Burun Kenarında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Burun Kenarında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Burun kenarında kızarıklık, oluşmasının birçok farklı sebepleri olabildiği gibi önemli bir hastalığında belirtisi olabileceği durumu olmasıdır. Kızarıklık çoğu zaman soğuk havalarda da görülebilir bir durum halinde olabilmektedir. Bu durumda genellikle herkes tarafından oldukça şaşırtıcı gibi gözüküyor olsa bile çoğu insanın başına gelen bir olaydır. Bunun etrafında olan bu kızarıklık çoğu farklı sebeplere göre değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. İlerleyen dönemlerde önlem alınmadığı veya doktor kontrolü altında tedavi edilmediği taktirde bazı önemli problemler ortaya çıkabilir durumda olabilmektedir. Ergenlik döneminde cildin yağ salgılaması oldukça fazla arttığından dolayı bu duruma bağlı olarak yüz çevresinde ve burun kenarında oluşan kızarıklık seboreik dermatit belirtisi olabildiği gibi farklı cilt hastalıklarının da etkisi altında oluşmuş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Burun kenarından kızarma sonra pullanma oluşuyor veya görülüyorsa bu durum yüksek ihtimalle muhtemelen seboreiktir. Genel olarak gelişim çağındaki çocukların daha ergenlik döneminin başlarında ilerlemeye başlayarak dahada şiddetlenerek ve saçlı deri gibi farklı yüzeylere de geçme ihtimali oldukça yüksek bir ihtimal haline geliyor. Ergenlik döneminde en çok karşılaşılan bu durum için özellikle alerjik yapıcı yağlı yiyeceklerden uzak kalınması gerekiyor. İnsan vücudunda özellikle yüz ergenlik döneminde değişkenliğini göstereceğinden dolayı dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır. Çünkü burun kenarında oluşan bu kızarıklıkların tedavisi olmadığı gibi evde kolaylıkla bu kızarıklıklar için farklı kürler hazırlayabilir ve gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Gelin bu farklı bir kürü birlikte hazırlayalım.

Burun kenarında kızarıklık için yumurta akı maskesi

Yumurtanın oldukça besin değerinin yüksek olması cilt içinde oldukça güzel olanak sağlıyor. Cilt üzerinde oluşan kızarıklık, sivilce gibi birçok cilt problemlerine iyi gelmesi yumurtayı ayrıcalıklı olarak gösteriyor. Bir adet yumurtanın akını öncelikle küçük bir bakır veya demir olmayan bir kabın içerisine katarak içerisine 1 çay kaşığı kadar limonu ve 1 çay kaşığı kadar da balı ilave ederek karıştırın ve iyice homojen bir kıvam alıncaya kadar devam edin. Daha sonra yüzünüzü temizce yıkayıp kuruladıktan hemen sonra maskeyi göz ve dudak çevresi hariç olarak iyice sürün ve yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayarak kurulama yapın. Bu maske ciltteki fazla yağı da aldığından dolayı maske sonrası cildinizi çok kuru bulursanız hemen hafif nemlendirici yardımı ile nemlendirin.

Genellikle bu kür cilde oldukça iyi geldiği gibi burun etrafında oluşan kızarıklıklara da oldukça iyi gelmektedir. Eğer ilerleyen bir kızarıklık söz konusu ise acilen bir Uzman doktora muayene olmakta yarar vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni