Boyunda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Boyunda Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kızarıklık, insanların vücudunda meydana gelen kızarıklıklar en yoğun olarak boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Özellikle boyun bölgesinde ortaya çıkan kızarıklık sebebi ile kaşıntı, ısı artışı ve sıcaklık görülebilmektedir. Boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklık durumları çoğunlukla ciddi olabilecek sağlık sorunlarına neden olmamaktadır. Ancak kişinin aşırı stresli bir ortamda çalışması, aşırı sinirlilik durumu ve utanma şeklinde çok yoğun hissedilen duygulardan kaynaklı olarak boyun bölgesinde kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Boyunda ortaya çıkan kızarıklıklar kişinin hissettiği duygular ile bağlantılı olduğu için fiziksel sonucu bu şekilde görülmektedir. Boyunda kızarıklık kişinin fizyolojik sebebinin dışında düzensiz ve sağlıksız şekilde beslenmeside direk alakalı olabilmektedir.

Boyunda Kızarıklığa Sebep Olan Etkenler

Ayrıca kişi bol acılı, bol baharatlı ve çok yağlı yiyecekler tüketmesinden dolayı boyun bölgesinde kızarıklık problemi yaşamasına neden olabilmektedir. Özellikle hanımlar yemek yaptığı esnada acı biberden tahriş olmuş elini eğer boyun bölgesine farkında olmadan sürer ise boyun bölgesinde kızarıklık meydana gelmesine yol açabilir. Hatta kişinin bazı yiyeceklere karşı olan alerjik durumunu önemsemeden tüketir ise hem göğüs bölgesinde hem de boyun bölgesinde kızarıklıklara sebep olabilir. Bazen kişinin boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklık ile kaşıntı durumu da ortaya çıkabilmektedir. Hatta kızarıklıktan kaynaklı olarak boyun bölgesinin kaşınması sonucunda kabarıklık ve şişkinlik durumunun oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklığın kaşınmamasına çok dikkat edilmelidir.

Boyunda Kızarıklık Neden Olur?

Kişinin cildinin normalden daha kuru olması, çok aşırı sıcak olan bir su ile kısa bir süre temas etmesi, cildinde meydana gelen hastalıklar özellikle boyun bölgesinde kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra dengesiz ve düzensiz olarak beslenme alışkanlığına bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyon durumu ve yaşantısı içerisinde utanma, sinirlilik, öfle gibi çok yoğun hissedilen duygulardan dolayı boyunda kızarıklığa neden olabilmektedir.

Boyundaki Kızarıklık Nasıl Geçer

Kişinin boyunda oluşan kızarıklığın birden fazla sebebi olabilmektedir. Ayrıca boyundaki kızarıklık genellikle alerjik hastalıklardan dolayı meydana geldiği için tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden kolaylıkla geçebilen bir durumdur. Fakat kişide ortaya çıkan bir cilt hastalığı söz konusu ise ve bundan kaynaklı olarak boyunda kızarıklık mevcutsa bu durum uzun süre iyileşme göstermeyebilir. Eğer çok uzun süredir boyunda bu şekilde bir kızarıklık mevcut ise mutlaka Uzman bir cilt doktoruna zaman kaybedilmeden başvurulması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fatma

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Benim kolye taktığım bölgede 3-4 senedir yaz kış geçmeyen kırmızılık var.. Sanki yuvarlak yaka tşört giymişim güneşten kıpkırmızı yanmış gibi.. Neden olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fatma Hanım,

Bu durum, cildinizde oluşan bir tahriş veya alerjik reaksiyon olabilir. Kolyenizin materyaline karşı bir alerjiniz olabilir ve bu nedenle cildinizde kızarıklık meydana geliyor olabilir. Ayrıca, kolyenin sürekli sürtünmesi de cildinizde tahrişe neden olabilir. Bir dermatoloğa başvurmanız ve durumu detaylı bir şekilde inceletmeniz iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fatma Hanım,

Kolye taktığınız bölgede uzun süre geçmeyen bir kızarıklık olması alerjik bir reaksiyon, cilt enfeksiyonu veya başka bir dermatolojik sorun nedeniyle olabilir. Özellikle metal alerjisi, kolyenizin materyaline karşı cildinizin tepki vermesine yol açabilir. Bunun dışında egzama, kontakt dermatit veya mantar enfeksiyonu gibi durumlar da kızarıklığa sebep olabilir. Bir dermatoloğa başvurarak durumunuzu değerlendirmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Muazzez

Cildinizin kullanmış oldugunuz kolyenin icinde ki bir maddeye karşı alerjiniz olabilir. Eger sürek ve hiç geçmiyorsa gün icersinde tuketmia oldugunuz yiyeceklerden kaynaklanabilir kesin bir cevap ve çözüm alabilmek icin dermatoloji uzmanina görmenizi tavsiye ederim. Saglikli gunler dilerim

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntılı Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Güncel

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar