Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntı, deride oluşan kızarıklık ve kaşıntının farklı sebepleri olmaktadır. Fakat kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölgede oluşan şişlik, döküntü ve kızarıklığın şekli ile görüldüğü ya da görülmediği gibi etkenler nedeni hakkında bilgi verir. Bacaklar çevresel etkenlerden oluşan birçok alerjen ya da kimyasallara en fazla maruz kalan kısımdır. Kaşıntı kaşınma arzusunu uyaran bir duygudur. Bu kızarıklık ve kaşıntı şiddetli olduğunda uykusuzluğa ve gerginliğe de neden olur. Bu yüzden zaman zaman kızarıklık ve kaşıntı oluşmaktadır. Her ne kadar hayati faktörler olmasa da yine de hafife alınmaması gerekir. Çünkü bu lekeler birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Lekeler düz ya da deriden yükselen yani kabarmış şekilde olabilir. Kaşıntılı ya da tamamen ağrısız şekilde de görülebilir. Bu lekeleri izlemek ve doktorlarınıza doğru bilgi sunmak önemlidir bu leke vücutta dağılma da gösterebilir. Bu kızarıklık ve kaşıntı hastalıklarına verilen isimler Palmar eritem, eritema ap ıgne, eritema multiforme, nekrolitik migratuvar eritem, eritema anüler santrifüj gibi fgüre eritemler yani şekilli kızarıklıklardır. Normal hastalıklar olarak da eritem kızarıklık ve eritema nodosum denilir.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın adında da olduğu gibi ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülür. Ağır hastalarda ise kabarcıklar ve yaradan akıntı görülür. Bu yerde sınırlı lezyonlarda görülür.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Bu nedenler arasında en yaygın hastalıklar tahriş sonucu oluşan kontakt dermatit, kıl köklerinin iltihaplanması sonucu oluşan folikülit, bazı cilt kanserleri ve genellikle cildin cilde temas etmesi sonucu oluşan en sık görülen nedenlerden atopik dermatittir. Bunların yanı sıra bazı alerjik reaksiyonlar, cildin kuruması ve mantar enfeksiyonu da görülür. Egzama, liken planuz, dabaz ve böcek sokması gibi dermatolojik hastalıklar. Vitamin ve demir eksikliği, tiroid, kan hastalıkları, böbrek ve parazit hastalıkları gibi bazı iç hastalıkları da neden olur. Yan etkisi olan ilaçlar ve streste sebepleri arasındadır. Yaygın olarak bilinmeyen hastalıklar olarak da vaskülit ve kurdeşen hastalıklarını söyleyebiliriz.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacaklarda kızarıklık ve kaşıntı görüldüğünde öncelikle doktorumuza başvurmalıyız. Doktorumuz kaşıntının ya da kızarıklığın nedenlerini araştırdıktan sonra bu yönde bir tedavi uygulamaktadır. Doktorumuz dikkatli bir şekilde öncelikle cilt muayenesi yapar. Daha sonra kan testleri ve gerekirse biyopsi yapar. Kaşıntı kurdeşen ve egzama kaynaklı ise bu hastalıkların tedavisinin yapılması kaşıntıyı ve kızarıklığı da giderir. Kaşıntı ve kızarıklığın nedenleri bir iç hastalığa dayanıyorsa kaşıntı ve kızarıklık giderici haplar, merhemler ve ultraviyole tedavisi uygulanır. Evde uygulaya bileceğimiz tedavi yöntemleri arasında ilk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Hafif ince kıyafetler kaşıntıyı azaltır. Sabunlar derimizi kuruttuğu için hassas ciltler için yapılmış sabunları kullanmanız önerilir. Banyodan çıktıktan 2-3 dakika içerisinde nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Su çiçeği ve böcek ısırıklarına karşı oluşan hastalıklarda da kalamin içeren losyonlar iyi gelebilir.

Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Yorumları

soru

Gulsah kocyigit

26 Nisan 2024 Cuma

Ben cok doktora gittim kimse anlamadi hep farkli cevaplar verdiler 4 senedir kasinti kizariklik morarma iki bacagimda duruyor resmini cekeyim bakin hastaligimi bilmek istiyorum artik cok agliyorum iletisime gecin yardimci olun bana lutfen

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Nisan 2024 Cuma

Gulsah kocyigit,

Yaşadığınız durum gerçekten zor ve sinir bozucu olmalı. Uzman bir dermatoloğa gitmenizi ve kapsamlı bir inceleme yaptırmanızı öneririm. Belki de bir alerji testi veya cilt biyopsisi gerekebilir. Geçmişte yaşadığınız rahatsızlıkları ve aldığınız tedavileri de doktorunuzla paylaşmanız çok önemli. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni