Avuç İçinde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Avuç İçinde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçinde Kızarıklık: Kızarıklık, damarların genişlemesi sonucu meydana gelen kanın o bölgeye toplanması sonucu oluşur. Elin iç yüzeyinde oluşan kızarıklıklar pembe, kırmızı ve kıpkırmızı şekilde birtakım farklı renklerle meydana gelmektedir. Benekli ve simetrik şekilde elin iç yüzünde dağılmaktadır. Bu durum çoğu kişide görülmektedir. Özellikle gebe kalan bayanlarımız da çok sık rastlanılan bir durumdur. Korkulacak ya da endişe edilecek bir durum içermemektedir. Tedavi edilecek bir durum yoktur. Hamile bayanlarda yaklaşık %50-55 görülen bir durumdur. Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu kızarıklık doğum sonrasında kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu kızarıklığın nedeni ise hamile bayanlarda oluşan östrojen, arteriyorel ve venöz oranın çoğalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Hamilelik dışında oluşan avuç içinde kızarıklık tıbbi dilde palmar eritam olarak adlandırılan bu kızarıklık bazı kişilerde riskli sonuçlar doğurmaktadır. Kişilerde riskli sonuçlar doğurmaktadır. Karaciğer hastalığına yol açan bu durum kişide en can sıkıcı nedenlerden biridir. Kişide tırnak yapısında farklılık varsa, parmaklarda çoraklaşma, kalınlaşmış tırnak ve beyaz tırnak gibi farklılıklar görüyorsanız en kısa zamanda mutlaka doktora başvurmalısınız, çünkü bu durum kişide riskli sonuçlar doğurabilir. Kan tetikleri ile karaciğer fonksiyon testleri yapılmasında yarar vardır. Göz ardı edilmemelidir.

Avuç İçinde Kızarıklığın Neden Olur?
  • İlaçların yan etkisi kızarıklığa yol açan etken nedenlerden biridir. (Özellikle kemoterapide kullanılan ilaçlar)
  • Kimyasal madde içerikli deterjanlar, sabunlar yol açabilir. (Bulaşık yıkarken eldiven kullanma tavsiye edilir)
  • Sistemik hastalıklar neden olabilir.
  • Kişinin yediği ve içitiği besinler alerjik etkenlere yol açıp kızarıklığa yol açan durumlardan biridir.
  • Tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon olan kişilerde bazen görülen bir durumdur.)
  • Enfeksiyonlar ve diğer nedenler yol açabilmektedir.
  • Aşırı alkol içen kişilerde de görülmektedir.
  • Psikolojik rahatsızlık durumunda da kızarıklığa yol açan durumlardan biridir.
  • Bayanların hamilelik ve menopoz dönemlerinde yaşanan bir durumdur. Özellikle en çok hamilelik döneminde görülen bir durumdur. Bu durum genellikle geçici bir rahatsızlıktır.
  • Yüksek ateşlenmede kişide oluşan avuç içinde kızarıklık bazen geçici bir durum oluşurken bazen riskli sonuçlar doğurabilmektedir. Kızarıklığın renk değiştirdiğini fark ettiğiniz zaman hemen mutlaka kalp ve damar cerrahisine göstermek gerekir.

Avuç İçinde Kızarıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklıklar

Güncel

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?