Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Kızarıklık, genellikle çevresel faktörlerle oluşabileceğinden dolayı alerjik reaksiyonlara bağlı bir sonuç olarak görülmektedir. Ancak, kızarıklık ve kaşıntı sonrası kızarıklık gibi farklı etkilerin meydana geldiği alan, kızarıklığın görüntüsü, şişme veya döküntü ile görülüp görülmediği gibi unsurlar, nedeni hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur. Alerjik durumlar dışında deri üzerinde kızarıklığa bağlı olarak farklı durumlarda da kızarıklıklar meydana geldiği bilinmektedir. Vücut üzerinde oluşan bu kızarıklıklar bazen geçici bir durum olurken bazen de kalıcı hastalık belirtileri bırakabilir. Çok ciddi kızarıklık durumunda uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi şarttır. Geçici olan kızarıklıklar ise güneş yanması sonucunda oluşan dış faktörlere bağlı kızarıklıklar olarak bilinmektedir. Bu kızarıklıklar için evde yapılan doğal maskelerle bile büyük hasar görmeden kurtulmak mümkündür.

Kızarıklığa Sebep Olan Faktörler

Alerji

Vücutta deri üzerinde oluşan kızarıklıklar, alerji olunan eşya, yiyecek veya toz gibi direkt temas sonucunda meydana gelen etkilere bağlı olarak ve kaşıntıyla devam eden ikili ile buna bağlı olarak kızarıklık sonucunda şişlik de görülebilir. Alerjiyi daha çok tetikleyen sebeplerle birlikte temastan hemen sonra ya da yaklaşık olarak bir gün sonrasında kaşıntı başlaması beklenmektedir. Bu durumda genel olarak herhangi bir müdahale yapılmadan yaklaşık olarak bir iki gün içerisinde kızarıklıklar ve kaşıntının hafiflediği ve yaklaşık olarak yedi gün sonra tamamen geçtiği bilinmektedir. Özellikle kaşıntı yaşanılan dönemde cildi tahriş ederek ve buna bağlı olarak kanamaya yol açabileceğinden dolayı kızarık olan bölgeyi mümkün olduğunca daha az kaşımak her zaman için daha doğru olacaktır. Kaşıntı olan bölgede kızarıklığı engellemek için hemen soğuk bir temiz havlu yardımıyla ya da soğuk suyla güzelce bir duş alarak hafifletici yöntemler uygulamak her zaman için daha doğru olacaktır.

Mantar Enfeksiyonu

Genellikle toplum arasında ayakta ve elde daha sık rastlanan mantar enfeksiyonu, kızarıklığa neden olduğundan dolayı en sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır ve ayrıca oldukça dikkat edilmesi gereken enfeksiyonlar içerisinde en ciddi olanlar arasında yer almaktadır. Bu farklılık gösteren mantar enfeksiyonu ilk olarak vücut derisinin etrafında kırmızımsı renkte halkalar oluşturarak kendi şeklini belirlemeye başlar. Daha sonraları ise rahatsızlığın ilerlemesi durumunda buna bağlı olarak cilt üzerinde kaşıntı artmaya başlar ve deri üzerinde pul-pul şekiller oluşturarak kızarmaya yol açar. Vücudun el derisi üzerinde ve ayak parmak derisinde, genital bölgenin yüzeyinde ve iç bölgesinde aynı zamanda saç derisinin içerisinde oldukça fazla mantar enfeksiyonu meydana geldiği görülmektedir.

Kuru Cilt

İnsan vücudu oldukça hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı dış etkilere karşı derinin fazla kuruması veya kuru olması, kızarıklık sorunun sebepleri altında yatan gizli bir etki olarak kabul edilmektedir. Genellikle yaşamsal ortamın nemsiz ve aşırı kuru olduğu yerlerde yaşayan insanların kuru olmasından kaynaklı olarak vücutta derisinde oluşan ve çıkmaya başlayan kızarıklıklar gibi durumlara oldukça fazla rastlanılmaktadır. Nemlendirici krem veya evde rahatlıkla hazırlayacağınız maskeler sayesinde nemlendirici merhemler yardımı ile cildin üzerinde oluşan kuruluğun daha nemli kalmasını sağlayarak bu sebepten dolayı oluşabilecek kızarıklık gibi rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkündür.

Diğer Sebepler

Bunlara bağlı olarak ve farklı olarak kızarıklıklar, sedef hastalığı gibi çok önemli cilt hastalıklarının habercisi olabilir. Bu tür kızarıklıklar, kendisiyle beraber getirdiği diğer belirtiler içerisinde de incelenmesi önemle gereklidir. Eğer bunlarla birlikte cilt yüzeyindeki kızarıklıklar uzun süre devam ediyorsa ve deri üzerinde döküntü, şişme gibi anormallikler fark edilir düzeyde ise bu durumdan hiç vakit kaybetmeden hemen uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Kızarıklık Tedavi Yöntemleri

Kızarıklık tedavisinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, kızarıklığın nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşte bazı yaygın tedavi yöntemleri:
  • Soğuk kompres uygulaması
  • Nemlendirici kremler ve losyonlar
  • Antihistaminik ilaçlar
  • Topikal steroid kremler
  • Doğal tedavi yöntemleri (örneğin, aloe vera, papatya çayı)
Kızarıklık belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en doğru yaklaşım olacaktır.

Kızarıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Alında Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?