Memede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Memede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kızarıklık, genellikle göğüs bölgesinde görülen şikâyetler arasında yer almaktadır. Memede kızarıklık vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi memede görülen kızarıklıklarında tıp alanında birçok sebebi bulunabilmektedir. İlk başta memede kızarıklık problemi alerjik reaksiyonlar sonucu olma olasılığı çok yüksektir. Bu tür rahatsızlıklarda ciltte oluşan alerjen maddeye karşı cildin vermiş olduğu alerjik reaksiyon sonucunda olduğu bilinmektedir. Genellikle evlerde kullanılan kimyasal içerikli temizlik maddelerinin, tüketilen gıdaların ve giyilen elbiselerin cilt üzerinde birtakım unsurların tetiklenmesi ile oluşması söz konusudur. Her insanın alerjik maddelere karşı vücudunda oluşan reaksiyonlar aynı olmaktadır ve bu durum sonucunda göğüste ve vücudun herhangi bir bölgesinde kızarıklık olması söz konusudur. Bu durumdan kurtulmanın en etkili yolu ise alerji yapan maddelerin kişilerin uzak durması ile mümkün olmaktadır.

Memede kızarıklık alerjik sebepler dışında çok nadirde olsa önemli cilt hastalıklarından kaynaklı olmaktadır. Bu gibi rahatsızlıklarda hemen Uzman bir doktora başvurulmalı ve memede oluşan kızarıklığını sebebi çeşitli testler yapılarak araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ayrıca memede kızarıklık sonucunda memede pul, pul ve irinli kabarcıklar da görülüyorsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Memede Kızarıklık Neden Olur?
 • Böcek ısırıkları
 • Alerjik durumlar
 • Cilt hastalıkları
 • Gıda alerjileri
Böcek ısırıkları; Memede oluşan kızarıklık çeşitli böcek ısırıklarından olması söz konusudur. Özellikle yaz dönemlerinde haşerelerin bulunulan ortamda fazlaca olması ve örneğin bir sivri sineği ısırması bile memede kızarıklık sebebi olmaktadır.

Alerjik durumlar; İnsanların temizlik için kullandıkları çeşitli kimyasal maddelerin deterjanlar, kullanılan metal kolyeler, çeşitli boyalar ve elastik ürünler kişilerde alerji yaparak memede kızarıklıklara sebep olmaktadır. Ayrıca alerji sonucunda oluşan kızarıklık çok kısa süre içerisinde geçmesi gerekmektedir. Eğer memede oluşan alerjik sebebi ile oluşan kızarıklık geçmiyor ise hemen Uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Cilt hastalıkları; Çeşitli cilt hastalıkları da memede ya da vücudun herhangi bir bölgesinde kızarıklıklara sebep olmaktadır. Örneğin bu kızarıklıkların en belirgin sebeplerinden birisi olarak egzama hastalığı olarak bilinmektedir. Cilde deride ve memede kızarıklık aşırı stres ve uykusuzluk sonucunda oluşabilmektedir.

Gıda alerjisi; Hemen hemen her insanın çeşitli gıdalara karşı çeşitli alerjisi bulunmaktadır. Bu tür gıdaların kişilerde vücudun vermiş olduğu tepkiler sonucunda memede ya da çeşitli vücut bölgelerinde kızarıklık sebebi olmaktadır.

Memede oluşan kızarıklıkların yukarıda bildirilen durumlar sonucunda oluşması söz konusudur. Bu gibi durumlarda sebep olan kızarıklıkların sebepleri Uzman doktorlar tarafından belirlenerek o yönde tedavi uygulamaları sonucunda memede oluşan kızarıklıktan kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanması uygun olacaktır. Son olarak memede oluşan kızarıklık altta yatan çeşitli hastalıkların habercisi olarak bilinmektedir. Memede kızarıklık, kaşıntı, morarma, akıntı, ağrı ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkmış ise durum oldukça ciddi boyuttadır ve hemen doktora gidilmelidir. Ayrıca bunların dışında çeşitli belirtilerde oltaya çıkması da söz konusudur. Bu belirtiler şunlardır.
 • Öksürük
 • Terleme
 • Titreme ve ateş
 • Eklemlerde şiddetli ağrılar
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı

Memede Kızarıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Kızarıklık Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Güncel

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi