Kızarıklık Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Kızarıklık Nasıl Geçer, Yanak ile yüzde oluşan kızarıklığı geçirebilmeniz ve tedavisi için yapmanız gereken şey öncelikle günlük rutin kontroller yapmaktır. Yapmamanız gereken şeylerden bahsedecek olur isek;
  • Eğer yüzünüze dikkatli bir şekilde baktığınızda kızarıklığın sebebi kılcal damarlardan kaynaklı ise bir cerrahi operasyon geçirmelisiniz.
  • Vücut ısısını sabit tutmanız gerekir. Yani aşırı sıcak ortamdan soğuk bir ortama girmemeniz gerekmektedir. Özellikle de ılık ortamda durmanız yanak ile yüz kızarmasına oldukça iyi gelen bir ısıdır.
  • Yüz ile yanak kızarıklığı eğer heyecanlandığınızda oluşuyor ise bu tamamen bireyin ruh halleri ile ilgilidir. Bu durumu engellemek için kendi kendisini kontrol altına alması gerekmektedir.
  • Cildinizde oluşan kızarıklığın sebebi eğer sıcak havalar ya da soğuk havalardan kaynaklanıyor yani hava koşullarından kaynaklanıyor ise bunun tedavisi çok daha kolay olmaktadır. Kullanacağınız koruyucu ve nemlendirici kremler ile yanak ile yüz kızarıklığını önleyebilirsiniz.
  • Yüz kızarmasına sebep olan bir diğer husus ise alerjik durumlardır. Neye alerjiniz olduğunu eğer bilmiyor iseniz mümkün olduğunca size alerji yapabilecek şeylerden uzak durmanız gereklidir. Giysilerden besinlere eşyalardan polenlere kadar temastan kaçınmalısınız. Hatta bir cildiyeci uzmanına gözükmeniz de sizin için iyi olacaktır.
Kızarıklığın Nedenleri ve Önlemleri

Duygusal Faktörlere Bağlı Oluşan Kızarıklık: bu tip oluşan kızarıklıkların tedavisi oldukça zordur. Cilt üzerinde oluşan kızarıklık eğer duygusal geçişlerden kaynaklanmakta ise bunu ilaç kullanarak tedavi etmek yerine psikolojik yardım alarak tedavi etmeniz daha faydalı olmaktadır. Ciltte duygusal etkene bağlı oluşan kızarıklık en çok da genç erişkinlerde ve ergenlerde görülür. Duygusal yönden oldukça hassas olan bu yaş grubundaki kişiler psikolojik tedavi yöntemi ile oldukça iyi sonuçlar alabilirler.

Yiyecekler: Aşırı derecede mayalı yiyecek tüketen kişilerde kızarıklığa rastlanmaktadır. Mayalı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Ayrıca acılı ve baharatlı yenmesi de kızarıklığa sebep olmaktadır. Yine alerjik reaksiyon olan bireylerde alerji yapabilecek yiyecekler tespit edilerek tüketimi azaltılmalı hatta tamamen yenmemelidir.

Dış Faktörlere Bağlı Oluşan Kızarıklık
  • Kahve ve alkol kullanımı
  • Alkol kullanımı
  • Oldukça fazla soğuk ya da sıcak yiyecekler gibi etkenler kişilerde yüz yani cilt kızarmasına yol açmaktadır. Bu gibi maddeler tüketilmekte ise sınırlanması gerekmektedir.
Hastalığa Bağlı Oluşan Kızarıklık

Ciltte oluşan bazı kızarıklıklar vücuttaki diğer bir hastalığın habercisi olması gibi hastalıların tedavisinde kullanılacak olan ilaçlarda ciltte kızarıklığa sebep olmaktadır. Mesela; prostat kanseri, diyabet, kemik hastalıkları, meme kanseri, osteoporoz, anjina ile hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazıları ciltte kızarmaya yol açmaktadır.

Kızarıklık Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni