Deride Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Deride Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Deride Kızarıklık, Derinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen kızarıklık durumu genellikle çevre ile ilgili etken olan alerji ile ilgili durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Derinin alerjiye sebep olan maddeyle temas etmesinin bir sonucu olan alerjik reaksiyon durumu oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, deride meydana gelen tüm kızarıklıklar alerjik reaksiyon sebebi ile oluşmamaktadır.

Deride kızarıklık genellikle alerjik reaksiyon ile ilgili olmaktadır. Derinin alerji oluşumuna neden olan herhangi bir madde ile temas etmesi sonucu vermiş olduğu tepkiye alerjik durum adı verilmektedir. Alerji oluşumunu tetikleyen ana maddeye ise alerjen adı verilmektedir. Alerjik reaksiyonların başta gelen belirtilerinin başında deride kızarıklık ve kaşıntı olması gelmektedir. Fakat deride oluşmuş olan kızarıklıkların hepsinin nedeni alerji olmamaktadır. Derideki kızarıklığın hangi sebepten dolayı meydana geldiğinin anlaşılması açısından kızarıklığın hangi şekilde olduğu, deride kızarıklık haricinde şişlik ya da dökülme olup olmadığı ve benzeri ayrıntılarda çok fazla önemli olmaktadır.

Deride Meydana Gelen Kızarıklıkların Sebepleri Nelerdir?

Deride kızarıklık oluşumunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Bu sebepler şunlardır;
  • Mantar Enfeksiyonu: İnsanlarda daha çok vücutlarının ayak kısımlarında meydana gelen mantar enfeksiyonu sonucunda deride kızarıklık meydana gelebilmektedir. Mantar enfeksiyonu rahatsızlığında enfeksiyonun ilk belirtisi deride oluşan etrafı kırmızıya yakın halkalardır. Rahatsızlık ileri evreye ulaştığında ise deri üzerinde kaşıntıların atması ve deri dökülmeleri görülmektedir. Mantar enfeksiyonu kişinin en çok el ile ayak parmaklarında, genital bölgesinde ve saçların deri kısımlarında oluşmaktadır. Deride kızarıklık meydana gelmesi rahatsızlığının sebebi mantar enfeksiyonundan kaynaklı olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için genellikle reçete ile satılan kremler ya da merhemler kullanılmaktadır. Bu sebeple de kişinin hiç vakit kaybetmeden bir Uzman hekime başvurması gerekmektedir.
  • Alerjik Reaksiyon: Derinin alerjiye yol açma olasılığı olan alerjen maddeyle temas etmesi durumunda kişide alerjik reaksiyon olma olasılığı bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon olmasına sebep olan alerjen maddeler her kişide farklı olabilmektedir. Ancak alerjik reaksiyon rahatsızlığından kaynaklanan sonuçlar neredeyse her kişide aynı olmaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olan alerjen maddeler deterjan, günlük yaşamda ev temizliğinde kullanılan temizlik maddelerinden herhangi biri, şampuan ya da sabun olabilmektedir. Deride kızarıklıklar ya da kaşıntıların olması bu hastalıkta başta gelen belirtiler arasında yer almaktadır. Alerji sebebi ile oluşan derideki kızarıklar çoğunlukla bir ya da iki saat sürmekte, daha sonra ise kendiliğinden yok olmaktadır. Bu sebeple oluştuğu düşünülen kızarıklıkların daha uzun süre devam etmesi ve deri üzerinde şişlik ya da deride dökülme gibi belirtilerin de mevcut olması halinde kişinin hiç vakit kaybetmeden bir Uzman hekime başvurması gerekmektedir.
  • Derinin Aşırı Kuru Olması: Derinin normalden fazla kuruması ya da kişinin kuru bir cilde sahip olması durumu deride kızarıklık sorununun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Özellikle de kişinin çok fazla nemsiz ve kuru bir ortamda bulunması sebebi ile deride kızarıklık oluşumu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumun son bulması için kişi nemlendirme özelliği olan krem ya da merhemler kullanıp, cildin nemli kalmasını ve bu şekilde kızarıklıkların oluşmamasını sağlayabilmektedir.
  • Deri Hastalıkları: Deride kızarıklıkların mevcut olması sedef hastalığı ve benzer deri hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Deride meydana gelen bu kızarıklıklar tek başına herhangi bir deri hastalığının belirtisi olmamaktadır. Bununla birlikte deride var olan başka belirtilerinde hastalığın tam olarak teşhisinin konulabilmesi açısından önemi büyüktür. Deride meydana gelen kızarıklıkların normalden daha uzun bir süre mevcut olması ile deride dökülmeler ve şişlikler gibi normal olmayan başka belirtilerinde olması halinde kişinin en kısa sürede bir Uzman hekime başvurması gerekmektedir. Geçmiş olsun.

Deride Kızarıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Avuç İçinde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçinde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kızarıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?