Göbek Deliği Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göbek Deliği Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliği Kızarıklığı, Göbek deliğindeki kızarıklık çok ciddi bir enfeksiyonun, iltihaplanmanın nedeni olabilir. Göbek deliğimiz vücudumuzda, kesinlikle çok temiz tutulması gereken yerlerden biridir. Temiz tutulmadığı taktirde iltihaplanmalar başlayabilir, bu iltihaplanmalarda çok ciddi boyutlarda farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Göbek deliğindeki kızarıklık, yediden yetmişe herkeste gözlenebilir. Nedenleri ise kişiden kişiye değişmektedir. Göbek deliğindeki kızarıklık asla göz ardı edilebilecek bir rahatsızlık değildir, göbek deliğindeki kızarıklık, eğer zamanında tedavi edilmez ise göbekte bir kitleye ya da kiste, göbekte bir fıtığa ya da daha büyük cerrahi bir müdahale gerektirecek, rahatsızlıklara yol açabilir.

Göbek Deliği Kızarıklığı Neden Olur?
  • Gün içerisinde, fazla terlemeden dolayı, göbek deliğimiz sürekli nemli kalır, göbek deliğimiz nemli kaldığı sürecede orada bakteri oluşumu kaçınılmazdır, bakteri oluşumu sırasında göbek deliğinde kızarıklık olur.
  • Vücudumuzun temizliği, hijyeni her zaman çok önemlidir. Vücudumuza yeteri kadar hijyen göstermezsek, sık sık duş almazsak, şampuan ya da sabun kullanmadan duş alırsak, yıkanırken göbek deliğinin temizliğini yapmazsak, orada bakteri oluşumuna kapı açmış oluruz, bu da yine göbek deliğimizde kızarıklığa neden olur.
  • Vücudumuzda en çok bakteri biriktiren yerlerimiz ellerimizdir. Ellerimizin temizliğine dikkat etmeden, göbek deliğine sokarsak ya da kaşırsak yine bir bakteri olayıyla karşı karşıya kalırız, bu da diğerlerinde olduğu gibi göbek deliğinde kızarıklığa yol açar.
  • Vücudumuza, güzel görünmek açısından taktığımız aksesuarlara, günümüzde bir yenisi daha eklendi, bu da göbek deliğine takılan piercing, bu takı genelde genç kızlarda kullanılan bir takıdır. Bu takının nerede ve ne kadar steril bir ortamda takıldığı çok önemli, eğer ortam steril değil ise bu da göbek deliğinde zamanla kızarıklığa neden olur.
  • Çok sık olarak denize ya da özellikle havuza giriyorsanız, oradan mikrop kapıp kızarma olasılığı da çok yüksektir.
Göbek Deliği Kızarıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, göbek deliğinin kızarık oluşunun nedenini bulmamız gerekmektedir. Eğer bunu iltihaba yoruyorsanız, ilk etapta evde de yapabileceğiniz kolay tedaviler vardır. İlk etapta, bir parça pamuk yardımı ile pamuğun üzerine 1-2 damla ispirto döküp, günde bir defa temizleyebilirsiniz. Yine bir parça pamuğun üzerine 2-3 damla zeytinyağı döküp, günde bir defa 2-3 dakika bekletebilirsiniz. Bir aloe vera yaprağının içindeki jeli çıkartıp, göbek deliğine bir parça sürüp, kuruyana kadar bekleyip, kuruduktan sonra çok temiz bir bezle ya da peçete ile güzelce bastırmadan temizleyebilirsiniz, günde bir defa bunu yapabilirsiniz. Yine biraz zerdeçal ve su ile merhem hazırlayabilir, bu karışımı göbek deliğine günde 2-3 defa sürüp, kuruduktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz, daha sonra kurulamasını iyi yapmanız gerekmektedir. Evde her ne tedavi uygularsanız, uygulayın mutlaka steril bezler kullanmaya özen gösterin. Eğer evde bu kadar yaptığınız tedavi yöntemlerine rağmen, göbek deliği kızarıklığında bir değişiklik yoksa, mutlaka daha fazla zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Doktor da öncelikle göbek deliğindeki kızarıklığın neden ileri geldiğini araştıracaktır ve buna göre çeşitli antibiyotik pomatlar la tedaviye başlanacaktır. Fakat bazı durumlarda durum iltihap ise ve iltihap durumu iç kısma doğru çok fazla ilerlemiş ise mutlaka pomata destek olarak, ek bir antibiyotik hap ve eğer ağrı varsa ağrı kesici bir ilaç ile destekleyecektir.

Göbek Deliği Kızarıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar

Göbekte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Bebek Vücudunda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bebek Vücudunda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Alında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sivilce Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi