Kasıkta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kasıkta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta kızarıklık, kasık diye isimlendirilen alanda olan fazla kızarıklıkla kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kasık mantarı bu kızarıklık hastalığının meydana çıkmasındaki en önemli etkendir. Metabolik çalışma bozuklukları sonucu olarak meydana gelebilmekte ve kısa zaman içerisinde kişiyi çok huzursuz edici boyutlara ulaşabilmektedir.

İsminden anlaşılabileceği gibi bu rahatsızlık kasıkta, deri katları içinde ya da anüste yanma ve kaşıntı biçiminde başlar. İç kasıklar ve genital alanda da görülebilir. Etkilenmiş bölge kızarık ya da kahverengi olabilmektedir, deride dökülme soyulma ve çatlama görülebilir. İnflamasyon kasığın yerinde, genellikle her iki tarafta, tahmini bir cm büyüklüğünde bir alan şeklinde başlar. Sonrasında alternatif başka sahalar da meydana çıkar. Kızarıklık deriden fazla, kabuk benzeri bir tabaka şeklindedir, kenar hudutları bariz olur, içi su toplayıp sızabilir. Enfeksiyonun dağılması şeklinde kasık içinden aşağıya gerçek ilerler. İlerleyen kenar daha önce enfekte olmuş kısma mukayese ile daha kızarık ve yüksektir, kabuklu yüzeyinin altından sıvı/akışkan sızabilir. Genişleyen inflamasyon sahasının ortada kısımları kırmızı-kahverengi olur ve kabuğunu kaybeder. Kenarlarda sivilce ya da apse benzeri minik kabarıklıklar görülebilir. Bunların da ortası kırmızı olup üstelerinde minik kabuklar olabilmektedir.

Kasıkta kızarıklık olmasının semptomları
 • Kasık kısmında kızarıklık
 • Kasık kısmında uzunca müddetli kaşıntı
 • Kasık kısmında yanma duygusu
 • Kasık kısmında pullanan, soyulan ya da çatlayan ten
 • Egzersiz ya da aktiviteyle kötüleşen döküntü
 • Cilt renginde değişim olması
Kasıkta kızarıklığa sebep olan başka vaziyetlerde şöyledir
 • Sabun, çamaşır tozları ve birtakım boyaların sebep olduğu kaşıntılar
 • Yün ya da naylon giyeceklerin sebep olduğu kaşıntılar
 • Bazı kimyevi maddelerin sebep olduğu kaşıntılar
 • İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan benzeri birtakım besinlerin yol açtığı kaşıntılar
 • Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar
 • Şeker hastalığı, karaciğer hastalığı ve böbrekte hastalık ya da löseminin neden olduğu kaşıntılar
 • İshal ya da kabızlığın sebep olduğu kaşıntılar
 • Sinirlilik ve ruhi problemlerin sebep olduğu kaşıntılar
Kasıkta kızarıklık nedenlerinden

Kasık mantarı, immün sisteminin zayıflaması durumlarında sıkça görülmektedir ve önemli komplikasyonlara sebep olabilir. Candida albicans da kasık bölgesi dahil olmak üzere olmak amacıyla katlanmış deriler içinde deri enfeksiyonu oluşmasına yol açar, bu intertrigo olarak isimlendirilir. İntertrigoda enfeksiyonu kasık mantarından daha kırmızı ve nemli görünür ve penise de yayılabilir. Kasık kaşıntısına sebep olan mantarlar çoğunlukla cildinizde doğal olarak yaşar. Fakat bir egzersiz ya da mücadeleden daha sonra terli kaldığınızda neme uzunca müddetli maruz kalma mantarlarınızın süratle çoğalmasına neden olabilmektedir. Kasık bölgenizde mantarlar çoğaldığı zaman kasık kaşıntısı enfeksiyona neden olur. Çok şişman olanlarda bunun gelişim ihtimali çok fazla yüksektir. Çünkü; mantar terlemeye yatkın olan ten kısımlarında çoğalabilir. Kasık kaşıntısının giysilerden sürtünme ya da uzunca süre neme maruz kalması ile tetiklenebilmektedir. Atletlerde bu durum için rizikonun daha fazla olduğu doğrudur zira daha uzunca süre ve ekstra terleme eğilimindedir. Sıkı elbiseler giymek kasık kaşıntısına kapı aralamaktadır. Bu durum kasıkta kızarıklık sorununun yaşanmasına neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni