Göz Altı Kızarıklığı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Göz Altı Kızarıklığı Tarifi ve Malzemeleri

Göz Altı Kızarıklığı, Göz etrafında birden oluşan kızarıklıklar cildin bir sorun yaşıyor olduğunun belirtisidir. Göz üstünde ve altında ciltte meydana gelen kızarıklıklar alerjik bir reaksiyon sonucunda oluşmaktadır. Kuru bir cilt yapısına sahip olan ve oldukça fazla kozmetik ürün kullanan bayanlarda daha sık görülmektedir. Göz etrafında oluşan kızarıklıklar egzama belirtisi olmaktadır. Bir deri hastalığı olan egzama vücudun her yerinde görülebilir. Mevsimsel olarak daha da sık görülmesi ise polen ile tozlara karşı alerjik olmasından kaynaklanmaktadır. Göz etrafında bulunan derinin oldukça ince olması makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddelerin daha hızlı bir şekilde emilmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durumda cilt hemen tepki vererek kızarmaya başlar. Ayrıca kızarıklık ve kaşıntı daha çok artabilir. Göz altında oluşan kızarıklık göz çevresi için özel geliştirilmiş olan krem ile serum kullanılmasından dolayı olmaktadır. Kullanılan bu ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun kimyasal içerik taşımaktadırlar. Bu tarz ürünleri göz çevresine kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığına dair mutlaka test yaptırmalısınız.

Göz Altı Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Göz kızarıklığı tedavisinde kızarmaya neden olan faktörün belirlenmesi oldukça önemlidir. Kızarıklığın sebebi anlaşıldıktan sonra tedavi sürecine başlanmalıdır. Göze alınan herhangi bir darbe sonucunda gözde kızarıklık oluşmuş ise hemen su kompresi uygulanmalıdır. İnsan bedeninde en hassas olan gözler dışarıdan alınan darbe sonucunda kızarabilir ya da daha büyük sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Göz tansiyonu sebebi ile gözde meydana gelen kızarmaya dikkat etmek gerekmektedir. Gözde tansiyon yükseldiğinde her zaman kızarıklık olmayabilir. Göz altında ve üstünde bu tip kızarıklıklar devamlı olması durumunda mutlaka Uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca buzdolabında bekletilen patatesi ince halkalar şeklinde keserek gözünüzün üstüne koyarak yaklaşık on dakika kadar bekletebilirsiniz. Soğuk salatalık dilimleri de yine aynı etkiye sahip olacaktır.

Bir başka yöntem ise sarı papatya çayını demleyerek poşetleri soğuduktan sonra oluşan çayı pamuk ile göz altlarına sürebilir ve yaklaşık on dakika bekleyebilirsiniz. Antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklere sahip olduğundan göz çevresinde oluşan kızarıklıklara son derece faydalı olacaktır. Fındık ağacı yaprağı da oldukça faydalıdır. Fındık ağacının yapraklarını demledikten sonra ortaya çıkan çayı pamuk ile göz altınıza sürerek yaklaşık on dakika kadar bekletip daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer gözünüzdeki kızarıklığın nedeni gözünüzü uzun süreli kullanmanıza bağlı ise yani çok ağlamak, çok okumak vesaire gibi yapılan fizik etkilerden kanlanıyor ya da kızarıyor ise oluşan kızarıklığın geçmesi için gözünüzü devamlı dinlendirmeniz gerekmektedir. Ancak mikrobik enfeksiyonlar veya bulaşıcı bir hastalıktan dolayı kaynaklanmakta ise en yakın göz doktoruna giderek muayene olmalısınız. Göz bir insan için oldukça önemlidir gözde oluşan herhangi bir sorunu geciktirmeden tedbir almalısınız. Aksi takdirde oldukça kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Kızarıklık Nasıl Geçer?