Alerji Vücutta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Alerji Vücutta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Alerji vücutta kızarıklık, Alerji hayatımızı çekilmez duruma getiren ve üşütme, karıncalanma, ellerde kızarıklık, ateş, solgunluk ya da morarma yaparak ortaya çıkar. Alerji vücutta yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden, çevresel faktörler de oluşabilir. Alerjik reaksiyonu olaraktan görülebilir. Alerjinin olduğu vücuttaki bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişme, deri döküntüsü olaraktan gösterebilir. Vücuttaki alerji önce türünü ve şeklini bilmek gerekir. Her kızarıklık ve kaşıntı alerji durumundan ziyade mantardan da oluşabilir. Alerji deride oluşan kızarıklar da bir alerjenle direk olarak temas sonucu meydana da gelebilir.

Alerji vücutta kızarıklığı tetikleyen unsurlar

Alerjiyi tetikleyici unsurlar olabilir. Alerji genellikle bir müdahaleye gerek yoktur ortalama birkaç gün içerisinde geçebilir. Eğer geçmeyip devam ediyor ise bir doktora giderek tedavi yapılması gerekebilir. Alerji vücudu sararak da kaşıntı devam eder. Kaşıntı döneminde vücudumuz tahriş olabilir bu yüzden kanamaya da yol açacağı için kaşıntının olduğu bölgeye soğuk havlu sararak kaşıntının geçmesini sağlarız. Vücudumuzun kızarıklığı ve kaşıntısı kullandığımız çamaşır deterjanlarından da kaynaklanabilir. Bunu öğrenmek içinde bir alerji testi yaptırmak gerekir. Bazen cildin kurumasından dolayı da oluşan kızarmalar kaşıntılar olabilir bu yüzden vücudu nemli tutmakta fayda vardır. Alerji her şekilde oluşabilir, bu sedef hastalığının belirtisi de olabilir ya da mantar hastalığının o yüzden oluşan kızarıklığı, kaşıntıyı bilmek gerekir. Alerji ve kaşıntı devam ediyorsa reçetelik spreyler ve merhemler kullanılabilir alerjinin önce neyden kaynaklandığını bilmek ve bulmak gerekir. Alerji ve kaşıntı olduğu zaman vücudun diğer bölgelerinde de reaksiyon yaratabilir özellikle çocuklarda daha çok gözükmektedir. Bu nedenle çocukların vücutları daha hassa olduğu için doktora götürerek alerji testinin yapılması gerekir. Vücuttaki kızarıklık, kaşıntı hemen akla alerjiyi getirse de vücuttaki başka hastalığın habercisi de olabilir.

Alerji vücutta kızarıklık tedavisi nasıl yapılır?

Alerji bazen artık bunalıma sokacak şekilde bizi bezdirir. Bu nedenle alerjiyi neyden olduğunu ve neden olduğunu bulmak çok önemlidir. Alerjinin nedenleri saymakla bitmeyecek şekilde çoktur. Bu nedenle alerjimiz için önce alerji testimizi ve tetkiklerimizi yaptırmalıyız, sonra ise neye karşı olduğunu bilmeliyiz ve doktorumuzun tedavisine uyarak ilaçlarımızı kullanıp alerjik kızarıklıklardan kurtulmalıyız. Mutlaka doktora gidi tedavimize ve diyetimize uyarak bu alerjik vücut kızarıklığında kurtulmalıyız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göbekte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Güncel

Yanaklarda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Yanaklarda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi