Göz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kızarıklığı, rahatsızlığının bir diğer namı da 'göz kanlanması' dır ve doğruluk payı daha fazla olan da budur. Günümüz insanlarının neredeyse hepsi göz kızarıklığı hastalığı ile karşılaşabilir. Gözlerin kızarması, gözün beyaz olan dış yüzeyindeki damarların şişmesi, genişlemesi veya açılması ile meydana gelir. Gözün kızarması rahatsızlığı yanı sıra; göz ağrısı, kaşıntı, göz akıntısı, göz şişkinliği, bulanık görme gibi problemleri getirebilir. Bu belirtilerin bulunmadığı zamanlarda ise göz kızarıklığı kişiye hiç rahatsızlık vermez. Bu rahatsızlık zamanla ortaya çıkabildiği gibi, gözdeki yaralanma veya alerjilerden dolayı aniden de ortaya çıkabilir.

Göz kızarıklığı (Göz kanlanması) nedir?

Göz kızarıklığı, gözün beyaz olan dış yüzeyinde bulunan damarların şişmesi veya açılması ile oluşan kırmızılığı nitelendirmek için kullanılan bir durumdur. Ayrıca göz kızarıklığı şu üç durumu da ifade etmek için kullanılır:
  • Konjunktival kanama: göz akında bulunan damarlarda çatlama
  • Blefarit: İltihaplı göz kapağı
  • Arpacık: Göz kapağındaki kırmızı bir şişlik
Gözdeki kızarıklığın ciddiliği, şiddetine göre değişebilir. Gözün beyaz kısmında sadece bir iki genişlemiş damar da olabilir, parlak kırmızı bir renkle birlikte gözün bütün beyaz kısmını kaplamış da olabilir. Gözde oluşan bu kızarıklık genel olarak alerjiler, göz yorgunluğu, kontakt lenslerin aşırı ve yanlış kullanımı ya da konjoktivit (Göz nezlesi) gibi gözde oluşan enfeksiyonlar sebebiyle de oluşabilir.

Bu durumlarla birlikte, göz kanlanması uveit (İnebe yangısı) ya da glokom gibi çok daha ciddi durumda olan bir hastalığa yol açabilir. Eğer bu göz kızarıklığı geçmiyor ise veya daha da şiddetleniyor ise düzgün bir teşhis ve doğru tedavi için bir göz doktoruna başvurulması gerekir.

Göz Kızarıklığı neden olur?

Gözlerdeki damarların belirginleşmesi, göze kan oturması, gözün iç kısmının kanlanması gibi birden çok şekillerde kendini gösterebilecek göz kızarıklığı birbirinden farklı birçok nedenden dolayı oluşabilir. En yaygın olan nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Kirpik köklerinin iltihaplanması
  • Güneşe maruz kalmak
  • Kontakt lenslerin uzun süreli kullanımı
  • Uykusuzluk
  • Yüksek tansiyon
Tedavisi: Göz, çok hassas bir organ olduğundan dolayı bu rahatsızlık ortaya çıkmadan önce önlem almak çok daha iyidir. Bu konuda hijyen çok önemlidir, gözümüze dikkat etmeli, her zaman temiz tutmalıyız. Yüzü suyla yıkamak, uyku düzeni, yeterince su içmede bu rahatsızlığın tedavisinde çok önemli uygulamalardandır. Eğer gözdeki kızarıklık rahatsızlığının yanı sıra, bulanık görme, şişlik, siyah noktalar görme, ışığa karşı hassasiyet gibi durumlar ortaya çıkıyor ise kesinlikle bir Uzman doktora başvurulmalı.

Göz Kızarıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi