne kadar kuru tutsakta bazen kızarıklıklar kaçınılmaz olabiliyor, buda açık yara gibi göründüğü için, maalesef enfeksiyonların yolu açılmış oluyor.

Bebeklerin Yüzündeki KızarıklıklarBebeklerin Yüzündeki Kızarıklıkların Nedenleri
 • Bebeklerin çok fazla öpülüp, ellenmesi sonucunda, yüzde kızarıklıklar olabilir.
 • Genellikle bebeklerin, ıslak mendillere karşı alerjisi olduğu gözleniyor, bundan dolayı kızarıklıklar olabilir.
 • Bebeklerde, yeni doğan ciltleri çok hassas olduğu için ya süt alerjisi olabilir, yada dikkat edilmezse eğer, çok ıslak kaldığı için kızarıklıklar gözlenebilir.
 • Özellikle ailede egzama varsa yada ailede alerjik kişiler varsa, egzama olasılığı yüksek olur.
 • Bebek yastığa yan yatıyorsa ve ağız suyu sürekli bir tarafa akıyorsa, nemden dolayı kızarıklık olabilir.
 • Bazen doğum sırasında oluşan, doğum lekesi de denilen kızarıklıklar olabilir, bunlar genellikle geçicidir.
 • Dudak kenarlarındaki kızarıklıklar ise, emmeden kaynaklanan kızarıklıklardır.
 • Bebeklerde, bebek sivilcesi de denilen kızarıklıklar olabilir, bunlarda doğum öncesi anneden aldığı hormonlar sayesinde olabilir.
Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklığın Önlemleri
Öncelikle, bebeğimizin cildini sürekli nemden uzak tutmamız gerekmektedir. Temizliğine ise, kendi cildimizin temizliğinden çok daha fazla önem göstermemiz gerekir. Küçük bebeğimiz, biraz daha büyüyene kadar, savunma mekanizması yani bağışıklık sistemi biraz daha gelişene kadar, onu kendi dayanamadığımız, minik dokunuşlardan bile uzak tutmaya çalışmalıyız. Bebeğimize elbette dayanamayız, işte bu zamanlar için, özellikle ellerimizi iyice dezenfekte ettikten sonra, bebeğimize yaklaşmalıyız. Bu olay dışarıdan yaklaşan kişiler içinde kesinlikle geçerlidir. Bebeğinizin cilt temizliğinde mutlaka bebekler için özel hazırlanmış, alkolsüz ıslak mendiller, özel cilt losyonları ve bebekler için olan özel bebek şampuanları kullanmanız gerekmektedir. 

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklığın Tedavisi
Öncelikle, şunu bilmemiz gerekmektedir, bebeklerimizin cildinde oluşan kızarıklıklar, genellikle geçicidir. Bu kızarıkları fark ettiğimiz zaman hemen panik yapmayın. Cilt temizliğine biraz daha özen gösterelim, eğer 2-3 gün içerisinde kızarıklıklar geçmiyorsa, bir doktora başvurmalıyız. Doktorun ilk olarak bakacağı, bebekte alerji olup olmadığıdır, yani kızarıklıkların nedenini araştıracak buna göre bir tedavi yöntemi anlatacaktır. Bu tedavilerde genellikle, farklı farklı pomatlar olabilir, deniz suyu ile temizleme olabilir, birde bunlardan daha farklı bir şekilde bazen, bebeğin ayına göre şurupta olabilir.

]]>
Bebeklerde Göz Altı Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerde-goz-alti-kizarikligi.html Fri, 30 Nov 2018 11:11:11 +0000 Bebeklerde Gözaltı Kızarıklığı, bebeklerin göz altında meydana gelen kızarıklığın en önemli sebeplerinden birisi enfeksiyondur. Ortaya çıkan bu durum çoğunlukla problem yaratmayacak olsa da neden kaynaklı olarak meydana gel Bebeklerde Gözaltı Kızarıklığı, bebeklerin göz altında meydana gelen kızarıklığın en önemli sebeplerinden birisi enfeksiyondur. Ortaya çıkan bu durum çoğunlukla problem yaratmayacak olsa da neden kaynaklı olarak meydana geldiğinin kesin olarak araştırılması ve bebeğin mutlaka uzman doktor tarafından kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bebeğin geçirmiş olduğu gribal enfeksiyon, alerjik hastalıklar, ateşli hastalıklar, göz kapağında meydana gelen bozukluklar, gözünde yabancı bir cismin varlığı, göz enfeksiyonları ve pek çok çeşitli olan göz hastalıklarından kaynaklı olarak gözaltında kızarıklıklar meydana gelmiş olabilir. Bunların dışında bebeğin gözünü farkında olmadan bir yere çarpması, aşırı şekilde ovması, göz çevresini bir sineğin ısırması ve uykusuzluktan kaynaklı olarak da gözaltında kızarıklıklar oluşabilmektedir. 

Bebeklerde Göz Altı KızarıklığıBebeklerde Gözaltı Kızarıklığın Nedenleri Nelerdir, bebeğin altı ayını doldurduktan sonra dış dünya ile temasının artmasından dolayı alerjik durumlar ve kaşıntıların sebep olduğu gözaltı kızarıklığı meydana gelirken, aynı zamanda sulanma şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin bir kaza sonrasında gözünün çizilmesi ile alakalı olarak hem gözünde sulanma hem de gözaltında kızarıklık şeklinde kendini gösterebilmektedir. Çoğunlukla bahar aylarında ortaya çıkan polenlerden dolayı bebeklerin gözlerinde alerjik reaksiyon ve duyarlılık sebebi ile kaşıntı, sulanma ve gözaltında kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bunların dışında bazı bebeklerin özellikle güneş alerjisi durumundan dolayı gözaltında kızarıklıklar meydana gelebilir. Hangi sebep ile olursa olsun ortaya çıkan gözaltı kızarıklığı kesinlikle göz ardı edilmemelidir ve mutlaka muayeneye götürülmelidir. Çünkü meydana gelen gözaltındaki kızarıklık alerjik reaksiyon göstermiş ise bu durumun engellenmesi ortaya çıkan enfeksiyon ve kaşıntı olmaması açısından çok önemlidir. Ayrıca bebeğin gözaltında kızarıklığın oluşmasından itibaren mutlaka bu durumun takip edilmesi gerekmektedir. Bebeğin gözaltı kızarıklığı ile beraber gözde sulanma, gözlerin devamlı olarak kayması, şaşılık ve göz bebeğinde lekelenmelere sebep olabilmektedir.

Bebeklerde Gözaltı Kızarıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır, öncelikle bebeğin gözaltındaki kızarıklığı tetikleyen faktörün belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Gözaltı kızarıklığının sebebi tespit edildikten sonra tedavi süreci çok daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir. Eğer bebeğin gözüne almış olduğu bir darbe sonucunda gözaltında kızarıklık ortaya çıkmış ise, bebeğin gözüne soğuk kompres uygulanabilir. Özellikle insanların bedenindeki en hassas olan yer göz olduğu için alınan darbe sonrasında kızarıklık oluşabileceği gibi, aynı zamanda çok daha önemli sorunlara da neden olabilir. Bebeklerde alerjik durumdan kaynaklanan gözaltı kızarıklığı çoğunlukla bahar aylarında daha sık olarak rastlanmaktadır. Bebeğin polenlere, hayvan kıllarına ve güneşe karşı olan alerjileri gözaltında kızarıklığa sebep olabilmektedir. Eğer bu sebeplerden dolayı bebeğin gözaltında kızarıklıklar meydana geliyor ise, bebeği koruyarak bu ortamlardan uzak tutulması ve hijyene çok dikkat edilmesi yeterli olacaktır. Ancak bebekte ortaya çıkan gözaltı kızarıklığı evde tedavisi yapılabilecek bir durum değildir, bunun için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorun önermediği hiç bir ilaç kesinlikle bebeğin gözüne sürülmemelidir.
]]>
Boyunda Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/boyunda-kizariklik.html Sat, 01 Dec 2018 09:58:32 +0000 Boyunda Kızarıklık, insanların vücudunda meydana gelen kızarıklıklar en yoğun olarak boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Özellikle boyun bölgesinde ortaya çıkan kızarıklık sebebi ile kaşıntı, ısı artışı ve sıcaklık Boyunda Kızarıklık, insanların vücudunda meydana gelen kızarıklıklar en yoğun olarak boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Özellikle boyun bölgesinde ortaya çıkan kızarıklık sebebi ile kaşıntı, ısı artışı ve sıcaklık görülebilmektedir. Boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklık durumları çoğunlukla ciddi olabilecek sağlık sorunlarına neden olmamaktadır. Ancak kişinin aşırı stresli bir ortamda çalışması, aşırı sinirlilik durumu ve utanma şeklinde çok yoğun hissedilen duygulardan kaynaklı olarak boyun bölgesinde kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Boyunda ortaya çıkan kızarıklıklar kişinin hissettiği duygular ile bağlantılı olduğu için fiziksel sonucu bu şekilde görülmektedir. Boyunda kızarıklık kişinin fizyolojik sebebinin dışında düzensiz ve sağlıksız şekilde beslenmeside direk alakalı olabilmektedir. 

Boyunda KızarıklıkBoyunda Kızarıklığa Sebep Olan Etkenler, 

Ayrıca kişi bol acılı, bol baharatlı ve çok yağlı yiyecekler tüketmesinden dolayı boyun bölgesinde kızarıklık problemi yaşamasına neden olabilmektedir. Özellikle hanımlar yemek yaptığı esnada acı biberden tahriş olmuş elini eğer boyun bölgesine farkında olmadan sürer ise, boyun bölgesinde kızarıklık meydana gelmesine yol açabilir. Hatta kişinin bazı yiyeceklere karşı olan alerjik durumunu önemsemeden tüketir ise, hem göğüs bölgesinde hem de boyun bölgesinde kızarıklıklara sebep olabilir. Bazen kişinin boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklık ile beraber kaşıntı durumuda ortaya çıkabilmektedir. Hatta kızarıklıktan kaynaklı olarak boyun bölgesinin kaşınması sonucunda kabarıklık ve şişkinlik durumunun oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklığın kaşınmamasına çok dikkat edilmelidir.

Boyunda Kızarıklık Nedenleri Nelerdir, 

Kişinin cildinin normalden daha kuru olması, çok aşırı sıcak olan bir su ile kısa bir süre temas etmesi, cildinde meydana gelen hastalıklar özellikle boyun bölgesinde kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra dengesiz ve düzensiz olarak beslenme alışkanlığına bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyon durumu ve yaşantısı içerisinde utanma, sinirlilik, öfle gibi çok yoğun hissedilen duygulardan dolayı boyunda kızarıklığa neden olabilmektedir.

Boyundaki Kızarıklık Nasıl Geçer, 

Kişinin boyunda oluşan kızarıklığın birden fazla sebebi olabilmektedir. Ayrıca boyundaki kızarıklık genellikle alerjik hastalıklardan dolayı meydana geldiği için tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden kolaylıkla geçebilen bir durumdur. Fakat kişide ortaya çıkan bir cilt hastalığı söz konusu ise ve bundan kaynaklı olarak boyunda kızarıklık mevcutsa bu durum uzun süre iyileşme göstermeyebilir. Eğer çok uzun süredir boyunda bu şekilde bir kızarıklık mevcut ise mutlaka uzman bir cilt doktoruna zaman kaybedilmeden başvurulması gerekmektedir. 
]]>
Göbekte Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/gobekte-kizariklik.html Sat, 01 Dec 2018 11:19:31 +0000 Göbekte kızarıklık, çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir sorundur. Bazen önemli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bazı hallerde ise göbek bölgesindeki hasarlardan, darbeden kaynaklanan bir sorun olabilir. Göbekte Göbekte kızarıklık, çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir sorundur. Bazen önemli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bazı hallerde ise göbek bölgesindeki hasarlardan, darbeden kaynaklanan bir sorun olabilir. Göbekte kızarıklığa eşlik eden ağrının olması halinde, daha ciddi sorunlarda olabilir. Herhangi bir darbe olmadan oluşan kızarıklık sorunu büyük olasılıkla göbek kayması yani göbek düşmesi denilen soruna işaret edebilir. En doğru tanı doktor tarafından yapılacaktır. Bu nedenle tıbbi destek alınması tavsiye edilir.

Göbekte kızarıklık neden olur

Göbek düşmesi: Bu sorun göbekte kızarıklık sorunu yaşanmasına neden olabilir. Bunun oluşması genellikle karın içi basıncındaki artma ya da genetik etkenlerden kaynaklanabilir. Özellikle ağır kaldırma, ani hareketler, fazla kilo, gebelik gibi etkenler karın içi basıncının artmasına yol açabilir. Genetik etkenlerde bunda etkili olabilir. Ailede anne ve babada bu sorunun olması halinde çocuklarda göbek düşmesi sorunu dolayısıyla göbekte kızarıklık oluşabilir. Bu durumda göbekte kızarıklık belirtisine eşlik eden göbek çevresi ağrıları, hazımsızlık, halsizlik, nefes darlığı, hareket kısıtlılığı gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde tanı oldukça önemlidir. Ancak yapılan testlerde genellikle fark edilemez. Bu durumda hastada ortaya çıkan belirtiler dikkate alınarak, uzman bir doktorun desteği alınmalıdır. Buna sebep olabilecek sindirim sorunları, solunum sorunları, cinsel yaşam gibi etkenler değerlendirilerek, bunlar tedavi edilmelidir.

Göbekte KızarıklıkGöbek deliği iltihabı: Bu rahatsızlık toplumda her yaşta kişide etkili olabilir. Bunun sebepleri bakteriler ve mantarlar olabilir. Göbek deliğinde oluşan iltihaplanma göbek kızarıklığı belirtisine neden olabilir. Bunun yanında göbekten kokulu akıntı gelmesi, göbek deliği kanaması, göbek deliğinde koku, ağrı, şişlik gibi belirtilerde olabilir. Göbek deliği nemli ve sıcak bir ortam olduğundan bakteri ve mantar üremesine uygundur. Bunların sebep olduğu iltihaplanma oldukça rahatsız edicidir. Özellikle hijyen eksikliği, göbek deliğine sürekli dokunma, aşırı terleme, bu bölgeye piercing takma gibi nedenler iltihaba yol açabilir. Rahatsızlığın tedavisinde doktorun önereceği topikal antibiyotikli merhemler oldukça yararlı olacaktır. Ancak iltihaplanma ilerlemişse hastaya antibiyotik tedavisi de uygulanır. Bunun dışında göbeğin her gün alkolle silinmesi, ılık tuzlu su uygulanması da bakterilerin yok olmasına, iltihabın iyileşmesine destek olur.

Darbeler, travma: Bu etkenlerde göbekte kızarıklık sorunu yaşanmasına neden olabilir. Göbeğe alınan darbeler, sıkı pantolon, etek, iç çamaşırı gibi giysilerde kızarıklık nedeni olabilir. Trafik kazası, düşme gibi etkenlerde göbeğin hasar alması da kızarıklığa yol açabilir.

Sivilce, yara gibi diğer etkenler: Bu sorunlar göbek bölgesinde kızarıklığa neden olabilir. Bu durumda sivilcelerin, yaranın tedavi edilmesi gerekir. Göbek bölgesinin temiz tutulması da gerekir. Göbeğin tırnaklarla kaşınması, sinek ısırığı gibi sorunlarda göbekte kızarıklık oluşmasına yol açabilir. Bunlar genellikle dışarıdan belirlenebilen etkenlerdir. Bu yüzden tedavileri kolay olur. Kısa sürede kızarıklık sorunu giderilebilir. Sentetik giysilerde göbek bölgesinde aşırı terleme, tahriş gibi etkilere neden olabilir. Bunun sonucunda da göbekte kızarıklık oluşabilir.
]]>
Yanaklarda Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/yanaklarda-kizariklik.html Sun, 02 Dec 2018 08:14:24 +0000 Yanaklarda Kızarıklık; yanaklardaki  bu kızarma nedenleri  ikiye ayrılır. Birincisi nedensiz yüz kızarması ikincisi ise bir nedene bağlı olanlardır. Yanaklardaki kızarıklık, telaş, utanma, mahcup olma, suçluluk, kızgınlı Yanaklarda Kızarıklık; yanaklardaki  bu kızarma nedenleri  ikiye ayrılır. Birincisi nedensiz yüz kızarması ikincisi ise bir nedene bağlı olanlardır. Yanaklardaki kızarıklık, telaş, utanma, mahcup olma, suçluluk, kızgınlık, heyecan gibi duygu ve durumlarda vücudumuzun verdiği bir tepkidir .Ancak bu kızarıklık geçicidir. Bu heyecan durumlarında vücutta adrenalin hormonu salgılanır ve vücut ısısı aniden artar.vücuttaki bu ani ısı değişikliği de yanaklarda kızarmalara sebep olur. Yanaklarda ki kızarıklık bir cilt hastalığının habercisi olabilir. Eskiden yanakların al al olması insanların sağlıklı olduğumuzun belirtisi gibi gelirdi, ancak bu kızarıklık gül hastalığı veya rozasea denilen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle 30 yaş ve üzerinde görülür. Kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla daha fazladır.Yanaklarda Kızarıklık 

Yanaklardaki kızarıklığın başlama belirtileri ise yanaklarda sıcaklık hissi ve kızarıklıkla başlar. Bu belirti kısa süreli olup bir süre sonra tekrar kendini göstermeye başlar, daha sonra bu kızarıklık kalıcı olmaya başlar ve sivilce kabarıklıklar oluşur. Bu hastalık ilerledikçe  belirtiler de daha belirgin bir hale gelir,  küçük kılcal damar genişlemeleri ve üzerinde küçük küçük kırmızı kabartılar meydana gelir. Gül hastalığı da denilen bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle açık tenli insanlarda, cildi hassas olanda, ailesinde bu hastalık bulunanlarda daha çok görülür. Bu hastalığın artışını engellemek için doktorunuzun muayene sonucu uygun gördüğü ilaçlar verilir. Örneğin hastalık iltihaplı sivilce şekline dönüşmüşse antibiyotikli kremler kullanılır. Bu tedavi uzun süreli bir tedavi gerektirir. Gül hastalığı olan kişiler mümkün oldukça uzak durmalılar, çünkü gül hastalığı bulunan kişilerin ciltleri çok hassastır ve mutlaka ciltlerine uygun bir güneş koruyucu kullanmaları gerekmektedir. Güneş koruyucu seçerken de çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kremlerin içerisinde mentol, alkol ve cildi tahriş edici maddeler bulunmamalıdır. 

Yanaklardaki bu kızarıklıklara en çok stres, güneş, rüzgar, nem,sıcak hava, acı ve çok baharatlı yiyecekler, alkol, ve kozmetik ürünler sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastalık B vitamini eksikliğinden de meydana gelmektedir. Gül hastalığı bulunan bu kişilerin sıcak suyla banyo yapmaları, sauna ve hamamlardan da uzak durmaları gerekir. Çünkü sıcak su bu hastalığın düşmanıdır diyebiliriz. Yanaklardaki bu kızarıklıklar uzun süre devam ederse insanlarda  özgüven eksikliği, utangaçlık hissi hatta depresyona bile neden olabilir. Bu hastalık kısa sürede tedavi yoluna gidilmezse yüzde kalıcı izlere yol açabilir. Gül hastalığının başka bir tedavi yöntemi ise lazer ve ışık tedavileridir. Lazer tedavileri 2-4 hafta aralıklarla yapılır, en az 4 seans yapılması gerekir. Bu tedavi sonucunda kızarıklık ve kılcal damarlarda büyük oranda gerileme sağlanabilir.
]]>
Alında Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/alinda-kizariklik.html Mon, 03 Dec 2018 07:19:37 +0000 Alında Kızarıklık, Alın bölgenizde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılar derinin tahrişi gibi sorunlar, bazen yediklerinizin aşırı yağlı ya da baharatlı olmasından bazen de iç organlarda meydana gelen bir sıkıntının Alında Kızarıklık, Alın bölgenizde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılar derinin tahrişi gibi sorunlar, bazen yediklerinizin aşırı yağlı ya da baharatlı olmasından bazen de iç organlarda meydana gelen bir sıkıntının bu şekilde dışa vurmasından kaynaklanmaktadır. Alında sivilcelere, egzama ya da kaşıntı ve sulu iltihaplanmalara neden olabilir. Bunların hepsinin farklı nedenleri olabilir. 

Alında kızarıklık Nedenleri
 • Aşırı yağlı, baharatlı ve zararlı besinlerin tüketilmesi
 • Az uyku dolayısıyla yorgunluk,
 • Sinir, öfke ve stres gibi olumsuz duygu halleri,
 • Kadınlarda regl dönemi 
 • Enfeksiyon kapmış olma riski,
 • Farklı bir hastalık sonucu ortaya çıkma
 • Alerjik reaksiyonlar 
 • Cilt bakım ürünlerinin yan etki yapması 
 • Tarihi geçmiş krem, makyaj malzemeleri kullanımı 
Alında KızarıklıkAlında Kızarıklık Nasıl Geçer 

Evde kullanılan havlunun size özel olması gerekir Çünkü bir başkasından bulaşabileceği gibi sizden de ev içerisindeki bireylere geçmesi olasıdır. Bunun için kağıt havlu kullanımı en hijyenik olanıdır. Aynı zamanda kızarıklıkların geçmesi için bir cildiyeye gitmeniz gerekebilir. Eğer kaşıdığınızda, ya da her hangi bir sürtünme gibi durumdan dolayı ise kısa sürede geçecektir. Stresten uzak olmaya çalışın. Çok fazla ilaç almayın. Bazen çok fazla ilaç kullanımı da cilde zarar verir. Güneş kremi kullanmadan asla dışarı çıkmayın. Alnınıza bu kompleksi uygulayabilirsiniz. Fakat bunu kısa süre yapın. Baş ağrısına neden olabileceğinden uzun süre buz kompleksi tehlikeli olabilir. 
]]>
Saç Derisinde Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/sac-derisinde-kizariklik.html Mon, 03 Dec 2018 16:17:30 +0000 Saç derisinde kızarıklık, vücutta her alada görülebilen ve bir cilt rahatsızlığı olan egzama nedeniyle ortaya çıkabilir. Egzamanın en fazla görüldüğü yerler arasında saç derisi bulunmaktadır. Bu rahatsızlık alerjik bir Saç derisinde kızarıklık, vücutta her alada görülebilen ve bir cilt rahatsızlığı olan egzama nedeniyle ortaya çıkabilir. Egzamanın en fazla görüldüğü yerler arasında saç derisi bulunmaktadır. Bu rahatsızlık alerjik bir reaksiyon değildir. Ancak klinik bulguları alerjiyle benzerlik gösterir. Saç derisinde egzama oluşmasının nedeni kesin olarak belirlenemez. Ancak saç derisindeki aşırı yağlanma, mantar gibi bulgular egzamanın nedenleri arasındadır. Ayrıca streste bunda etkili olabilir. Saçlar için kullanılan ilaçlar, şampuan, jöle gibi saçlarda kullanılan kozmetik ürünlerde egzamaya neden olarak saç derisinde kızarıklık bulgusunun oluşmasına neden olabilir. Kızarıklığa eşlik eden başka bulgularda olabilir. Bunların arasında kepeklenme, kaşıntı, yağlanma en bariz olanlarıdır.

Saç derisinde kızarıklık nedeni doğru tespit edilmeli

Saç derisinde kızarıklık sorunu yaşayanlar, vücutlarında başka bölgelerde benzer sorunların olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer egzamada kaynaklanan kızarıklık oluştuysa, bu başka yerlerde de etkili olabilir. Özellikle ciltte kızarıklıkla birlikte pullanma gibi gibi sorunlar deride başka alanlarda da olabilir. Doğru tedavinin uygulanması için sorunun tespiti oldukça önemlidir. Egzama nedeniyle oluşan enfeksiyon yüzünden, içeriğindeki fazla miktarda yağ asitleriyle cilt kızarıklığı, yağ bezeleri gibi sorunlar yaşanabilir. Özellikle çocuklarda oluşan saç derisinde egzama, saç derisinde kızarıklık, kabuklanma gibi bulgular verir. Sedef, mantar, deri veremi gibi deri hastalıkları da, saç derisinde egzama oluşmasına neden olabilir. Eğer saç derisindeki kızarıklığın egzamadan olduğu kesin belirlenemezse, mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Doktor semptomları belirleyerek, doğru tedavinin uygulanmasını sağlayacaktır.

Saç derisinde kızarıklık yapan egzama nedenleri 

Saç derisindeki yağ bezeleri aşırı oranda yağ ürettiğinde egzama meydana gelebilir. Yağlanmayla birlikte saç derisine uygun bakım yapılmadığında, Mallasezia denilen mantar türü saç derisinde kepeklenmeyi tetikleyebilir. Bunun dışında hava kirliliği, cildin fazla kuru ya da yağlı olması, stres, terleme, genetik etkenler gibi faktörlerde egzama oluşmasına yol açabilir. Alerjen maddelerle temas etme, bakteri ve virüsler, sıcak su kullanımı, yüksek ya da düşük nem oranı, yumurta, çekirdek, fıstık gibi besinlerin tüketilmesi egzamayı tetikleyebilir. Saç derisinde kızarıklık etkisine neden olan egzama risk faktörleri de bulunmaktadır. Bunlar; akne gibi cilt sorunları, yorgunluk, fazla kilolar, stres, geçirilmiş kalp krizi, kafa yaralanması gibi etkenlerdir.

Saç Derisinde KızarıklıkSaç derisinde kızarıklık yapan egzama tedavisi

Tedavide salisilik asit, çinko pirition, katekonazol içeren özel kepek şampuanları kullanılır. Ayrıca doktorun önerdiği saç derisine uygulanan kremlerde kullanılabilir. Saçların kir ve aşırı terlemeden yağlanması nedeniyle sıkça yıkanması, saç derisinin kuru tutulması da tedaviye destek olur. Bu sırada stresi azaltmak ta cilt hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Banyoda sıcak su kullanmamak gerekir. Bu saç derisini kurutacağı için, kızarıklık sorununu ilerletir. Suyun ılık hatta soğuk olması gerekir. Saç derisinde alkollü ürünler kullanılmamalı, saç derisinin kaşınmasından kaçınılmalıdır. Tedavi başarılı bile olsa, bu tür davranışlar sorunun yeniden alevlenmesine neden olur. Saç derisinde kızarıklık sorununun ilerlememesi için, saçlar yıkanırken sert hareketlerden kaçınılmalı, tırnaklarla saç derisi tahriş edilmemelidir.
]]>
Burun Kenarında Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/burun-kenarinda-kizariklik.html Tue, 04 Dec 2018 11:15:48 +0000 Burun kenarında kızarıklık, oluşmasının birçok farklı sebepleri olabildiği gibi önemli bir hastalığında belirtisi olabileceği durumu olmasıdır. Kızarıklık çoğu zaman soğuk havalarda da görülebilir bir durum halinde ola Burun kenarında kızarıklık, oluşmasının birçok farklı sebepleri olabildiği gibi önemli bir hastalığında belirtisi olabileceği durumu olmasıdır. Kızarıklık çoğu zaman soğuk havalarda da görülebilir bir durum halinde olabilmektedir. Bu durumda genellikle herkes tarafından oldukça şaşırtıcı gibi gözüküyor olsa bile çoğu insanın başına gelen bir olaydır. Bunun etrafında olan bu kızarıklık çoğu farklı sebeplere göre değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. İlerleyen dönemlerde önlem alınmadığı veya doktor kontrolü altında tedavi edilmediği taktirde bazı önemli problemler ortaya çıkabilir durumda olabilmektedir.ergenlik döneminde cildin yağ salgılaması oldukça fazla arttığından dolayı bu duruma bağlı olarak yüz çevresinde ve burun kenarında oluşan kızarıklık seboreik dermatit belirtisi olabildiği gibi farklı cilt hastalıklarının da etkisi altında oluşmuş olma ihtimali oldukça yüksektir.  

Burun kenarından kızarma sonra pullanma oluşuyor veya görülüyorsa bu durum yüksek ihtimalle muhtemelen seboreiktir. Genel olarak gelişim çağındaki çocukların daha ergenlik döneminin başlarında ilerlemeye başlayarak dahada şiddetlenerek ve saçlı deri gibi farklı yüzeylere de geçme ihtimali oldukça yüksek bir ihtimal haline geliyor. Ergenlik döneminde en çok karşılaşılan bu durum için özellikle alerjik yapıcı yağlı yiyeceklerden uzak kalınması gerekiyor. İnsan vücudunda özellikle yüz ergenlik döneminde değişkenliğini göstereceğinden dolayı dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır. Çünkü burun kenarında oluşan bu kızarıklıkların tedavisi olmadığı gibi evde kolaylıkla bu kızarıklıklar için farklı kürler hazırlayabilir ve gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Gelin bu farklı bir kürü birlikte hazırlayalım.

Burun Kenarında KızarıklıkBurun kenarında kızarıklık için yumurta akı maskesi
Yumurtanın oldukça besin değerinin yüksek olması cilt içinde oldukça güzel olanak sağlıyor. Cilt üzerinde oluşan kızarıklık, sivilce gibi birçok cilt problemlerine iyi gelmesi yumurtayı ayrıcalıklı olarak gösteriyor. Bir adet yumurtanın akını öncelikle küçük bir bakır veya demir olmayan bir kabın içerisine katarak içerisine 1 çay kaşığı kadar limonu ve 1 çay kaşığı kadar da balı ilave ederek karıştırın ve iyice homojen bir kıvam alıncaya kadar devam edin. Daha sonra yüzünüzü temizce yıkayıp kuruladıktan hemen sonra maskeyi göz ve dudak çevresi hariç olarak iyice sürün ve yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayarak kurulama yapın. Bu maske ciltteki fazla yağı da aldığından dolayı maske sonrası cildinizi çok kuru bulursanız hemen hafif nemlendirici yardımı ile nemlendirin.

Genellikle bu kür cilde oldukça iyi geldiği gibi burun etrafında oluşan kızarıklıklara da oldukça iyi gelmektedir. Eğer ilerleyen bir kızarıklık söz konusu ise acilen bir uzman doktora muayene olmakta yarar vardır.
]]>
Kaşıntılı Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/kasintili-kizariklik.html Wed, 05 Dec 2018 07:57:58 +0000 Kaşıntılı Kızarıklık, genellikle çevresel faktörlerle oluşan alerjik reaksiyonun bir sonucudur. Kaşıntılı kızarıklığın meydana geldiği bölgedeki kızarıklığın şekli, şişlik veya döküntü yaşanıp yaşanmadı Kaşıntılı Kızarıklık, genellikle çevresel faktörlerle oluşan alerjik reaksiyonun bir sonucudur. Kaşıntılı kızarıklığın meydana geldiği bölgedeki kızarıklığın şekli, şişlik veya döküntü yaşanıp yaşanmadığı gibi belirtiler kaşıntılı kızarıklığın nedeni hakkında daha fazla bilgi verebilir. Nedenler arasında alerjik reaksiyonlar dışında mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları ve ciltte aşırı kuruması da sayılabilir. Çoğu durumlarda kaşıntının altında yatan rahatsızlık fark edilip tedavi edildiğinde kızarıklık ve kaşıntı da son bulur. Cildi nemlendirmek, cildi kaşındıracak şekilde kıyafetler giymemek, parfümsüz ve alkolsüz cilt bakım ürünleri kullanmak biraz rahatlama sağlayabilir. Tüm bunlara rağmen yaşanan kaşıntılı kızarıklık çok şiddetliyse, günlerce geçmek bilmeyecek şekilde uzun sürüyorsa ve ciltte iltihaplanma gibi başka belirtiler de görülüyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır. 

Kaşıntılı KızarıklıkKaşıntılı kızarıklık neden olur

Alerji: Deride oluşan kızarıklıklar bir alerjenle direk temas sonucu meydana geçerek kaşıntı ile birlikte şişlik görülebilir. Alerjik sebeplerden dolayı oluşan kaşıntılı kızarıklıklar vücudun herhangi bir yerinde bir bütün olarak ya da bir çok yerinde küçük parçalar halinde görülür. Bu kızarıklar birden bire ortaya çıkan ve kırmızı renkte lekelerdir. Bunu tetikleyici unsurlar temastan hemen sonra yada 24 saat içerisinde kaşıntı ile başlayabilir. Genellikle bir kaç gün içinde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kaşıntılı kızarıklık hafifler. Yaklaşık 10 gün sonra da tamamen ortadan kalkar. Ayrıca alerjinin nedeni kullanılan çamaşır yıkama deterjanı, zaman zaman yenilen besinler, kullanılan malzemeler veye bir bitki gibi kadar geniş bir yelpazede pek çok şey olabilir. O nedenle alerji testi yaptırarak nelere karşı alerji olduğu net olarak öğrenilmelidir.  Kızarıklık oluşan derinin kaşıntılı döneminde yaşanabilecek tahriş ve kanamaya karşı dış müdahale ile çok kaşımamalıdır. Mümkün olduğunca az kaşımalıdır. Kaşıntı yaşanan deri soğuk havlu ile sarılarak yada soğuk suyla yıkanarak kaşıntı hissi hafifletilebilir. Fakat tedavi amaçlı kalıcı bir çözüme ulaşmak için mutlaka alerjiyi ortaya çıkaran sorunun ne olduğu öğrenilmelidir Bunun için vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 

Mantar Enfeksiyonları: Ayak mantarı gibi sık yaşanan mantar enfeksiyonları deride kaşıntılı kızarıklığa yol açar. Mantarın enfeksiyonunun en belirgin özelliği normal derinin çevresinde kırmızı halkalar şeklinde görülmesi ve yaşattığı sık kaşıntıdır. Mantar enfeksiyonu ilerledikçe derideki kaşıntı artar ve deri pul pul dökülmeye başlar. Sıklıkla ayak ve el parmakları arasında ve genital bölgede görülür. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Mantar enfeksiyonları genellikle nemli ortamlarda çoğalır. Mantardan korunmanın en kolay yöntemi başkasına ait olan terlik, havlu, çorap, ayakkabı, giysi, diş fırçası ve tırnak makası gibi özel eşyalarını kullanmamaktır. Ayrıca mantar enfeksiyonu için alınan ilaçlar saatinde ve düzeli olarak alınmalıdır. Kaşıntının ortadan kalkması düzenli ilaç kullanımı ve sağlanan hijyen koşullarına bağlı olarak en fazla 2 haftaya kadar tedavi edilebilir.

Diğer Cilt Sorunları ve İç Hastalıklar: Cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntılı kızarıklığın oluşmasının nedeni cildin bazen fazla kurumasından kaynaklanabilir. Cilt kuruması havadaki nem oranının düşük olması, ortamda uzun süre klimaya maruz kalınması ya da sık sık sıcak suyla banyo yapması gibi nedenlerden dolayı yaşanıyor olabilir. Bu tip sorunlar basit bir nemlendiriciyle sorun çözülebilir. Fakat yaşın ilerlemesi ile derinin doğal yağ üretiminde azalmalar görülür. O nedenle deri kuruluğuna bağlı yaşanan kaşıntı ve kızarıklık yaşlılarda daha fazla görülür. Bazı durumlarda ise egzama, kepek, uyuz, sedef hastalığı, bit, kur]]> Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer https://www.kizariklik.gen.tr/gunes-kizarikligi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 17:54:10 +0000 Güneş kızarıklığı nasıl geçer, güneş kızarıklığı güneş ışığına fazla oranda maruz kalma sonucunda oluşur. Ciltte oldukça rahatsız edici, yanık denilebilecek etkiler ortaya çıkar. Güneş kızarıklığı kendini g Güneş kızarıklığı nasıl geçer, güneş kızarıklığı güneş ışığına fazla oranda maruz kalma sonucunda oluşur. Ciltte oldukça rahatsız edici, yanık denilebilecek etkiler ortaya çıkar. Güneş kızarıklığı kendini güneşte uzun süre kalma sonucunda, ortalama 5-6 saat içinde kendini gösterir. Cildin yapısına, güneş ışığının etkisine göre kızarıklığın derecesi de farklı olabilir. Cildin üst tabakasında başlayan hasar, ilerledikçe etkisini de arttırır. Güneş kızarıklığı da bu hasara göre sınıflandırılır. Kızarıklığın geçmesi içinde yapılacaklar buna göre uygulanır.


Güneş kızarıklığını geçirmek için ne yapılmalı

Ciltte oluşan hasara bağlı olarak uygulanacak tedavi belirlenir. Kızarıklık birinci ve ikinci derece olarak sınıflandırılabilir.

Birinci derece güneş kızarıklığı: Bu türdeki güneş kızarıklığı ciltte kızarıklıkla beraber ağrıya neden olur. Bu durumda soğuk pansuman yapılması ağrıyı dindirecektir. Ancak pansuman için soğuk su tercih edilmemelidir. Bu cildin kurumasına neden olur. En sağlıklı olanı bezin arasına konulan buzla yapılanıdır. Güneş kızarıklığına iyi gelen kremlerde kullanılabilir. Bu tür kremlerin içeriğinde gümüş silfodiyazin, lanolin ya da aloe vera olur. Bunların kızarıklığı geçirmede oldukça faydası vardır. Güneş kızarıklığında önemli olan cildin kaybettiği sıvı kaybını yerine koymak gerekir. Tedavide amaç bu olmalıdır. Ayrıca kızarıklık geçinceye kadar cilde kese yapılması, cildi tahriş edebilecek giysilerin giyilmesi sakıncalı sonuçlara neden olabilir. Ağrının azaltılması da önemlidir. Bunun için parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Ancak aspirin kullanımından kaçınmak gerekir. Çünkü kan sulandırıcı olan aspirin kan dolaşımını hızlandırır ve cilde zarar verebilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklara kesinlikle aspirin verilmemelidir. Düzenli olarak cilde bu tedavilerin uygulanması halinde 2-3 günde güneş kızarıklığı ilk etkisini kaybedecektir.

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçerİkinci derece güneş kızarıklığı: Bu derecedeki kızarıklıklarda cilt güneş ışığına daha fazla maruz kalmıştır ya da cildin hassas yapısı nedeniyle kızarıklığın etkisi artmıştır. Kızarıklığa eşlik eden ciltte su toplaması gibi etkiler olur. Bu durumda uygulanan tedaviye daha fazla önem verilmelidir. Ağrı da daha fazla olacağından, uygun ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Vücudun su kaybını gidermek içinde alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır. Güneş kızarıklığı olan cilde sürülen kremlerde kortizon içerenlerden tercih edilmelidir. Ciltte oluşan ödem daha fazla olduğundan, bu kremler daha faydalı olacaktır. Kremlerin yanında bepanten tarzı kremlerde kullanılırsa, kızarıklık daha kolay yatışacaktır.

Güneş kızarıklığı için basit önlemler
 • Cildin yatıştırılması için alınacak ılık bir duş hemen etkisini gösterecektir
 • Ciltteki ısının düşmesini sağlayacak, iltihabı yatıştıracak karbonat ve lavanta esansiyel yağları kullanılabilir
 • Kızarıklık olan cilde aloe vera jeli sürülmesi hemen cildi rahatlatmaya yetecektir
 • Soğuk siyah çay güneş kızarıklığına iyi gelir
 • Güneş kızarıklığı olan cildin su toplaması durumunda, enfeksiyonu engellemek için ekinezya çayı cilde sürülebilir
 • Soğuk salatalığı dilimleyerek kızarıklık olan cilde sürmekte cildin yangınını alacaktır.
 • Poşet içindeki buz kalıplarını güneş kızarıklığı olan ciltte gezdirmekte oldukça rahatlatacaktır. Özellikle ilk gün kızarıklık nedeniyle zor bir gece geçirebilirsiniz. Bu önlem size çok faydalı olacaktır. 
]]> Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer https://www.kizariklik.gen.tr/sivilce-kizarikligi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 18:59:29 +0000 Sivilce kızarıklığı nasıl geçer, sivilceler cilt sorunları arasında en fazla görülenleridir. Özellikle ergenlik döneminde ve cildi yağlı olanlarda sivilceler daha fazla etkili olur. Sivilcelerden yakınan kişiler cilt bakımın Sivilce kızarıklığı nasıl geçer, sivilceler cilt sorunları arasında en fazla görülenleridir. Özellikle ergenlik döneminde ve cildi yağlı olanlarda sivilceler daha fazla etkili olur. Sivilcelerden yakınan kişiler cilt bakımına daha fazla özen göstermelidir. Öncelik her zaman sivilce oluşumunu önlemek olmalıdır. Bunun için bir dermatologdan destek alabilirsiniz. Cilt tipinizi belirleyerek, sivilce oluşumuna neden olan ciltteki yağ dengesini ayarlayabilirsiniz. Ancak tüm önlemlere rağmen sivilcelerin oluşması engellenemezse, ciltte sivilce kızarıklığı ve sivilce izleri gibi istenmeyen etkiler oluşur. Bunlar için yapacağınız doğal bakım maskeleri oldukça faydalı olur. Kozmetik ürünler yerine bu tür önerileri uygulamak sivilce kızarıklığının geçmesine yardımcı olabilir.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl GeçerSivilce kızarıklığı için bakım maskeleri

Cilt sorunlarında, sivilce kızarıklığında kullanacağınız aspirin içeriğiyle oldukça faydalı olacaktır. Cildinizdeki bu kızarıklıkların geçmesi için, 2 yemek kaşığı su ve 2-3 adet aspirini iyice ezerek karıştırın. Bu karışımı sivilce kızarıklıklarının üzerine tatbik edin. Yaklaşık olarak 2-3 dakika cildinizde bekleterek ılık suyla cildinizden temizleyin. Bu karışım cildinizde kurudukça gerginlik yaratacaktır. Haftada 1 kez uyguladığınız takdirde, sivilce kızarıklıklarının hızla iyileştiğini, soluklaştığını görebilirsiniz.

Sivilce kızarıklığı için zeytinyağını da kullanabilirsiniz. Bir kasede 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Tuzu kalın turşuluk tuz kullanırsanız daha iyi olur. Bunu karışımdaki tuz eriyince sivilce kızarıklıklarının üzerine sürün. 3-4 dakika bekleterek, bölgeyi ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi yağlı ve karma cildi olanlar haftada 1 kez, kuru ve hassas cildi olanlarda 2 haftada 1 kez uygulayabilir. Kuru ciltler için sıkça yapılması tavsiye edilmez. Çünkü cildin daha fazla kurumasına ve pullanarak dökülmesine neden olabilir. Daha ilk yaptığınız andan itibaren sivilce kızarıklığına iyi gelen bir karışımdır.

Sivilce kızarıklığında en pratik ve kolay yöntem, bölgeye buzla kompres yapılmasıdır. Bu aynı zamanda sivilcelerin şişkinliğini de alacaktır. Bunun için kullanacağınız buz kalıplarını gül suyuyla karıştırdığınız suyla dondurun. Bunu günde 1 kez cildinize uygulayabilirsiniz. Hem cildinizi yumuşatan, hem de kızarıklıkları geçiren kolay bir yöntemdir. Eğer buzla birlikte masajda yaparsanız, cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasını da sağlayabilirsiniz.

Sivilce kızarıklığını geçirmek için birebir ölçülerde elma sirkesi ve suyu karıştırıp kaynatabilirsiniz. Bunun buharına cildinizi tutarsanız, kızarıklık etkisini yitirecektir. İsteyenler sulandırılmış elma sirkesi karışımıyla sivilce kızarıklığının olduğu  bölgeyi silebilir.

Anason tohumunu suyla kaynatarak, elde edeceğiniz karışımla sivilcelerin neden olduğu kızarıkları silebilirsiniz. Bunu masajla yaptığınız takdirde iyileşme daha hızlı olacaktır.

Sivilce kızarıklığına maruz kalmamak için sivilcelerin sıkılmaması, cildin temiz tutulması oldukça önemlidir. Cilt bakımına daha fazla önem vererek, sivilcelerin olumsuz etkisinden korunabilirsiniz.
]]>
Memede Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/memede-kizariklik.html Thu, 06 Dec 2018 12:00:30 +0000 Memede Kızarıklık, genellikle göğüs bölgesinde görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Memede kızarıklık vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi memede görülen kızarıklıklarında tıp alanında bir çok sebebi bulun Memede Kızarıklık, genellikle göğüs bölgesinde görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Memede kızarıklık vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi memede görülen kızarıklıklarında tıp alanında bir çok sebebi buluna bilmektedir. İlk başta memede kızarıklık problemi alerjik reaksiyonlar sonucu olma olasılığı çok yüksektir. Bu tür rahatsızlıklarda ciltte oluşan alerjen maddeye karşı cildin vermiş olduğu alerjik reaksiyon sonucunda olduğu bilinmektedir. Genellikle evlerde kullanılan  kimyasal içerikli temizlik maddelerinin, tüketilen gıdaların ve giyilen elbiselerin cilt üzerinde bir takım unsurların tetiklenmesi ile oluşması söz konusudur. Her insanın alerjik maddelere karşı vücudunda oluşan reaksiyonlar aynı olmaktadır ve bu durum sonucunda göğüste ve vücudun her hangi bir bölgesinde kızarıklık olması söz konusudur. Bu durumdan kurtulmanın en etkili yolu ise alerji yapan maddelerin kişilerin uzak durması ile mümkün olmaktadır.

Memede kızarıklık alerjik sebepler dışında çok nadirde olsa önemli cilt hastalıklarından kaynaklı olmaktadır. Bu gibi rahatsızlıklarda hemen uzman bir doktora başvurulmalı ve memede oluşan kızarıklığını sebebi çeşitli testler yapılarak araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ayrıca memede kızarıklık sonucunda memede pul, pul ve irinli kabarcıklar da görülüyorsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Memede KızarıklıkMemede Kızarıklık Nedenleri

 • Böcek ısırıkları
 • Alerjik durumlar
 • Cilt hastalıkları
 • Gıda alerjileri
Böcek ısırıkları; Memede oluşan kızarıklık çeşitli böcek ısırıklarından olması söz konusudur. Özellikle yaz dönemlerinde haşerelerin bulunulan ortamda fazlaca olması ve örneğin bir sivri sineği ısırması bile memede kızarıklık sebebi olmaktadır.

Alerjik durumlar; İnsanların temizlik için kullandıkları çeşitli kimyasal maddelerin deterjanlar, kullanılan metal kolyeler, çeşitli boyalar ve elastik ürünler kişilerde alerji yaparak memede kızarıklıklara sebep olmaktadır. Ayrıca alerji sonucunda oluşan kızarıklık çok kısa süre içerisinde geçmesi gerekmektedir. Eğer memede oluşan alerjik sebebi ile oluşan kızarıklık geçmiyor ise hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Cilt hastalıkları; Çeşitli cilt hastalıkları da memede ya da vücudun herhangi bir bölgesinde kızarıklıklara sebep olmaktadır. Örneğin bu kızarıklıkların en belirgin sebeplerinden birisi olarak egzama hastalığı olarak bilinmektedir. Cilde deride ve memede kızarıklık aşırı stres ve uykusuzluk sonucunda oluşabilmektedir.

Gıda alerjisi; Hemen hemen her insanın çeşitli gıdalara karşı çeşitli alerjisi bulunmaktadır. Bu tür gıdaların kişilerde vücudun vermiş olduğu tepkiler sonucunda memede ya da çeşitli vücut bölgelerinde kızarıklık sebebi olmaktadır.

Memede oluşan kızarıklıkların yukarıda bildirilen durumlar sonucunda oluşması söz konusudur. Bu gibi durumlarda sebep olan kızarıklıkların sebepleri uzman doktorlar tarafından belirlenerek o yönde tedavi uygulamaları sonucunda memede oluşan kızarıklıktan kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanması uygun olacaktır. Son olarak memede oluşan kızarıklık altta yatan çeşitli hastalıkların habercisi olarak bilinmektedir. Memede kızarıklık, kaşıntı, morarma, akıntı, ağrı ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkmış ise durum oldukça ciddi boyuttadır ve hemen doktora gidilmelidir. Ayrıca bunların dışında çeşitli belirtilerde oltaya çıkması da söz konusudur. Bu belirtiler şunlardır.

 • Öksürük
 • Terleme
 • Titreme ve ateş
 • Eklemlerde şiddetli ağrılar
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı

]]>
Peniste Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/peniste-kizariklik.html Fri, 07 Dec 2018 07:33:22 +0000 Peniste Kızarıklık, Hastalıklardan kaynaklı olarak bir kısım rahatsızlıklar nedeniyle penisin kızarmış olduğu sıklıkla görülen rahatsızlık türlerindendir. Aslında penisin kızarmasın da mantar rahatsızlığı ya da cins Peniste Kızarıklık, Hastalıklardan kaynaklı olarak bir kısım rahatsızlıklar nedeniyle penisin kızarmış olduğu sıklıkla görülen rahatsızlık türlerindendir. Aslında penisin kızarmasın da mantar rahatsızlığı ya da cinsel yolla buluşan frengi rahatsızlığından kaynaklı olan rahatsızlık türü ile kızarmalar oluşmaktadır. Cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıklar nedeniyle kişinin öncelikle penisinde ağrılar oluşur ve bu rahatsızlıkla önlem alınmaması halinde kişinin penis başı ve testis bölgelerinin kızarmış olduğu çokça görülmüş rahatsızlık türlerindendir. Bununla birlikte kimi mantar rahatsızlıkları da penisin kızarmasına neden olduğu görülmüştür. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklarda penisin uç kısmında hastalık kapılarak zamanla bütün vücudun etkilenmesine neden olur. Bu rahatsızlıklar önceden kendisini belli etmekte olup, penisin ağrıması ve kızarmasıyla kendini belli etmesiyle bir kısım ilaç tedavileri ile kişinin eski sağlığına dönmesi sağlanmaktadır. 

Dış Etkenlerden Kaynaklı Penis Kızarıklıkları
Sağlık açısından kişisel bakımına dikkat etmeyen kişilerde bakteri ve virüslerin penis bölgesine etki etmesi ile burada çoğalan zararlı bakteriler penisin kızarmasına neden olmaktadır. Ayrıca kişisel ihtiyaçlardan olan iç çamaşırı düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Şayet düzenli iç çamaşırı değiştirmeme halinde bakteri ve virüslerin çoğaldığı görülmüştür. Şayet sıkı iç çamaşırları ve tamamıyla naylon veya yün olan iç çamaşırlarının zamanla penise etki ederek bölgesel kızarıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse iç çamaşırında standartlar dahilinde ve vücut ile uyumlu giyimleri tercih etmelidir. Kimi erkeklerde sürekli olarak peniste kızarıklık durumu gözlemlenmiştir. Bunun temel nedeni araştıran uzmanlar kişilerin yoğun şekilde cinsel münasebette bulunmasından kaynaklı olarak penislerinin kızardığını dile getirmiştir. Bu nedenle sürekli kızarıklığın oluşmasını engellemek amacıyla cinsel münasebetin belli bir ölçü dahilinde tutulması gerekmektedir. 

Peniste KızarıklıkPenis Kızarıklığı Tedavi Yöntemleri
Şayet bir kimse cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktan dolayı penisinde kızarma durumu söz konusu ise konu acilen uzman hekime bildirilmelidir. Çünkü cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıklar tedavi edilmediği taktirde kişinin ciddi anlamda rahatsızlanmasına neden olacaktır. Uzman hekimin yapacağı tahliller neticesinde kişiye uygun tedavi yöntemleri uygulanarak alınacak ilaç ve merhem tedavileri ile bu rahatsızlıktan kurtulunur. Hakeza şayet kişide cinsel yollar ile oluşan bir rahatsızlık bulunmamakta ise bu defa penisin kızarmasındaki etken kesinlikle zararlı bakteri ve mikroplardır. Zararlı bakteri ve mikropların çoğalmasını engellemek amacıyla geniş ve yumuşak iç çamaşırları kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılacak bu iç çamaşırları sık sık değiştirilmesinde fayda bulunmaktadır. Şayet bir kimse uzman hekimin bildirmiş olduğu ilaç tedavileri ve kişisel bakımına vermiş olduğu önemden dolayı penisteki kızarıklığın 2-7 gün içerisinde kaybolduğu görülecektir. Bu önlemlere rağmen kızarıklık yok olmamışsa konu uzman hekimlere bildirilmeli ve doktorun bildirmiş olduğu tedavi yöntemi harfiyen yapılmalıdır.
]]>
Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir https://www.kizariklik.gen.tr/cilt-kizarikligina-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 01:48:48 +0000 Cilt kızarıklığına ne iyi gelir, cilt kızarıklığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle görünür bölgelere oluşan cilt kızarıklığı estetik sorun haline gelebilir. Kızarıklık bazen akne ve sivilce oluşumların Cilt kızarıklığına ne iyi gelir, cilt kızarıklığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle görünür bölgelere oluşan cilt kızarıklığı estetik sorun haline gelebilir. Kızarıklık bazen akne ve sivilce oluşumlarından, bazen cilt kuruluğu gibi etkenlerden, bazen güneşe maruz kalma gibi sebeplerden olabilir. Bu yüzde, alın, burun, elmacık kemikleri gibi alanlarda yoğun şekilde görülebilir. Cilt kızarıklığı genellikle kişiyi huzursuz eder, cilt bakımına daha fazla önem vermeye başlar. Cilt kızarıklığına iyi gelen ev yapımı doğal maske tarifleri de bu konuda imdadınıza yetişebilir. Ancak maskenin malzemeleri arasında cildinizdeki alerjik etkiye neden olan varsa, daha dikkatli olmalısınız. Öncelikle maskeyi hazırlayıp, önce bilek kısmında denemenizi tavsiye ederiz. Cilt kızarıklığını geçirmek yerine başınıza daha büyük bir sorun açabilirsiniz.

Cilt Kızarıklığına Ne İyi GelirCilt kızarıklığına iyi gelen öneriler

Salatalık maskesi: Bu maske cilt kızarıklığında cildin sakinleşmesine faydalı olacak en önemli malzemeyle yapılıyor. Salatalık bu konuda ferahlatıcı, yatıştırıcı bir malzemedir. İçeriğindeki su oranının fazla olması, vitaminlerin cilt yapısıyla uyumlu olması cildin nem dengesini kurmasına yardımcı oluyor. Bu maske salatalık yanında yoğurt ilavesiyle hazırlanıyor. 1 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 adet salatalığı blenderle püre haline getirerek karıştırıyoruz. Yoğurdu yağsız kullanırsanız daha iyi olur. Maskeyi pamukla cilt kızarıklıklarının üzerine sürebilirsiniz. 10-15 dakika cildinizde bekleterek, ardından soğuk suyla cildinizi yıkayın. Bu maskeyi cildinizdeki kızarıklık geçinceye kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Çünkü cildinizi besleyici özelliği de vardır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yulaf ezmesi maskesi: Ciltte kuruluğa, tahrişe, kaşıntıya, sivilce ve akne sorunlarına iyi gelen yulaf ezmesi maskesi, aynı zamanda cilt kızarıklığına da iyi gelir. Cildi yatıştırmak için mükemmel bir doğal üründür. Maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi, yarım muz, bir miktar su ihtiyacınız olacak. Maskeye muz ilave etmemizin nedeni cildi canlandırmak ve yumuşatmak içindir. Arzu edenler muzu kullanabilir. Malzemeleri homojen şekilde karıştırarak, ciltteki kızarıklıklara tatbik edin. Yaklaşık 20 dakika kadar cildinizde bekleterek, soğuk suyla cildinizi temizleyin. Soğuk su kullanmamızın nedeni, cildin yatışmasını devam ettirmektir. Yani maskenin etkisini sürdürüyoruz. Bu maskeyi cildiniz düzelinceye kadar gün aşırı uygulayabilirsiniz.

Yeşil çay maskesi: Cilde canlılık veren ve parlaklık kazandıran yeşil çay, antioksidan deposudur. Bu etkiyle ciltteki yaşlanma izlerini geciktirir, cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Yeşil çay maskesi cilt kızarıklıklarına da iyi geliyor. Cildin yatılmasını sağlıyor. Maskeyi kolaylıkla hazırlayacaksınız. 2-3 adet yeşil çay poşetini demlikte çay demler gibi bekletin. Daha sonra çay poşetlerini demlikten alarak, soğumasını bekleyin. Ardından temiz bir havluyu bununla ıslatarak, cildinizdeki kızarıklığın üzerinde bekletin. Yaklaşık 5 dakika bunun için yeterlidir. Ardından cildinizi suyla durulayın.

Hindistan cevizi yağı: Bu bitkisel yağ cildin canlanmasında, yatışmasında ve beslenmesinde önemli yararlar sağlar. Cilt bakımında her zaman hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cilt kızarıklıkları için bu yağdan faydalanabilirsiniz. Hem kızarıklıklardan kurtulur, hem de cildinize sağlıklı bir bakım yapmış olursunuz.
]]>
Genital Bölge Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/genital-bolge-kizariklik.html Sat, 08 Dec 2018 02:08:59 +0000 Genital Bölge Kızarıklık, İnsanların yaşamlarını devam ettirmeleri amacıyla sürekli ve döngüsel bir vaziyette olarak beslenme ihtiyacını giderirler. Bu ihtiyacın giderilmesi ile birlikte alınan besinlerin uygun şekilde atıl Genital Bölge Kızarıklık, İnsanların yaşamlarını devam ettirmeleri amacıyla sürekli ve döngüsel bir vaziyette olarak beslenme ihtiyacını giderirler. Bu ihtiyacın giderilmesi ile birlikte alınan besinlerin uygun şekilde atılma durumu söz konusudur. Boşaltım gerçekleştirildikten sonra kişinin bakımına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için vücuttan atıldığı dışkının uç bölgesi peçete ile temizlenmeli ve su ile temizlenmelidir. Böylelikle kişi genital bölgesinin temizliğini gerçekleştirmiş olur. Bu temizlik esnasında iç çamaşırın ıslanmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü iç çamaşır ıslanması halinde bölgede bulunan bakteri ve virüslerin yoğun şekilde yayılma durumu söz konusu olur. Ancak kişi kisel basımına dikkat etmemesi halinde genital bölgede ciddi anlamda kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Bu kızarıklığın oluşmasında temel neden hijyen kurallarına uymamaktır. Bazen de kişisel bakımın tam olarak yapılmasına rağmen kişinin genital bölgesinde bulunan kılların zamanla terlemenin etkisi ile koku ve bölgesel kızarıklık oluşmaktadır. Bunun temel nedeni ise terle kıl dokusu yumak haline gelerek genital bölgeye baskı uygulayarak bölgesel kızarıklığın oluşmasına neden olmaktadır. 

Genital Bölge KızarıklıkGenital Bölgede Kızarıklık Tedavi Yöntemleri
Öncelikle kişi kişisel bakımına oldukça fazla önem vermelidir. Genital bölgenin temizliği yapıldıktan sonra bölge su ile temizlendikten sonra kurutulmalıdır. Ayrıca iç çamaşırı değişimi sık sık gerçekleştirilmeli ve terlemenin önüne geçilmelidir. Bölgede oluşan kıllar kişisel bakıma uygun olarak temizlenmelidir. Alınacak bu önlemler neticesinde oluşan bölgesel kızarıklığın 4-10 içerisinde geçtiği gözlemlenmiştir. Şayet genital bölgede kaşıntı ve kızarıklık alınan bu önlemlere rağmen devam etmekte ise kişi konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekiminin uygulayacağı ilaç ve merhem tedavileri yapılması halinde bu bölgesel kızarıklığın sonsuza kadar yok olacağı görülecektir.
]]>
Bebeklerde Göz Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/bebeklerde-goz-kizarikligi.html Sat, 08 Dec 2018 20:44:37 +0000 Bebeklerde göz kızarıklığı, gözün kanlanması nedeniyle ortaya çıkar. Bebeklerin hassas yapısı, bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi nedeniyle, göz kızarıklığı sorunu yetişkinlerden daha fazla görülür. Bebek Bebeklerde göz kızarıklığı, gözün kanlanması nedeniyle ortaya çıkar. Bebeklerin hassas yapısı, bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi nedeniyle, göz kızarıklığı sorunu yetişkinlerden daha fazla görülür. Bebeklerde göz kızarıklığı çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunların arasında en fazla görüleni enfeksiyonlar ve gözde iltihaplanmadır. Bebeklerde görülen bu sorun dışarıdan hemen fark edilir. Ailelerin bu konuda hassas olması ve göz kızarıklığın altında yatan etkenin belirlenmesi için hemen doktora götürmesi önemlidir. Özellikle konjonktivit nedeniyle oluşan göz kızarıklığı bebeklerde daha fazla görülür. Konjonktivit denilen rahatsızlık göz beyazındaki iltihaplanmadan dolayı oluşur. Bu durumda bebeklerin gözünde kızarıklık ve göz damarlarında belirginlik meydana gelir.

Bebeklerde Göz KızarıklığıBebeklerde göz kızarıklığı nedenleri

Enfeksiyon ve iltihaplanma: Enfeksiyonlar göz bölgesi ve göz beyazında meydana gelebilir. Bunun en önemli belirtisi gözde kızarıklık ve kanlanmadır. Enfeksiyonun oluşması genellikle bebeklerin kirli ellerle gözlerini ellemesi, ortak kullanılan havlu gibi eşyalarla bebeğin gözünün, yüzünün temizlenmesi gibi sebeplerden kaynaklanır. Gözde enfeksiyon ilerledikçe iltihaplanma sorununa neden olur. İhmal edilirse ciddi sonuçları olabilecek bebeklerde göz kızarıklığı, mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle enfeksiyonun tedavisine en kısa sürede başlanmalıdır.

Göz yaşı kanallarındaki rahatsızlıklar: Bebeklerde göz kızarıklığı sıkça tekrarlıyorsa, uygulanan antibiyotik tedavisinden olumlu sonuç alınmasına rağmen göz kızarıklığı yeniden ortaya çıkıyorsa, mutlaka göz yaşı kanallarının tıkanıklığı ya da göz yaşı kanallarıyla alakalı rahatsızlıklar değerlendirilmelidir. Eğer bebeklerde göz kızarıklığının nedeni göz yaşı kanalı tıkanıklığı neden olursa, bu durumda gözlerde sulanma, yaşarma gibi etkilerde görülür.

Alerjik reaksiyonlar: Mevsimsel olarak bebeklere göz kızarıklığı meydana geliyorsa, bunun nedeni alerjik reaksiyonlar olabilir. Aynı yetişkinlerde olduğu gibi bebeğinizin polen alerjisi olabilir. Göz nezlesi olabilir. Eğer göz kızarıklığının nedeni alerjik etkenler olursa, gözdeki çapaklanma sorunu az olur. Ancak bu tür göz kızarıklığında gözün mikrop kapma riski daha fazla olur. Gözde enfeksiyonda meydana gelebilir. Bu yüzden bebeklerde göz kızarıklığı asla ihmal edilmemeli, hemen bir göz doktoruna gidilmelidir.

Bebeklerde göz kızarıklığı tedavisi

Bebeklerdeki bu sorunun öncelikle sebebi belirlenmelidir. Göz kızarıklığına neden olan etken tespit edildiğinde, tedavi buna uygun şekilde planlanmalıdır. Alerjik etkenler bebekten uzaklaştırılmalıdır. Özellikle evcil hayvanlardan kaynaklanan göz kızarıklığında, evde hayvan beslememek gerekir. Tedavi sırasında göz hijyenine de dikkat edilmelidir. Bebeğin gözlerini ovalamasına engel olmalıdır. Gerekirse gözdeki kanlanmayı giderici damlalar kullanılmalıdır. Bunların uygun olanını göz doktorunun tavsiyesiyle kullanmak en doğrusudur. Gözde enfeksiyon sorunu varsa, bu durumda enfeksiyonun tedavisi yapılmalıdır.
]]>
Göbek Deliği Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/gobek-deligi-kizarikligi.html Sun, 09 Dec 2018 03:59:25 +0000 Göbek Deliği Kızarıklığı, Göbek deliğindeki kızarıklık çok ciddi bir enfeksiyonun, iltihaplanmanın nedeni olabilir. Göbek deliğimiz vücudumuzda, kesinlikle çok temiz tutulması gereken yerlerden biridir. Temiz tutulmadığı Göbek Deliği Kızarıklığı, Göbek deliğindeki kızarıklık çok ciddi bir enfeksiyonun, iltihaplanmanın nedeni olabilir. Göbek deliğimiz vücudumuzda, kesinlikle çok temiz tutulması gereken yerlerden biridir. Temiz tutulmadığı taktirde iltihaplanmalar başlayabilir, bu iltihaplanmalarda çok ciddi boyutlarda farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Göbek deliğindeki kızarıklık, yediden yetmişe herkeste gözlenebilir. Nedenleri ise kişiden kişiye değişmektedir. Göbek deliğindeki kızarıklık asla gözardı edilebilecek bir rahatsızlık değildir, göbek deliğindeki kızarıklık, eğer zamanında tedavi edilmez ise göbekte bir kitleye yada kiste, göbekte bir fıtığa yada daha büyük cerrahi bir müdahale gerektirecek, rahatsızlıklara yol açabilir.

Göbek Deliği Kızarıklığı Nedenleri
 • Gün içerisinde, fazla terlemeden dolayı, göbek deliğimiz sürekli nemli kalır, göbek deliğimiz nemli kaldığı sürecede orada bakteri oluşumu kaçınılmazdır, bakteri oluşumu sırasında göbek deliğinde kızarıklık olur.
 • Vücudumuzun temizliği, hijyeni her zaman çok önemlidir. Vücudumuza yeteri kadar hijyen göstermezsek, sık sık duş almazsak, şampuan yada sabun kullanmadan duş alırsak, yıkanırken göbek deliğinin temizliğini yapmazsak, orada bakteri oluşumuna kapı açmış oluruz, buda yine göbek deliğimizde kızarıklığa neden olur.
 • Vücudumuzda en çok bakteri biriktiren yerlerimiz ellerimizdir. Ellerimizin temizliğine dikkat etmeden, göbek deliğine sokarsak, yada kaşırsak yine bir bakteri olayıyla karşı karşıya kalırız, buda diğerlerinde olduğu gibi göbek deliğinde kızarıklığa yol açar.
 • Vücudumuza, güzel görünmek açısından taktığımız aksesuarlara, günümüzde bir yenisi daha eklendi, buda göbek deliğine takılan piercing, bu takı genelde genç kızlarda kullanılan bir takıdır. Bu takının nerede ve ne kadar steril bir ortamda takıldığı çok önemli, eğer ortam steril değil ise bu da göbek deliğinde zamanla kızarıklığa neden olur.
 • Çok sık olarak denize yada özellikle havuza giriyorsanız, oradan mikrop kapıp kızarma olasılığı da çok yüksektir.
Göbek Deliği KızarıklığıGöbek Deliği Kızarıklığı Tedavisi
Öncelikle, göbek deliğinin kızarık oluşunun nedenini bulmamız gerekmektedir. Eğer bunu iltihaba yoruyorsanız, ilk etapta evde de yapabileceğiniz kolay tedaviler vardır. İlk etapta, bir parça pamuk yardımı ile pamuğun üzerine 1-2 damla ispirto döküp, günde bir defa temizleyebilirsiniz. Yine bir parça pamuğun üzerine 2-3 damla zeytinyağı döküp, günde bir defa 2-3 dakika bekletebilirsiniz. Bir aloe vera yaprağının içindeki jeli çıkartıp, göbek deliğine bir parça sürüp, kuruyana kadar bekleyip, kuruduktan sonra çok temiz bir bezle yada peçete ile güzelce bastırmadan temizleyebilirsiniz, günde bir defa bunu yapabilirsiniz. Yine biraz zerdeçal ve su ile merhem hazırlayabilir, bu karışımı göbek deliğine günde 2-3 defa sürüp, kuruduktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz, daha sonra kurulamasını iyi yapmanız gerekmektedir. Evde her ne tedavi uygularsanız, uygulayın mutlaka steril bezler kullanmaya özen gösterin. Eğer evde bu kadar yaptığınız tedavi yöntemlerine rağmen, göbek deliği kızarıklığında bir değişiklik yoksa, mutlaka daha fazla zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Doktor da öncelikle göbek deliğindeki kızarıklığın neden ileri geldiğini araştıracaktır ve buna göre çeşitli antibiyotik pomatlar la tedaviye başlanacaktır. Fakat bazı durumlarda durum iltihap ise ve iltihap durumu iç kısma doğru çok fazla ilerlemiş ise mutlaka pomata destek olarak, ek bir antibiyotik hap ve eğer ağrı varsa ağrı kesici bir ilaç ile destekleyecektir.
]]>
Sivilce Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/sivilce-kizarikligi.html Sun, 09 Dec 2018 10:56:23 +0000 Sivilce kızarıklığı, tıp dilindeki adı akne olan sivilceler, yağ bezelerinin fazla olduğu sırt, yüz ve göğüs bölgelerinde sık görülen bir sorundur. Özellikle androjen hormonunun yüksek salgılandığı ergenlik döneminde k Sivilce kızarıklığı, tıp dilindeki adı akne olan sivilceler, yağ bezelerinin fazla olduğu sırt, yüz ve göğüs bölgelerinde sık görülen bir sorundur. Özellikle androjen hormonunun yüksek salgılandığı ergenlik döneminde kendini gösterir. Bunun yanı sıra 25-40'lı yaşlarda da hormonal nedenlerle ve cildin yağ salgısının çoğalmasına bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkabilmektedir.Yağ bezi genellikle iltihaplı olan sivilceler, karma ve yağlı ciltlerde daha sık görülür. Hem fiziksel hem psikolojik yönden oldukça sıkıntı veren bir cilt sorunudur. 

Kırmızı sivilce lekeleri, sivilcenin oluşmasından hemen sonra ve çoğunlukla sivilcelerin sıkılması sonucu oluşur. Bu kırmızılıklar zaman içinde kendi kendine kaybolur yada ciltte kalıcı izlere neden olabilir. Bu nedenle sivilcelerle oynamaktan bilhassa sıkıp patlatmaktan uzak durmalıyız. Çünkü, bi nevi virüs olarak ta adlandırılan sivilceler patlatıldığında içindeki iltihabın yayılması sonucu çoğalabilir. 

Cilt hücrelerinin yağ veya kir nedeni ile tıkanması sonucu oluşan sivilceler, erkeklere nazaran kızlarda biraz daha erken yaşlarda görülür. Ergenliğe geçiş belirtilerinden biri olarak kabul edilen sivilceler, doğru yöntemlerle tedavi edilebilir ve bırakacağı izler önlenebilir bir cilt problemidir. Sivilceler hafif ve şiddetli olarak görülebilir. Eğer altında herhangi bir hastalığın sebebi yatmıyorsa evde de uygulanabilecek yöntemlerle sivilce kızarıklıklarından kurtulabilirsiniz. Fakat her zamanki gibi öncelikle bir dermatoloğa gitmekte fayda vardır. Yapılacak bazı testlerle hormonal bir dengesizlik varsa ilaç başlanmalıdır. 

Sivilce KızarıklığıSivilce kızarıklığına çözümler:

Sivilceyi küçültmek ve şişkinliğini indirmek için herkesin bildiği buz kompresi yapabilirsiniz. Başka bir yöntem; soda veya gül suyundan yapacağınız buz parçalarıdır. Özellikle sabah ilk uyandığınızda uygulayabilirsiniz. Bölgedeki kan hareketleri sonucu meydana gelen sivilce kızarıklığı, buz parçaları sayesinde yavaşlayan kan hareketleri ile kaybolacaktır. Cildinizi pürüzsüzleştirip parlaklık verir. 

İçeriğinde bulunan birçok iyileştirici maddelerle sivilcelere de iyi gelen Aspirin, yapacağınız basit maske ile şikayetlerinizi azaltma özelliğine sahiptir. 2 yemek kaşığı suya 3 adet aspirin atıp ezin ve kızarık bölgeye sürün. 3 dakika aşmadan bekletip yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Haftada bir defa uygulayabileceğiniz aspirin maskesi kolay ve çok tercih edilen bir yoldur. Sivilce kızarıklığına uygulanacak diğer bir yöntem ise bal ve elma maskesidir. 1 çay kaşığı rendelenmiş elma ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp cildinize sürün. 1 saat sonra ılık su ile yıkayıp kağıt havlu yardımı ile kurulayın. 
Not: Hiçbir maskeyi göz altlarına fazla yaklaştırmayın.
]]>
Göz Altı Kızarıklığı https://www.kizariklik.gen.tr/goz-alti-kizarikligi.html Mon, 10 Dec 2018 00:50:54 +0000 Göz Altı Kızarıklığı, Göz etrafında birden oluşan kızarıklıklar cildin bir sorun yaşıyor olduğunun belirtisidir. Göz üstünde ve altında ciltte meydana gelen kızarıklıklar alerjik bir reaksiyon sonucunda oluşmaktadı Göz Altı Kızarıklığı, Göz etrafında birden oluşan kızarıklıklar cildin bir sorun yaşıyor olduğunun belirtisidir. Göz üstünde ve altında ciltte meydana gelen kızarıklıklar alerjik bir reaksiyon sonucunda oluşmaktadır. Kuru bir cilt yapısına sahip olan ve oldukça fazla kozmetik ürün kullanan bayanlarda daha sık görülmektedir. Göz etrafında oluşan kızarıklıklar egzama belirtisi olmaktadır. Bir deri hastalığı olan egzama vücudun her yerinde görülebilir. Mevsimsel olarak daha da sık görülmesi ise polen ile tozlara karşı alerjik olmasından kaynaklanmaktadır. Göz etrafında bulunan derinin oldukça ince olması makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddelerin daha hızlı bir şekilde emilmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durumda cilt hemen tepki vererek kızarmaya başlar. Ayrıca kızarıklık ve kaşıntı daha çok artabilir. Göz altında oluşan kızarıklık göz çevresi için özel geliştirilmiş olan krem ile serum kullanılmasından dolayı olmaktadır. Kullanılan bu ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun kimyasal içerik taşımaktadırlar. Bu tarz ürünleri göz çevresine kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığına dair mutlaka test yaptırmalısınız.

Göz Altı KızarıklığıGöz Altı Kızarıklığı Nasıl Geçer

Göz kızarıklığı tedavisinde kızarmaya neden olan faktörün belirlenmesi oldukça önemlidir. Kızarıklığın sebebi anlaşıldıktan sonra tedavi sürecine başlanmalıdır. Göze alınan herhangi bir darbe sonucunda gözde kızarıklık oluşmuş ise hemen su kompresi uygulanmalıdır. İnsan bedeninde en hassas olan gözler dışarıdan alınan darbe sonucunda kızarabilir yada daha büyük sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Göz tansiyonu sebebi ile gözde meydana gelen kızarmaya dikkat etmek gerekmektedir. Gözde tansiyon yükseldiğinde her zaman kızarıklık olmayabilir. Göz altında ve üstünde bu tip kızarıklıklar devamlı olması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca buzdolabında bekletilen patatesi ince halkalar şeklinde keserek gözünüzün üstüne koyarak yaklaşık on dakika kadar bekletebilirsiniz. Soğuk salatalık dilimleri de yine aynı etkiye sahip olacaktır. 

Bir başka yöntem ise sarı papatya çayını demleyerek poşetleri soğuduktan sonra oluşan çayı pamuk ile göz altlarına sürebilir ve yaklaşık on dakika bekleyebilirsiniz. Antimikrobiyal ve ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan göz çevresinde oluşan kızarıklıklara son derece faydalı olacaktır. Fındık ağacı yaprağı da oldukça faydalıdır. Fındık ağacının yapraklarını demledikten sonra ortaya çıkan çayı pamuk ile göz altınıza sürerek yaklaşık on dakika kadar bekletip daha sonra ılık  su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer gözünüzdeki kızarıklığın nedeni gözünüzü uzun süreli kullanmanıza bağlı ise yani çok ağlamak, çok okumak vesaire gibi yapılan fizik etkilerden kanlanıyor yada kızarıyor ise oluşan kızarıklığın geçmesi için gözünüzü devamlı dinlendirmeniz gerekmektedir. Ancak mikrobik enfeksiyonlar veya bulaşıcı bir hastalıktan dolayı kaynaklanmakta ise en yakın göz doktoruna giderek muayene olmalısınız. Göz bir insan için oldukça önemlidir gözde oluşan herhangi bir sorunu geciktirmeden tedbir almalısınız. Aksi takdirde oldukça kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

]]>
Koltuk Altında Kızarıklık https://www.kizariklik.gen.tr/koltuk-altinda-kizariklik.html Mon, 10 Dec 2018 13:39:02 +0000 Koltuk altında kızarıklık: Koltuk altında oluşan kaşıntı ve kızarıklık genelde herkesin şikayetçi olduğu bir durumdur. Koltuk altında oluşan kızarıklık ilk önce kaşıntı ile kendini gösterir. Sonrasında kızarıklık v Koltuk altında kızarıklık: Koltuk altında oluşan kaşıntı ve kızarıklık genelde herkesin şikayetçi olduğu bir durumdur. Koltuk altında oluşan kızarıklık ilk önce kaşıntı ile kendini gösterir. Sonrasında kızarıklık ve döküntü ile devam eder. Koltuk altında oluşan kızarıklık derinin tahriş olması ile birlikte vücutta enfeksiyona neden olur. 

Koltuk Altında KızarıklıkKoltuk altında kızarıklık nedenleri:
 • Günlük hayatta yaşanan can sıkıcı olaylar koltuk altında kızarıklığa neden olur.
 • Stres kızarıklığa neden olan ikinci bir etkendir.
 • Koltuk altının sürekli terlemesi ve sonrasında temizlenmemesi kızarıklığa neden olur.
 • Koltuk altınında oluşan mantarlar kızarıklık ve döküntüye neden olur.
 • Bu bölgedeki tüylerin düzenli alınmaması da neden olur.
 • Koltuk altına kullanılan kozmetik ürünleri de kaşıntıya neden olur.
Koltuk altındaki kızarıklıklarda ilk aşamada tedavi gerekmez. Bu bölgenin temizliğine dikkat edince oluşan kızarıklıklar kendiliğinden geçer. Eğer koltuk altında oluşan kızarıklık iki haftadan fazla sürede var ise ve kızarıklık yerini döküntüye bırakıyorsa mutlaka doktor tedavisi gerekir. Doktor tedavisi için kullanılan antibiyotikler ve bitkisel bakım ürünleri ile bu bölgenin tedavisi yapılır. Koltuk altında oluşan terlerin kızarıklığa dönüşmemesi için çok sıcak ve nemli ortamlarda çok durmamak gerekir. Terlemeyi önlemek için pamuklu kıyafetler giyilmelidir. Koltuk altının temizliğine dikkat edilmelidir. Kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Tahriş olan koltuk altı mutlaka temizlenmeli ve temizliğine dikkat edilmelidir.
]]>